Kdo vymyslel kečup?

Odkud pochází kečup

Slovo „kečup“ pochází z čínského slova „ke-tsiap“, což byla původně speciální fermentovaná rybí omáčka. V 17. století ji tam ochutnali angličtí námořníci, a tak si našel cestu do Anglie.
Archiv

Kde se vyrábí kečup

Po sametové revoluci Peter Spak navštívil Českou republiku a viděl že se v Česku vyrábí pouze jeden druh kečupu a tak se rozhodl přesunout výrobu do Sušice, kde se kečup, majonézy atd. stále vyrábí.

Kde se vyrábí kečup Heinz

Heinz v Česku kečup nevyrábí, ale vozí ho sem z Nizozemska, kde má hlavní závod pro kontinentální Evropu. Zpracovávají se v něm rajčata vypěstovaná na portugalských plantážích. Heinz se chlubí tím, že jako jediná potravinářská firma má svoje vlastní plantáže, na kterých pěstuje rajská z vlastních vyšlechtěných semen.
Archiv

Co je v kečupu

Základem pro výrobu kečupu jsou koncentrovaný rajčatový protlak, pitná voda, cukr, kvasný ocet, sůl a koření. Použité rajčatové protlaky se rozlišují podle koncentrace, tedy podle stupně zahuštění čerstvých rajčat. V kečupu nesmí být žádná barviva.

Jak se dělá kečup

Umytá rajčata, jablka a cibuli nakrájíme na kolečka a dáme vařit s octem, solí, paprikou, hřebíčky, novým kořením a pepřem. Vaříme 1,5 hodiny. Pak přidáme cukr a vaříme bez pokličky ještě 15 minut (můžeme vařit i déle), aby byl kečup hustší.

Kde v ČR se nachází výrobní závod Spak

Historie firmy Spak (která má v podtitulu Spak má šmak) sahá až do roku 1935. V roce 1990 byla založena také pobočka firmy a následně i výrobní závod v České republice v šumavském městě Sušice (jednalo se o první zahraniční akvizici v ČR). Zde nyní pracuje přes 150 zaměstnanců.

Jaký je rozdíl mezi kečupem a rajským protlakem

Takže čím větší obsah protlaku, tím kvalitnější kečup.

Protlak je nejdražší a nejdůležitější složka kečupu. Jenže: obsah protlaku má být sice povinně uváděn, ale buď to výrobce „opomene“, nebo zákazníka může zmást různý způsob značení. V ČR se setkáte nejspíše s údajem např. 160 g rajčat na 100 g kečupu.

Jak dlouho vydrží domácí kečup

Otázky a odpovědi. Jak dlouho vydrží domácí kečup Horký, čerstvě uvařený kečup nalitý do sklenic, obrácených dnem vzhůru, vydrží v lednici asi 6 měsíců. Do lednice se kečup ukládá, až zcela vychladne.

Jak dochutit kečup

O "kečupovitou" chuť se postará bobkový list, celý hřebíček a nové koření, mletá skořice, černý pepř a mletá sladká paprika. Pokud máte rádi kečup pikantní nebo jinak ochucený, mějte ale na paměti, že po uvaření a vychlazení se chuť rozleží a bude méně kyselá a více ostrá.

V jaké zemi se vyrábí kečup Šmak

V roce 1991 otevřel nový výrobní závod v šumavské Sušici, kde se dodnes vyrábějí kečupy a další omáčky pro český trh.

Jak nahradit kečup

Je-li kečup častou ingrediencí vašich receptů, sáhněte raději po rajském protlaku, čerstvých nebo sušených rajčatech či passatě.

Co je to sugo

Sugo je základní rajčatová omáčka, která má v kuchyni velké možnosti využití. Vychutnáte si jí na pizze, těstovinách i nocích, můžete s ní zapékat lasagně a hodí se jako základ omáček či polévek. Navíc si ho můžete udělat do zásoby a zavařit.

Jak udělat dobrý kečup

Do hrnce dáme nakrájenou cibuli, rajčata a jablka, přidáme koření – nové koření, pepř, hřebíček, skořici a bobkový list, osolíme, ooctujeme, ale nesladíme. To až ke konci. Tuto směs necháme vařit přibližně 1 1/2 hodiny bez pokličky. Nezapomeňte vařečkou směs občas promíchat, aby se nepřipalovala.

