Kdo vymyslel asfalt?

Jak vzniká asfalt

Asfalt je její nejčastější formou, získává se z ropy destilací. Povrch, po kterém chodíme nebo jezdíme autem, se pak správně nazývá asfaltová směs. Asfalt je v asfaltové směsi zastoupen podílem 4–5 % a má funkci pojiva, zbytek tvoří kamenivo a aditiva.

Kdy se začaly asfaltovat silnice

Roku 1872 se začalo asfaltovat i v USA – New York 1872 a Washington 1877. Je zřejmé, že asfaltování silnic se rozšířilo souběžně s rozvojem automobilismu. Jednak byly zapotřebí kvalitní komunikace a vozidla potřebovala víc a víc benzínu a při jeho výrobě z ropy vznikal odpad dále nedělitelné frakce – asfaltu.
Archiv

Kdy se začaly stavět silnice

Počátek výstavby dálnic si většina jejich uživatelů spojuje s obdobím konce šedesátých let minulého století. Ve skutečnosti jsme začali se stavbou dálnic již před druhou světovou válkou jako jeden z prvních států na světě vůbec. První konkrétní myšlenky postavit silnici napříč naší republikou se objevily v roce 1935.

Kde se vyrábí asfalt

Asfalt se vyrábí metodou oddělování jednotlivých složek z kapalné směsi pomocí varu a srážení (destilace), což je dílčí proces rafinace ropy v ropných rafineriích. V podstatě se jedná o nejhustší zbytek po provedené destilaci, které říkáme vakuová. Základní surovinou je ropa a její ropné oleje, pryskyřice a asfaltény.

Co se starým asfaltem

Asfalt a likvidace

Používá se nejčastěji při výstavbě silnic. Odpadem jsou tvrzené a oxidované zbytky asfaltu s obsahem asi 6 % bitumenového podílu ve formě hrudek. Tyto úlomky lze likvidovat recyklací tak, že při tepelném zpracování přidáme tento odpad do části nového asfaltu.

Jak vyrobit asfalt

Asfalt se získává hlavně frakční destilací z ropy vroucí při 525 °C.

Kdy vynalezli asfalt

To jak asfalt známe a používáme nyní, je odkazem původem belgického vynálezce Edwarda de Smedta, který působil na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Tento způsob poprvé použili ve městě New York v Battery Parku a na 5. Avenue (roku 1872).

Jak dlouho schne asfalt

I na svislé stěny, nestéká při +120°C. Bez obsahu rozpouštědel. Bezpečná v kontaktu s polystyrenem. Rychlé schnutí – řádná suchost již po 6 hodinách.

Kdo vymyslel dálnici

První dálnice a plány

První plán vytvořit dálnici vznikl v roce 1935, kdy se i začalo s budováním. Existovaly dva základní plány – prvním byla trasa Plzeň-Košice, druhá pak Cheb – Chrust. Největší plán pak měl Jan Antonín Baťa, který nechal na své náklady vypracovat projekt.

Kdo stavi dálnice v ČR

Ředitelství silnic a dálnic České republiky – ŘSD ČR.

Kam odvézt asfalt

Patří do sběrného dvora, další možností je přistavení kontejneru nebo svěření specializované firmě.

Kdy je asfalt nebezpečným odpadem

Testem projde každých pět tisíc metrů čtverečních. Test by se měl dělat z každých pěti tisíc metrů čtverečních opravované silnice. Pokud by vlastník silnice vzorky nenechal prověřit, musel by s vyfrézovaným asfaltem nakládat jako s nebezpečným odpadem. To znamená, odvézt jej na speciální skládku.

Jaký podklad pod asfalt

V obou případech je nejdůležitější odborně a pečlivě připravený podklad. Jedná se o zhutněnou vrstvu drceného a lámaného kamene různých frakcí a drenážní vrstvy písku pro odvod vody. Tloušťka podkladu je obvykle 30-50 cm, v závislosti na předpokládaném zatížení.

Kdo Stavel D1

Baťa vypracoval plány na dálnici vedoucí od Chebu přes Prahu, Brno, východ Slovenska až na Podkarpatskou Rus v celkové délce skoro 1000 kilometrů. V červenci 1937 dokonce podnikatel od vlády získal povolení na přípravné práce.

Kam až vede D1

Praha – Jihlava – Brno – Vyškov – Hulín – Přerov – Lipník nad Bečvou – Bělotín – Ostrava – Polsko.

Kdo stavi silnice

Stavba dálnic v Česku je velmi lukrativní byznys. Jeden kilometr se nyní staví za 300 milionů, což z českých dálnic dělá jedny z nejdražších v Evropě. Nejvíce z těchto státních zakázek těží velké nadnárodní společnosti, jako Eurovia, Strabag či Skanska.

Kam vyhodit asfalt

Odvézt jej můžete buď do sběrného dvora či na skládku, nebo při větším množství zajistit likvidaci specializovanou firmu.

Jak dlouho chladné asfalt

Ty určují, že doba dopravy asfaltové směsi na stavbu nesmí překročit dvě hodiny. Během chladných dnů pak maximálně jednu hodinu. Celková doba od výroby a pokládky pak nesmí překročit 3,5 hodiny.

Odkud a kam vede D5

Dálnice D5 (tzv. Plzeňská dálnice), označovaná také jako Via Carolina, spojuje Prahu s hranicí s Německem. Trasa dálnice je Praha – Plzeň – Rozvadov – státní hranice Česko/Německo. Je dlouhá 151,069 km.

Kde vede D5

Dálnice D5 spojuje Prahu s Německem, konkrétně s Bavorskem, kde je na hranicích (Rozvadov/Waidhaus) návaznost na německou dálnici A6. Tato dálnice vede od českých hranic přes celé Německo až do Francie.

Co se starou asfaltovou lepenkou

Prakticky všechny asfaltové pásy ze staveb mladších 20 let nemohou obsahovat dehet. V případě většího množství odpadu se doporučuje informovat sběrné místo v předstihu a přitom doložit typ odpadu. Zbytky a odřezy asfaltových pásů z nových realizací lze bez problémů odevzdat na skládkách.

Co je litý asfalt

Litý asfalt je směs hutného kameniva, kamenné moučky a asfaltového pojiva smíšeného spolu za horka v předepsaných poměrech. Rozprostírá se ručně v jedné nebo více vrstvách. Povrchová úprava je v případě požadavku drsnosti prováděna posypem křemičitým pískem a následně se povrch zaválcuje kovovým válcem.

Jak se pokládá asfalt

Asfalt se pokládá ve vrstvách horký pomocí stroje a válce. Položenou vrstvu je opravdu potřeba pořádně udusat a ohraničit, aby se nerozlézala do trávy. Proto pokud se na aplikaci asfaltu někdo necítí, je lepší si objednat firmu a poté si sám pouze cestu každoročně opravovat.

Kam až vede d1

Praha – Jihlava – Brno – Vyškov – Hulín – Přerov – Lipník nad Bečvou – Bělotín – Ostrava – Polsko.

Odkud a kam vede D11

Dálnice D11 po dokončení povede z Prahy přes Hradec Králové, Jaroměř a Trutnov až na hranice s Polskem. Na hranicích se česká dálnice napojí na polskou rychlostní silnici S3, vedoucí přes celé Polsko až k Baltskému moři. Dálnice D11 je součástí systému evropských silnic jako silnice E67 z Prahy do Helsinek.