Kdo vymyslel bramborový salát?

Odkud je bramborový salát

Jedna praví, že pochází z Ruska, kde ho jeden francouzský šéfkuchař připravoval pro místní smetánku. Recept na bramborový salát se objevuje už v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové v roce 1826.

Kde se vzal bramborový salát

U nás jsme o bramborovém salátu poprvé zaslechli díky slavné kuchařce Magdaleně Dobromile Rettigové v roce 1826, která k bramborám přidávala zbytky jídel. Blíže dnešnímu pojetí je recept z carského Ruska z poloviny 19. století, kde ho poprvé připravil belgický šéfkuchař Lucien Olivier.
Archiv

Proč se jí na Vánoce bramborový salát

Nejprve si bramborový salát dopřávali bohatí. Časem se ale z luxusního pokrmu stalo běžné jídlo. Spekuluje se o tom, že za vznikem původního bramborového salátu zřejmě stojí jistý francouzský kuchař, který ho poté proslavil v Rusku. Zde ho měl připravovat pro moskevskou smetánku.
Archiv

Co se zbytkem bramborového salátu

Pokud uděláme opravdu hodně salátu, na štědrovečerní stůl pravděpodobně odebereme na mísu jen jeho část, kterou je možné sníst, a zbytek zůstane v lednici. Důležité přitom je, abychom salát nabírali jen zcela čistou lžící. Jen tak se do zbytku nedostane nic, co by mohlo způsobit jeho rychlejší kažení.

Kdy se dělá bramborový salát

Pokud chcete na Vánoce výborný bramborový salát, měli byste s přípravou začít dříve než na Štědrý den. Dochutit ho pak můžete přímo až v den servírování, alespoň to radí šéfkuchař pražské restaurace Konírna David Korecký.

Kdy se začal jíst kapr na Vánoce

V kuchařce se smažený kapr společně s bramborovým salátem objevil až v roce 1924. Tradiční součástí štědrovečerní večeře se stal až v 50. letech 20. století.

Proč se jí na Štědrý den kapr

Protože kapr byl nejdostupnější a nejrozšířenější ryba i v minulých staletích. Když se třeba na začátku 18. století určovaly ceny základních životních potřeb pro pražské trhy, tak tam figurovaly i ryby. A tou nejdostupnější rybou byl právě kapr.

Jak dlouho se může jíst bramborový salát

Bramborový salát vydrží za ideálních podmínek v lednici až 5 dní.

Jak zmrazit bramborový salát

Bramborový salát vyhoďte!

Pamatujte na to, že ne všechny potraviny lze zamrazit. Z těch „aktuálních“ to platí například pro vejce, vařené brambory nebo majonézu. Tedy bramborový salát do mrazničky nepatří!

Proč se kazí bramborový salát

Bramborový salát je třeba skladovat v chladu, ideálně v ledničce. Pokud byste ho nechali v teplejším prostředí, zkazil by se mnohem rychleji. V teple třeba začínají kvasit brambory, což je cesta k likvidaci salátu. Z velké mísy salátu je tedy vždy vhodné vzít pouze potřebnou část, zbytek patří do chladu.

Proč se jí ryba na Vánoce

Ryba byla tradičním symbolem křesťanství (Ichthys) a postním jídlem, proto se při klášterech od středověku zakládaly rybníky. Pojídání ryb o vánočních svátcích je doloženo v Českých zemích od 17. století, ale prostý lid tento zvyk moc nedodržoval.

Co symbolizuje kapr

Neuvěřitelná schopnost kapra přežít dlouhou cestu téměř bez vody a s nedostatkem kyslíku se stala hlavním důvodem jeho šíření. Ryba, v některých interpretacích dokonce kapr, je spojována i s jedním z Kristových zázraků, kdy Ježíš dokázal chléb a ryby rozmnožit pro hladovějící.

Kde se vzal kapr

Tato ryba, typická pro české vody, pochází původně z Asie. Kapři měli své místo už na stole starověkých Římanů, kteří se zabývali velmi sofistikovaným rybníkářstvím. Významný podíl na chovu kaprů a jeho rozšíření v Evropě měli později křesťanští mniši.

Jak poznat zkažený bramborový salát

Že salát není tak úplně v pořádku, se pozná chuťově, vzhledově i čichově. Trochu oschne a okorá, v některých případech mírně nakysne, poměrně rychle začne mírně kvasit a dokonce i plesnivět.

Jak dlouho vydrží bramborový salát

Bramborový salát vydrží za ideálních podmínek v lednici až 5 dní.

Jak prodloužit životnost bramborového salátu

Pokud si salát bez cibule nedovedete představit, před použitím ji spařte horkou vodou a následně zchlaďte ledovou. Výrazně tak prodloužíte trvanlivost bramborového salátu a zlepšíte taky jeho chuť.

Co nesmí chybět v bramborovém salátu

Připravte si bramborový salát podle videoreceptu >>>

Většinou je to kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel), majonéza, cibule, sterilované okurky, plnotučná hořčice, sůl a pepř. Ovšem i tady existují různé variace. Někdo cibuli předem spaří, někdo místo vařené kořenové zeleniny používá sterilovanou.

Kdy se začal jíst kapr

století, ale prostý lid tento zvyk moc nedodržoval. Vůbec nejstarší zmínka o kaprovi, pojídaném na Vánoce, se váže k roku 1253, kdy jej vlámský mnich Vilém z Rubruku jedl na dvoře mongolského chána Möngkeho, jehož manželka byla nestoriánská křesťanka.

Co znamená ryba v křesťanství

Užití Ichthys jako hlavního symbolu prvotních křesťanů může být vnímáno jako kryptogram. Ichthys (ΙΧΘΥΣ, řecky ryba) se dá číst jako slovo složené z prvních písmen slovního spojení: Ježíš Kristus, Boží syn, Spasitel. V originále Ἰησοῦς Χριστός, Θεοῦ Υἱός, Σωτήρ, Iésús Christos Theú Huiós, Sótér.

Jak dlouho můžu jíst bramborový salát

Bramborový salát by se měl podle šéfkuchaře nabírat čistou lžící, která by se neměla olizovat ani vracet nazpátek. Jiří Král odhaduje, že při zajištění dostatečného chladu a dodržování hygienických opatření salát vydrží tři až čtyři dny.

Jak dlouho nechat uležet bramborový salát

Přidejte majonézu, hořčici, trochu láku z okurek. Osolte a opepřete a vše důkladně promíchejte. Bramborový salát nechte před podáváním alespoň hodinu odpočinout v lednici.

Jak se vaří brambory na bramborový salát

Brambory i se slupkou dáme do většího hrnce, zalijeme vodou, aby byly ponořené, osolíme malou lžičkou soli a přivedeme k varu. Vaříme asi 15 – 20 minut podle velikosti, až jsou po vpichu nožem měkké, ale ještě se po rozkrojení příliš nedrolí. Necháme vychladnout.

Z jaké země pochází kapr

Kapr je v ČR původním druhem pouze v dolních tocích řek na Moravě. Dnes má kosmopolitní rozšíření. Původní sazan pochází ze střední Asie, už v prvním tisíciletí před naším letopočtem zdomácněl v Číně. Nový výzkum ale ukazuje, že se choval již před 8 tisíci lety.

Co je to ichthys

Ichthys (ΙΧΘΥΣ, řecky ryba) se dá číst jako slovo složené z prvních písmen slovního spojení: Ježíš Kristus, Boží syn, Spasitel. V originále Ἰησοῦς Χριστός, Θεοῦ Υἱός, Σωτήρ, Iésús Christos Theú Huiós, Sótér. Ióta (i) je první písmeno Iésús, řecky Ježíš.

Jaké jsou ryby znamení

Lidé narozeni pod vládou vodního znamení Ryb jsou jemné a klidné povahy a duchovního založení. Nadevše si cení harmonii a mají mimořádně silně vyvinutou intuici. Často vidí věci, které zůstávají jejich okolí skryté. Ryby jsou citlivé a vnímavé bytosti, které rády pomáhají ostatním.