Jaká rajčata na kečup

Na kečup jsou nejlepší klasická keříčková rajčata, vhodná jsou i masitá, případně můžete chuť oživit i pár cherry rajčaty. Pokud jde o odrůdu, výborná jsou třeba rajčátka ŠEJK, která obsahují hodně lykopenu – rostlinného barviva, které dodává kečupu jeho červenou barvu.

Jak se vaří kečup

Do hrnce dáme nakrájenou cibuli, rajčata a jablka, přidáme koření – nové koření, pepř, hřebíček, skořici a bobkový list, osolíme, ooctujeme, ale nesladíme. To až ke konci. Tuto směs necháme vařit přibližně 1 1/2 hodiny bez pokličky. Nezapomeňte vařečkou směs občas promíchat, aby se nepřipalovala.

Co je to SUGO

Sugo je základní rajčatová omáčka, která má v kuchyni velké možnosti využití. Vychutnáte si jí na pizze, těstovinách i nocích, můžete s ní zapékat lasagně a hodí se jako základ omáček či polévek. Navíc si ho můžete udělat do zásoby a zavařit.

Co davaji v Holandsku na hranolky

Běžným pouličním jídlem jsou hranolky, které vynalezli sousedé z Belgie. Vincent Vega pronesl v kultovním filmu Pulp Fiction známou hlášku: „Víš, co dávaj v Holandsku na hranolky místo kečupu Majonézu. Na vlastní oči jsem viděl, jak to v tý sračce topěj.

Co patří do Suga

Klasická italská rajčatová omáčka tvoří základ nejen mnoha těstovinových pokrmů, ale i pizzy. Přestože se na základních přísadách suga většina Italů shodne (rajčata, cibule, česnek, bazalka, sůl a pepř), o způsobu správné přípravy salsa di pomodoro se zaručeně pohádají.

Jak se jmenuje omáčka na pizzu

Sugo, jak říkají Italové rajčatové omáčce, je hlavním stavebním kamenem takřka každé pizzy.

Jak se Zahustuje kečup

Jablka: Jablka mají tři funkce. Dodají na objemu, na chuti a zajistí zahuštění. Z posledního důvodu jsou proto nejvhodnější padaná ještě nedozrálá jablka. Obsahují množství pektinu, kterým kečup přirozeně zhoustne.

Co je to Kibbeling

Kibbeling – nizozemské národní „rychlé jídlo“ – osmažené kousky tresky či jiné bílé ryby, servírované obvykle s česnekovou omáčkou (majonézou) nebo s tatarskou omáčkou. Obliba pokrmu má své kořeny v 19. století, kdy se na něj využívaly přebytečné části solených tresek, které byly tehdy základní potravinou.

Co si přivézt z Holandska

Pokud si chcete domů nebo někomu ze svých blízkých přivézt holandskou klasiku, zde je pár tipů:Tulipánové cibulky. K Holandsku patří jednoznačně i dřeváky.Dřeváky.Cokoliv z porcelánu vyráběného v Delftu, tzv.Něco s motivem marihuany: krabičky, trička apod.Stroopwafels.Sýr.

Co to je passata

Passata neboli rajčatové pyré je vlastně propasírovaná rajčatová šťáva vyrobená ze zralých až přezrálých rajčat. Je tekutější než klasický rajčatový protlak a neměla by obsahovat nic kromě rajčat a případně trochy soli.

Jaké koření do kečupu

Naprostý základ pro domácí kečup je ocet, sůl a cukr. Tyto ingredience rajčatovou směs ochutí, ale hlavně se postarají přírodní cestou o zakonzervování vašeho výrobku. O "kečupovitou" chuť se postará bobkový list, celý hřebíček a nové koření, mletá skořice, černý pepř a mletá sladká paprika.

Co se pije v Nizozemsku

Káva se pije nejčastěji mezi desátou a jedenáctou hodinou. Čaj, oblíbený nápoj, často s mlékem, pije se ke snídani a je servírován také kolem čtvrté. Pivo, nejoblíbenější nápoj. Víno, především jako nápoj k večeři.