Kdo vymyslel svíčkovou?

Z jaké země pochází svíčková

Svíčková na smetaně
Místo původu Česko
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak vznikl svíčková

Má se za to, že ve středověku přikazovala jedna z cechovních povinností řeznického mistra připravit jednou ročně večeři pro tovaryše. Večeře se konala po letních prázdninách, když se tovaryši vrátili do učení. Byla při svíčkách a podávala se pravidelně hovězí pečeně z masa z pod hřbetu.
ArchivPodobné

Proč se jmenuje svíčková svíčková

Teorií, jimiž se odborníci zajímající se o tvorbu názvů, zabývají, je hned několik. Jednou z nich, která by ale vyhovovala pouze v případě hovězí svíčkové, se zakládá na skutečnosti, že se tento váleček masa nachází v místech, kde se ukládá na zvířeti lůj, tedy dříve základ právě pro výrobu svící.
Archiv

Jak péct maso na Svickovou

ocet, chvilku necháme odpařit a zalijeme vývarem (nejlépe vlažným) do výšky 2/3 masa. Základ přivedeme k varu, ochutnáme a případně doladíme sladkost, kyselost a dosolíme. Dáme do trouby, přiklopíme a pečeme na 140–150 °C cca 3–4 hodiny do měkka. Během pečení dvakrát až třikrát otočíme maso.

Jak se řekne německy svíčková

Najdeme ji buď jako Lendenbraten (což je víceméně totéž jako naše svíčková a i v Německu bývá považovaná za jídlo importované z Čech), nebo jako Sauerbraten. Sauerbraten je už opravdu německou podobou tohoto druhu omáček a je považována za jedno z německých národních jídel.

Co je to falešná svíčková

Kulatá plec, zvaná taktéž jako falešná svíčková, je chuťově výborné maso jak pro rychlé opékání, tak pomalé dušení. Z masa vytvoříte skvělé omáčky, hodí se na špikování a dokonce i na malé steaky. Maso je vhodné na steaky, do každé omáčky a namleté pak do hamburgerů. Vybrat si můžete také datum odběru.

Co obsahuje svíčková omáčka

Základem svíčkové omáčky je kořenová zelenina, tedy mrkev, celer, petržel, a smetana. Do pokrmu patří také cibule a koření (nové koření, celý pepř, bobkový list), sůl, cukr a citronová šťáva. Svíčková omáčka se zahušťuje jíškou nebo zálivkou, která je tvořena moukou s vodou či mlékem/smetanou).

Jaké je nejlepší maso na svíčkovou

Na svíčkovou se nejlépe hodí hovězí kulatá plec, přezdívaná falešná svíčková. Další možností je loupaná plec. Oba typy hovězího obsahují kolagen, svíčková pečeně tak bude krásně šťavnatá. Pravá svíčková, neboli hovězí svíce, je velmi křehké maso, které se lépe hodí na minutkové přípravy než pomalé dušení.

Co se dělá z falešné svíčkové

Hodí se na pečení a dušení, omáčky, ale i špikování. Skvělé jsou také malé steaky z falešné svíčkové, které se dělají na způsob medailonků. A nesmíme zapomenout ani na tatarské bifteky nebo ragú, perkelty a guláše. Běžně se připravuje na smetaně, stejně jako pravá svíčková.

Co je kulatá plec

S kulatou plecí se můžete setkat také pod názvem falešná svíčková, který si vysloužila díky podobnosti s touto oceňovanou částí hovězího masa. Kulatá plec se nachází v přední části hovězí čtvrti a v kuchyni se uplatní na bezpočet způsobů.

Co je hovězí perko

Falešná svíčková neboli pérko z kulaté plece. Velmi jemné, lehce vláknité maso. Krehčí a jemnější než falešná svíčková z válečku (zadní). Pérko je křehký a měkký kousek hovězího masa vhodný nejen na grilování, vaření, dušení a steaky, ale i na špízy a tatarský biftek.

Co je lepsi kýta nebo plec

Plec je vyvážené maso, má ideální poměr libového a tučného masa, hodí se všude tam, kde by byl bůček příliš tučný a kýta příliš suchá. Díky obsaženému tuku není třeba ji na začátku prudce opékat, zůstane šťavnatá i bez tohoto kroku.

Co se dělá z pravé svíčkové

Nejčastěji z ní připravujeme tradiční svíčkovou omáčku na smetaně, nebo zasyrova delikatesu zvanou "tatarák". Hovězí svíčková je maso s velmi jemnou, křehkou a libovou strukturou. Zároveň i po propečení zůstává stále šťavnaté. Připravujeme z ní nejen pokrmy zasyrova, pečené a dušené, ale i rychlé minutky.

Co je to Entrecote

Popis. Maso pro milovníky prorostlých steaků. Jde o část vysokého roštěnce, které je prorostlé tukem a patří tak k nejkřehčím a nejšťavnatějším steakovým masům.

Co to je kližka

Hovězí kližka se řadí k hovězímu přednímu a pochází z namáhaných částí nohou nad kolenem. Díky skvělé chuti a šťavnatosti patří k velmi žádaným řezům – je nejčastější volbou při přípravě tradičního guláše, skvěle chutná i vařená či dušená vcelku.

Odkud je kotleta

Kotleta (z francouzského côtelette, tedy „žebírko“, to původem z francouzského côte, resp. latinského costa, tedy „bok“, „žebro“) je plátek masa z boku zvířete poblíž páteře, zpravidla s kostí. Kotleta může být vepřová, telecí, jehněčí, řidčeji hovězí.

Jak dlouho se udí kýta

Příprava kvalitního uzeného masa vyžaduje minimálně 15 dní. Od výběru a úpravy masa z vlastního chovu, nasolení kuchyňskou solí a potření česnekem, sedmý den zalejeme slaným lákem a 15 den konečně dáme do udírny a na bukovém dřevě udíme.

Co je to Sirloin

Sirloin steak – Steak z nízkého roštěnce (roštěné), je to velmi jemné a šťavnaté maso, vhodné pro grilování i pečení vcelku. Striploin steak (neboliNew Yorkstrip) – Steak ze zadní části vysokého roštěnce. Je méně prorostlý než přední část roštěnce, ale s výraznější chutí než svíčková.

Co je to roštěnec

Roštěná – vysoký roštěnec

Maso, které pochází ze hřbetu zvířete, se nazývá roštěná neboli roštěnec. Názvem "vysoký roštěnec" pak označujeme část, která směřuje dopředu k hlavě. Naopak zadní roštěná je všeobecně známá jako "nízký roštěnec". Obě části od sebe poznáte jednoduše v řezu.

Odkud je panenka

Panenka / panenská svíčková

Nejjemnější část vepřového masa, jedná se o dlouhý úzký sval umístěný uvnitř těla, pod páteří, táhne se od žeber k pánvi.

Odkud je vepřová panenka

Vepřová panenka se nachází v bederní části navazující na vepřovou pečeni. Jedná se o nejkvalitnější a nejlibovější část prasete často označovanou jako panenská svíčková. Je vhodná převážně na přípravu minutek a medailonků.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Jaké je nejlepší maso na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak se dělá rumpsteak

Steak jemně pomažeme olivovým olejem, opepříme, posypeme lístky rozmarýnu a na poslední chvíli, těsně před vložením na pánev jej osolíme a v dlani vytvarujeme do kompaktního tvaru. Pro dosažení střední propečenosti masa jej opékáme 2 minuty z každé strany, chceme-li stejk krvavý, postačí z každé strany minutu.

Kdo vymyslel Barbie

MattelRuth Handler
Barbie/Vynálezci