Kdo vymyslel halušky?

Kdo vynalezl halušky

Tradice brynzových halušek zřejmě souvisí s tradičním způsobem života slovenského obyvatelstva, tradicí chovu ovcí a výrobou výrobků z ovčího mléka, hlavně brynzy. Podle etnoložky Kataríny Nádaské se brynzové halušky ve slovenské kuchyni objevily až v 17. století a to pod rumunským vlivem.

Odkud pochází halušky

Halušky
Místo původu Ukrajina
Složení
lité těsto
multimediální obsah na Commons

Jak dlouho se vaří halušky

Halušky připravíme tak, že nastrouháme syrové brambory (polovinu na jemno a druhou polovinu hruběji), přidáme, vejce, sůl a mouku. Promícháme, lžící tvarujeme nočky a vaříme ve vroucí osolené vodě 5-10 minut.

Jak se dělají halušky

Postup přípravyOloupané brambory nastrouháme najemno, přidáme vejce a osolíme.Osolenou vodu přivedeme k varu.Těsto propasírujeme přes cedník na halušky přímo do vroucí vody a vaříme, než halušky vyplavou.V kastrůlku necháme zvolna rozpustit brynzu se lžící smetany a odstavíme z ohně.

Jak se dělají halušky se zelím

Do mísy najemno nastrouháme brambory, přidáme vejce, obě mouky, trochu soli a těsto promícháme. Do osolené vroucí vody pomocí sítka na halušky protlačíme těsto. Důkladně promícháme, aby se halušky nelepily a vaříme přibližně 2 minuty, dokud nevyplavou na povrch. Uvařené scedíme, propláchneme a přidáme k zelí.

Odkud je brynza

Brynza (z rumunského brânză „tvaroh“, slovensky bryndza; někdy také brymza, brindza) je měkký, míšený a solený sýr vyráběný z hrudkového ovčího mléka, tvarohu, někdy i kravského či kozího. Vyrábí se v karpatských zemích: na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, na Ukrajině a na Moravě.

Jaká mouka se používá na halušky

K přípravě haluškového těsta nám stačí jen mouka, voda a sůl. Mouku použijeme polohrubou nebo napůl hladkou a hrubou. Vypracujeme měkké těsto – ani husté ani řídké.

Jak na halušky bez SITA

Pokud nemáte sítko na halušky, dá se použít děrovaný cedník nebo halušky dávkujte příborovým nožem přes okraj prkénka.

Z jaké mouky se dělají halušky

Mouku použijeme polohrubou nebo napůl hladkou a hrubou. Vypracujeme měkké těsto – ani husté ani řídké. Větší množství vody včas uvedeme do varu – těsto by před vařením nemělo dlouho stát, protože stáním řidne.

Jaký je rozdíl mezi haluškami a Střapačkami

Bramborové halušky se podávají s bryndzou (slovenské národní jídlo) nebo s kysaným zelím. Právě haluškám s kysaným zelím obvykle říkáme "strapačky".

Co se hodí k Haluškám

Klasické halušky

Perfektně se hodí k masovému sosu, do husté polévky, se slaninou a zelím, nebo jen tak s restovanou cibulkou.

Jak chutná brynza

Měkký zrající sýr pikantní chuti z ovčího mléka. Bryndzu je možné použít jak ve studené, tak i v teplé kuchyni. Vakuově zabalená má trvanlivostí až 8 týdnů.

Čím se dá nahradit bryndza

Anglickou slaninu můžete nahradit tradičnější uzenou bílou slaninou. Pokud nemáte brynzu, použijte kozí sýr.

Co se hodí k Bryndze

Využití v kuchyni

Nejznámějším receptem jsou halušky s brynzou – Brynzové halušky podle staré slovenské mamušky. Mimo jiné se brynza přidává do polévek, omáček, salátů, k rybám, masům, zelenině, bramborám, do těstovin, nudlí, pirohů, koláčů, pomazánek, omelet, placek, palačinek, nádivek, náplní mas – Ovčácké řízky.

Jak jíst brynzu

Brynzu lze použít jako kterýkoliv výrazný sýr k závěrečnému ochucení těstovin, a to na masová či zeleninová ragú (lidově „omáčku na těstoviny“). Stejně tak, jako když ragú sypeme různými strouhanými sýry.

Co si dát k Haluskam

Slané halušky podáváme nejčastěji s brynzou, dušeným kysaným zelím, slaninou, sýrem, šunkou, tvarůžky, uzeným, zeleninou. Do tzv. cikánských halušek patří tvaroh, sekaný kopr, mouka, vejce, olej a smetana.

Jak podávat pirohy

Chuťově výrazné pirohy jsou z nudlového těsta naplněného brynzovou nádivkou. Podáváme je posypané pažitkou a opečenou slaninou anebo zalité zakysanou smetanou. Už jen po přečtení receptu se všem milovníkům brynzy začnou sbíhat sliny.

Co se pije k Haluskam

Jak doladit halušky

Druhou variantou je mírné naředění sýru zakysanou smetanou. Navrch můžeme dát vyškvařený špek nebo kostičky osmažené slaniny. K pravým slovenským haluškám patří ještě na pití kyselé mléko nebo žinčice (převařená syrovátka z ovčího mléka).

Čím se plní pirohy

Náplní nejčastější volby je zelí nebo maso. Zelí podušené, maso předem uvařené nebo upečené a následně umleté. Ale klidně se můžete nechat zlákat i náplní tvarohovou, sýrovou, bramborovou, špenátovou, jak je libo.

Co k Pirohum

Chuťově výrazné pirohy jsou z nudlového těsta naplněného brynzovou nádivkou. Podáváme je posypané pažitkou a opečenou slaninou anebo zalité zakysanou smetanou. Už jen po přečtení receptu se všem milovníkům brynzy začnou sbíhat sliny.

Co použít místo brynzy

Místo brynzy můžeme zamíchat kysané zelí, osmahnuté houby, špenát.

Jak se dělají brynzové halušky

Brynzu rozmíchejte se smetanou dohladka a opepřete. Scezené horké halušky promíchejte s brynzou a na talířích přelijte rozškvařenou slaninou a posypte petrželkou. Anglickou slaninu můžete nahradit tradičnější uzenou bílou slaninou. Pokud nemáte brynzu, použijte kozí sýr.

Jak jíst pirohy

Chuťově výrazné pirohy jsou z nudlového těsta naplněného brynzovou nádivkou. Podáváme je posypané pažitkou a opečenou slaninou anebo zalité zakysanou smetanou. Už jen po přečtení receptu se všem milovníkům brynzy začnou sbíhat sliny.

Jak se vaří pirohy

Ve větším hrnci dám vařit vodu a jakmile vře, vložím připravené pirohy. Od doby co vyplavou je vařím ještě další 3 minuty a pak je děrovanou lžící (naběračkou) vyndám a nechám okapat.

Jak se jí pirohy

Pirohy servírujeme se zakysanou smetanou s bryndzou, posypané opečenou slaninou, pokapané výpekem a dozdobené nasekanou zelenou částí lahůdkové cibulky.