Kdo vykládá právo?

Kdo je oprávněn vykládat zákon

Oprávnění vykládat právní normy svědčí zásadně pouze soudům – jen jejich výklad je authentický. To je důležitý princip právního státu, neboť ani výkonná moc, ani moc zákonodárná nesmějí mít právo vykládat právní předpisy, které samy tvoří, protože by to mohlo vést ke svévoli a šikaně.
ArchivPodobné

Kdo aplikuje právo

Výklad orgánu aplikujícího právo je nejčastější a podává ho orgán, který danou právní normu aplikuje. Jde tedy především o výklad soudní nebo o výklad správního orgánu v rámci určitého řízení a je proto také závazný, ačkoli jen pro účastníky tohoto řízení.

Co je to právo

Podle soudobých českých učebnic je právo neboli právní řád „souhrn právních norem jako obecně závazných pravidel chování stanovených či uznaných státem (resp. meziná- rodním společenstvím států), jejichž porušení stát (resp. státy vytvořené mezinárodní in- stituce) sankcionují“.

Jaká může být interpretace právní normy

Existují dvě základní teorie právní interpretace analyzující ji na základě její funkce: 1) Kognitivní teorie interpretace (funkcí interpretace je pouze objasňovat a definovat, rekonstruovat myšlenku již obsaženou v textu); 2) Explikativní teorie interpretace (funkcí interpretace je doplňovat a obsahově obohacovat text, …
Archiv

Co to je aplikace práva

Aplikací práva se rozumí kvalifikovaná forma realizace práva uskutečňovaná orgány veřejné moci, při níž dochází k podřazení (subsumpci) konkrétní skutkové podstaty pod příslušnou právní normu.

Co je to ustanovení

ustanovení popsal jako „část textu právního předpisu s normativním obsahem.

Co je to realizace práva

Obecně o realizaci práva

Představuje transformaci právních informací v právní akce, je uskutečňováním právních norem v praxi. Mezi její základní formy patří: 1) Výkon práv; 2) Právní jednání; 3) Veřejnoprávní akty (Jedná se o individuální právní akty, které vydávají v rámci realizace práva různé státní orgány.

Jak vzniká právo

Vznik práva je dlouhodobý společenský proces, v němž se z nepsaných rodových a náboženských závazků a povinností postupně vyděluje, upevňuje a osamostatňuje právo.

Jak funguje právo v ČR

Právní řád České republiky je hierarchicky uspořádán. V čele stojí Ústava a další ústavní zákony, které mají nejvyšší právní sílu a mohou být měněny zase jen ústavním zákonem. Pod ústavními zákony stojí zákony, na jejichž základě jsou vydávány prováděcí předpisy, které mají nejnižší právní sílu.

Co je to konstitutivní rozhodnutí

konstitutivní – rozhodnutím se právní vztah zakládá, mění nebo ruší (účinky takového rozhodnutí nastávají ex nunc, od nynějška), např.

Co je to platnost

Platnost znamená, že zákon (nebo jiný právní předpis) je již definitivně schválen Poslaneckou sněmovnou, Senátem i prezidentem republiky. Platnost začíná zveřejněním ve Sbírce zákonů. Od této chvíle tedy předpis začíná „existovat“ a stává se součástí právního řádu.

Kdo vydává právní normy

Platnost právních předpisů

Ústavní zákony, zákony a další právní předpisy (nařízení vlády, vyhlášky ministerstev aj.) se vyhlašují ve Sbírce zákonů, kterou vydává Ministerstvo vnitra. Právní předpisy nabývají platnosti a stávají se součástí právního řádu dnem jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Jaké jsou druhy práva

Veřejnoprávníústavní právo.trestní právo (hmotné a procesní)správní právo.právo sociálního zabezpečenífinanční právo.občanské právo procesní (někdy bývá řazeno mezi soukromoprávní)mezinárodní právo veřejnéprávo Evropské unie.

Jaký je rozdíl mezi právem a morálkou

Je-li etika uvědomělým hledáním dobra a morálka souhrnem představ o dobru již nalezeném (tedy poznaném), nadto souhrnem představ stvrzených nepsaným souhlasem dané společnosti, je právo systémem norem, upravujících jednání lidí (jejich skupin, organizací) v jejich vzájemných vztazích takovým způsobem, jaký určila vůle …

Jak se dělí právo

V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.

Co je to usnesení

Usnesení je kolektivní rozhodnutí nějakého orgánu nebo právnické (výjimečně i fyzické) osoby.

Jaký je rozdíl mezi rozhodnutím a usnesením

Jaký je rozdíl mezi rozhodnutím a usnesením Rozhodnutí řeší věc jako takovou – většinou stanovuje práva a povinnosti, je proti němu přípustné odvolání. Naproti tomu usnesení se zpravidla týkají vedení řízení (např. přerušení řízení, vyžádání si podkladů), proti usnesení je ne vždy možné se odvolat.

Co je to Legisvakance

doba mezi počátkem platnosti a počátkem účinnosti předpisu, se označuje jako legisvakance (legisvakanční doba; z latinského vacatio legis). Období legisvakance je určeno k tomu, aby se adresáti právního předpisu seznámili s jeho obsahem tak, aby se jím okamžitě od nabytí jeho účinnosti mohli řídit.

Co to je právní rád

Právní řád je objektivní právo určitého konkrétního státu, uspořádaný soubor všech právních norem, které na jeho území platí a které daný stát buď sám vytvořil, nebo alespoň za své právní normy uznal. Jak se mění platné právní normy, mění se i právní řád.

Jak se tvoří právo

Právo v podobě písemných předpisů vzniklo až po vzniku státu. Pozitivní právo je platné právo, lze jej odvodit z platných právních norem vyjádřených nejčastěji ve formě nějakého právního předpisu, naopak přirozené právo je odvozováno z mravního zákona, z přírodních zákonů, je to vysněné, ideální a nejdokonalejší právo.

Kdo určuje morálku

Každá společnost vyžaduje nějakou morálku, jejíž morální normy a hodnoty si společnost po určitou dobu vytváří a dodržování těchto norem je spojené s přijetím v komunitě. Chování a jednání v souladu s morálkou je společností vyžadováno, kromě toho je člověk usměrňován i vlastním svědomím.

Co se rozumí morálkou

Morálka (z lat. moralitas, správné chování, od mos, moris, mrav) znamená celkovou představu správného jednání ve společnosti. Od pravidel zdvořilosti se liší tím, že se týká věcí závažných a podstatných, na druhé straně od práva zase tím, že se nedá soudně vymáhat a za její porušení nepřicházejí sankce (potrestání).

Jaký je rozdíl mezi usnesením a rozsudkem

1) Rozhodnutí

Kde zákon výslovně stanoví, je rozhodováno rozsudkem, pokud není stanoveno jinak, rozhoduje usnesením. Státní zástupce a policejní orgány rozhodují, pokud není zákonem stanoveno jinak vždy usnesením. Za rozhodnutí soudu můžeme považovat rozsudek a usnesení.

Kdo rozhoduje o rozsudku

Rozsudkem rozhodují výlučně soudy, rozhodnutí jiných orgánů (např. správních úřadů či jiných orgánů činných v trestním řízení) se nikdy jako rozsudky neoznačují, i když jsou činěna ve věci samé.

Co se řeší ve správním řízení

Správní řízení je postup správního orgánu, jehož účelem je vydání rozhodnutí, jímž se v určité věci zakládají, mění nebo ruší práva anebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo jímž se v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá.