Odkud je kaviár
Největším zdrojem pravého černého kaviáru je Kaspické moře (více než 90 % celosvětové produkce), dále také Černé moře, dolní tok Dunaje a povodí řeky Amur. Hlavními exportéry pravého kaviáru jsou Rusko, Ázerbájdžán, Kazachstán, Turkmenistán, Írán a čím dál častěji také Čína.
Z jaké ryby se dělá kaviár
Pravý kaviár
Kaviár označovaný jako pravý se vyrábí ze tří druhů jeseterovitých ryb – vyzy velké, jesetera ruského a jesetra hvězdnatého. Jeho cena závisí na vzhledu konkrétního zrnka jikry. Nejlepší kaviár má stříbročernou až šedohnědou barvu a jemně se leskne, jeho chuť je čistá a jemná.
Jak se jí kaviár
Pokud jste někdy viděli kaviár servírovaný s citrónem či se smetanou, pak vězte, že to zřejmě nebyl kaviár vysoké kvality. Ten se totiž jí zásadně bez dalších potravin výrazné chuti. Pravý kaviár se servíruje pouze v kaviárové misce na drceném ledu a jí se nekovovou lžičkou (aby nezměnil chuť).
Jak se vyrábí kaviár
Kaviár, přesněji řečeno černý kaviár, jsou mírně nasolené jikry jeseterovitých ryb, které se získávají z pohlavně dospělých samic – jikernaček – v období krátce před výtěrem velmi nevybíravou metodou. Ryba je zabita, její vaječníky vyňaty a z nich se separují jednotlivé jikry, které se dále promývají, solí a balí.
Jaký kaviár je nejlepší
Za pravý, tedy černý kaviár se považuje produkt z jeseterovitých ryb. Má se za to, že nejchutnější pochází z vyzy velké známé také podle ruského názvu běluga. O něco méně exkluzivní jsou jikry jesetera (osetra) a sevrjugy.
Co obsahuje kaviár
O KaviáruKaviár je zdravý: obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin, kalcia, železa, horčíku, vitamínů A, B, C a D.15 gramů kaviáru obsahuje pouze 40 kaloriíPřes 70% z celkové populace divokých jeseterů již bylo vyhubeno.Na současném trhu se vyskytuje příliš mnoho kaviáru, který je zavádějící.
Jak dlouho vydrží kaviár
V zavřené plechovce kaviár vydrží až 1 rok.
Na co dát kaviár
Ke kaviáru se podává nejlépe toustový chléb s nesoleným máslem, a popíjí se, jak jinak, šampaňské. Někdo si může dát ke kaviáru také citron, nakrájenou cibulku či smetanu. Gurmáni však tvrdí, že čerstvý kaviár chutná nejlépe samotný. Kaviár by se neměl tepelně upravovat, jelikož ztěžkne a má nahořklou chuť.
Co se pije ke kaviáru
Nejlépe si jej vychutnáte jen s kostkou ledu, nebo v kombinaci s kvalitním tonikem.
Jak se pozná pravý kaviár
Pravý kaviár má vždy černou barvu, respektive ten nejvíce čerstvý je bílý a postupem času šedne a černá. Kaviár je tolik ceněný zejména kvůli požadovanému stáří ryb, které by měly mít minimálně 100 let. Hodnotí se také jeho barva.
Jak uchovat kaviar
Uchování kaviáru
Čerstvý kaviár je velmi choulostivý, měl by být stále skladován při teplotě -2 stupně Celsia. Teplota však nesmí překročit -4 stupně Celsia, chuť a konzistence kaviáru by se znehodnotila. Kvalitní je pasterizovaný kaviár, prodávaný ve sklenicích.
Který kaviár je nejdražší
Nejdražší typ kaviáru je tedy z Íránské Belugy (Vyza velká), která patří mezi vzácné jeseterovité ryby. Kaviár se jim odebírá mezi 60 a 100 lety (dožívají se kolem 120 let). Kilo tohoto kaviáru se prodává za 34 500 dolarů, což je přibližně 757 500 Kč.
