Kdo vyrábí hnojiva?

Kde se vyrábí hnojiva

Mimo Evropskou unii se dá dovézt nejblíže z Ruska, které je největším vývozcem hnojiv vůbec, a Běloruska, méně výhodně pak ze vzdáleného Egypta či Alžírska. Nicméně Rusko minulý týden pozastavilo vývoz. Močovina se vyrábí ze čpavku a ten zase ze zemního plynu. Čpavkové továrny téměř vždy vyrábějí i močovinu.

Jak se vyrábí hnojivo

Organické hnojivo se obvykle vyrábí z rostlinného nebo živočišného odpadu nebo z práškových minerálů. Nejčastěji obsahuje hnůj a kompost nebo moučku z kostí a bavlníkových semen. Organická hnojiva se obvykle prodávají jako výživa nebo "půdní kondicionéry" a ne jako hnojivo.

Jak se rozdělují hnojiva

Hnojiva se v základě rozdělují na organická a minerální. Zatímco mezi organická hnojiva se řadí především rostlinné a živočišné produkty jako kompost, hnůj, slepičí trus nebo popel, minerální hnojiva jsou spíše syntetická.

Jak se vyrábí dusíkatá hnojiva

Suroviny pro výrobu dusíkatých hnojiv

Do roku 1920 kryl potřebu dusíku ledek čilský (sodný). Později byly vypracovány různé postupy vázání vzdušného dusíku na dusíkaté sloučeniny: Výroba kyseliny dusičné v elektrickém oblouku podle Birkenlanda a Eydeho a z ní dusičnanu vápenatého.

Jaké 3 základní prvky tvoří hnojiva

Základní hnojiva tvoří hlavně nejdůležitější živiny dusík, fosfor, draslík.

Co je hlavní složkou umělých hnojiv

Jedná se nejčastěji o dusíkatá hnojiva (síran amonný, dusičnan amonný vápenatý), fosfor (superfosfát), draslík (draselná sůl, síran draselný) a hořčík (síran hořečnatý). U tohoto typu hnojiva můžeme půdu také okyselit, například pomocí síranu amonného, ​​nebo naopak – odkyselit půdu pomocí dusičnanu vápenatého.

Co je to NPK hnojivo

NPK je směs minerálních látek složená převážně ze tří primárních živin potřebných pro zdravý růst rostlin. Chemická hnojiva a organická hnojiva ukazují svůj obsah živin třemi tučnými čísly na obalu. Tato čísla představují tři různé sloučeniny: dusík, fosfor a draslík, které můžeme také popsat písmeny N-P-K.

Co je to plně hnojivo

Pokud je hodnota NPK 6-8-6, výživa rostliny zahrnuje 6% dusíku, 8% fosforu a 6% draslíku (hmotnostní procenta). Hnojiva NPK obsahující základní prvky pro zdravý růst rostlin se často označují jako tzv. plná hnojiva. Mnohdy se setkáme také s termínem trojitá hnojiva.

Jak fungují hnojiva

Hnojiva podle účinnosti

Dodávají rostlinám makro- nebo mikroprvky a patří mezi ně hnojiva průmyslová i statková. Nepřímá hnojiva neobsahují základní živiny v zásadním množství, ale vlivem na životní prostředí rostlin a metabolismus umožňují zvýšený příjem základních živin (což vede k vyšším výnosům).

Co obsahuje hnojivo

Plná hnojiva jsou kombinací všech tří základní prvků potřebných k růstu – jsou to dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Z latinských názvů těchto tří prvků vzniklo i často používané označení pro plná hnojiva – NPK. Hnojiva NPK kombinují dusík, fosfor a draslík – tedy základní prvky podporující zdravý růst rostlin.

Co zasadit do hnoje

Kompostovaným prasečím hnojem prokážeme dobrou službu především celeru, pórku a maliníkům. Ovčí, kozí a králičí hnůj se řadí k rychle se rozkládajícím hnojivům. Proto by s nimi měl každý zahrádkář zacházet obezřetně. Příliš mnoho dusíku může způsobit nepřiměřeně bujný růst.