Co je to jikry
Jikra je samičí pohlavní buňka, vajíčko ryby. Sladkovodní ryby zpravidla kladou jikry neplovoucí, na dno nebo na jiný substrát. Většina mořských ryb, bez ohledu na systematickou příslušnost či způsob života, klade plovoucí (pelagické) jikry, které se po oplození volně vznášejí u mořské hladiny.
Co je to mlíčí
Mlíčí jsou samčí pohlavní žlázy kapra, které jsou díky svému velmi jemnému bílému masu oblíbenou pochoutkou. Často se připravují spolu s jikrami, především jako rybí polévka.
Co je to Skrele
Skřele je párový plochý orgán ryb nacházející se na předělu mezi hlavou a tělem, který chrání žábry před vnějším poškozením. Skřele sestává ze čtyř kostí – skřelové předvíčko (Praeoperculum), skřelové mezivíčko (Interoperculum), skřelové víčko (Operculum) a skřelové podvíčko (Suboperculum).
Co to je jikra
Jikra je samičí pohlavní buňka, vajíčko ryby. Sladkovodní ryby zpravidla kladou jikry neplovoucí, na dno nebo na jiný substrát. Většina mořských ryb, bez ohledu na systematickou příslušnost či způsob života, klade plovoucí (pelagické) jikry, které se po oplození volně vznášejí u mořské hladiny.
Jak Osmazit jikry
Dobře propláchnuté vnitřnosti nechte v sítu okapat. Pak je rozdělte na větší kousky a osolte. Z vajec, škrobu, mouky, vína, soli a koření vyšlehejte těstíčko. Do něho vložte kousky vnitřností a po obalení je vkládejte do rozpáleného oleje a zvolna usmažte.
Jak dlouho vydrží ryba bez vody
Jak dlouho vydrží bez vody, závisí především na teplotě. Když je méně než deset stupňů Celsia, přežije až tři hodiny. Pokud je však tepleji, může se doba zkrátit až na jednu hodinu. Pokud by ryba uhynula již cestou domů nebo předčasně skončil její pobyt ve vaně, doporučují rybáři co nejdříve ji vykuchat a zpracovat.
Kdo má žábry
Prostřednictvím žaber dýchají například ryby a mnoho bezobratlých živočichů. Obojživelníci využívají k výměně plynů významným podílem svou kůži. Dýchací soustavu mají také rostliny, nicméně směr výměny plynů probíhá přesně naopak než u živočichů.
Kdo má jikry
Rozmnožování ryb a paryb
Samice kladou během reprodukce vajíčka, kterým se říká jikry. Jikry jsou oplodněny ve vodním prostředí spermiemi, které jsou součástí mlíčí, oplodňovacího spermatu produkovaného samci. Jiný je způsob rozmnožování u paryb (žraloci, rejnoci chiméry).
Jak dlouho se má svítit Rybičkám
Jak dlouho svítit v akváriu Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté.
Jak často měnit vodu betě
Péče o tuto rybu je skutečně nenáročná. Stačí jí jednou týdně vyměnit vodu a proprat písek. Nová voda by měla být 24h odstátá.
Které ryby Nemají šupiny
štika má šupiny i na části hlavy, naopak lipan nemá šupiny v přední části břicha, vranky a sumcovité ryby pak šupiny zcela postrádají.
Jak casto se třou ryby
Co do množství výtěrů jsou však mezi nimi velké rozdíly. Krátkověké ryby, jako je třeba lipan, se dokážou vytřít jen 2x až 3x za život a poté hynou, naopak takoví kapři nebo sumci, pokud jim to podmínky umožní, se mohou třít za život mnohokrát.
Jak vypadá mlíčí
Nejdříve z vnitřností odebereme jikry (bal žlutozelených kuliček, které varem zoranžoví) nebo mlíčí – břidlicově bílý chuchvalcovitý pruh uložený pod vzduchovým měchýřem. Mlíčí vypadá jako vnitřní vepřové sádlo. Pak teprve opatrně, od zadní části rozebíráme bal střev.