Kdy se dává hnůj

Organickými hnojivy, jako je hnůj nebo kompost, hnojíme zpravidla na podzim. Močůvkou se hnojí v zimě. Granulovaná organická hnojiva je možné používat celé vegetační období. Nejznámějším organickým hnojivem je chlévský hnůj.

Co to je NPK hnojivo

NPK je směs minerálních látek složená převážně ze tří primárních živin potřebných pro zdravý růst rostlin. Chemická hnojiva a organická hnojiva ukazují svůj obsah živin třemi tučnými čísly na obalu. Tato čísla představují tři různé sloučeniny: dusík, fosfor a draslík, které můžeme také popsat písmeny N-P-K.

Co čím hnojit

Pro jarní hnojení jsou z organických hnojiv ideální hnůj koňský, ovčí, králičí, ale i drůbeží a především pak kompost. Kompost je navíc vhodné smísit s hnojem prasečím, ovčím a nebo drůbežím trusem (záleží na tom, jaký hnůj máme k dispozici).

Co znamená zkratka NPK

Základní výživou pro rostliny je hnojivo NPK, kde zkratka napovídá, že se jedná o kombinaci dusíku, fosforu a draslíku. Tyto prvky jsou v různém poměru podle účelu použití a lze je snadno doplnit jednosložkovými hnojivy.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Jak hnojit hnojem

Na podzim hnojíme především organickými pomalu působícími hnojivy (např. chlévský hnůj a zelené hnojení, případně i kompost). Chlévský (hovězí) hnůj (mrva) je ideální pro všechny typy půd. Do půdy však vpravujeme jen hnůj vyzrálý, ten nevyzrálý zapravíme do kompostu, nebo prostě necháme dál zrát.

Jaký je nejlepší hnůj

Hnůj od kraviček se hodí hlavně pro lehčí půdy. Protože se rozkládá pomalu, je nejlepší vpravit ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je lepší koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje je možné zarýt i zjara, protože se rozkládají rychleji.

Kdy se má rýt zahrada

Rytí si naplánujte tak, aby bylo venku sucho. Jestliže se vám půda lepí na boty, bude se vám s ní těžko pracovat. Na druhou stranu ani v létě, kdy je půda nejsušší, není ideální čas na rytí. Nejlepší doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Co se dá pěstovat na hnoji

Zvířecí hnůj může do jisté míry nahradit i zelené hnojení, kdy se vhodné rostliny, například bob, brutnák, svazenka vratičolistá, řepka či hořčice zasejí na podzim či brzo na jaře a v době květu se zapraví do půdy.

Jak hnojit kravským hnojem

Kravský hnůj je na konci vegetačního období vhodné zapravit do záhonů, k sazenicím jahod i pod ovocné stromy a keře. Při aplikaci ke dřevinám je třeba mít na zřeteli, že nejvíc živin využijí drobné kořínky přibližně pod obvodem koruny, nikoli u paty stromu či keře.

Co se hnojí ledkem

Hnojivo je vhodné pro všechny plodiny a kultury (ovoce, zelenina, okrasné rostliny) s výjimkou rostlin vápnostřežných, jako jsou azalky, rododendrony, brusinky, kanadské borůvky a jiné.

Jak často hnojit hnojem

Přirozené hnojení po celý rok

Podobně i koňský hnůj se hodí pro přihnojování během sezóny – pro zeleninu, záhony ve sklenících, pro první hnojení před sezónou. Tyto i další druhy hnoje můžete opět snadno aplikovat ve formě suchých peletek, které prospívají rostlinám i půdě.

Kdy se hnojí záhony

Čím a kdy ideálně hnojit Hlavní sezónou pro hnojení je podzim, kdy vaší půdě nejvíce prospěje pomalu působící organické hnojivo – například čerstvá chlévská mrva. Ta se během zimy v půdě rozloží a do jara ji obohatí o důležité látky. Během zimy vám přijde vhod také močůvka, kterou lejte na sníh.

Co lze hnojit Slepičincem

Používáme je nejen na okurky, rajčata, papriky, květák, jahody, maliny, borůvky ale i muškáty, begonie, azalky, rododendrony, lilie apod. Pouze cibule a luštěniny (hrách, fazole) se tímto trusem hnojit nesmí. Toto po domácku vyrobené hnojivo sice libě nevoní, ale je účinné.