Kdo z Čechů má Nobelovu cenu?

Který český vědec obdržel Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) byl český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959.

Kdo má Nobelovu cenu

Vybraní laureáti

Linus Pauling – za chemii, 1954 a za mír, 1962. John Bardeen – za fyziku, 1956, 1972. Frederick Sanger – za chemii, 1958, 1980. Karl Barry Sharpless – za chemii, 2001, 2022.

Jaký český spisovatel získal Nobelovu cenu

Tím jediným českým laureátem Nobelovy ceny za literaturu je Jaroslav Seifert.

Který Čech a kdy získal Nobelovu cenu za literaturu

Jediným Čechem, kterému byla Nobelova cena za literaturu udělena, je básník, spisovatel, novinář a překladatel Jaroslav Seifert. Stalo se tak v roce 1984. Seifertův zdravotní stav v té době již nebyl dobrý a sám si cenu převzít nemohl, proto ji za něj z rukou švédského krále převzala jeho dcera Jana.
Archiv

Kdo dostal první Nobelovu cenu

Chemie, literatura a fyzika

Prvním držitelem Nobelovy ceny české národnosti byl Jaroslav Heyrovský (1890–1967), fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie. Cenu za chemii získal roku 1959 a jeho dílo připomíná například Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze.

Za co dostal Heyrovsky Nobelovu cenu

Celých 37 let po vynálezu polarografie 10. prosince 1959 převzal Jaroslav Heyrovský z rukou švédského krále Gustava Adolfa VI. ve Stockholmu Nobelovu cenu za chemii za vynález a využití polarografie.

Kdo dostal Nobelovu cenu za ekonomii

Nobelova cena za ekonomii 2022 potvrzuje, jak důležité jsou (centrální) banky. Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig jsou laureáty letošní Nobelovy ceny za ekonomii, všichni tři se o ni na rozdíl od loňských laureátů dělí rovným dílem.

Kde se předávají Nobelovy ceny

Nobelova cena

Všechny Nobelovy ceny, až na výjimku Nobelovy ceny míru, která je předávána v norském Oslu, se udělují ceny v královském hlavním městě Švédska, ve Stockholmu.

Kdo získal první Nobelovu cenu za literaturu

Wikizdroje:Nobelova cena za literaturu

Rok nositel národnost
1901 Sully Prudhomme Francouz
1902 Theodor Mommsen Němec
1903 Bjørnstjerne Bjørnson Nor
1904 Frédéric Mistral Francouz píšící okcitánštinou

Kdo má nejvice Nobelovych cen

V absolutních číslech (do nichž jsou započítáni vědci podle jejich občanství v době ocenění, nikoli podle rodiště) vedou Spojené státy (269) s velkým náskokem před Velkou Británií (89), Německem (69) a Francií (31).

Za co se udělují Nobelovy ceny

Nobelova cena – je udílena švédskou Královskou akademií věd jednou ročně v pěti kategoriích: za fyziku, chemii, fyziologii a medicínu, literaturu a za úsilí o mír. Cena je hrazena z Nobelovy nadace, kterou založil Alfréd Nobel, vynálezce dynamitu, v roce 1895.

Jak získat Nobelovu cenu

Získat ji člověk může v oboru fyziky, chemie, ekonomiky, literatury, lékařství a za mír. Spousta slavných držitelů této prestižní ceny jíž poumírala a jejich vnuci a pravnuci, kteří se například dostali do svízelné finanční situace, tyto ceny prodávají ve dražbách.

Kdo může nominovat na Nobelovu cenu

Nominovat mohou například členové vlády, soudci z Mezinárodního soudního dvoru v Haagu, univerzitní profesoři, oficiální poradci Nobelova výboru nebo dříve ocenění laureáti. Uzávěrka nominací je vždy v únoru, výbor pak vítěze vyhlašuje v říjnu.

Jaký Čech dostal Nobelovu cenu za literaturu

Básník Jaroslav Seifert byl na Nobelovu cenu za literaturu navržen šestkrát a v roce 1984 ji na sedmý pokus skutečně získal.

Kde se predavaji Nobelovy ceny

Zároveň byla vytvořena Nobelova nadace (Nobelstiftelsen), která s odkázanými penězi hospodaří. Slavnostní ceremoniál udílení Nobelových cen se koná ve stejný den ve Švédsku i v Norsku, a to 10. prosince, kdy Alfred Nobel v roce 1896 zemřel. Ve Švédsku se Nobelovy ceny udílí ve stockholmské koncertní síni.

Kdo má nejvice Nobelových cen

V absolutních číslech (do nichž jsou započítáni vědci podle jejich občanství v době ocenění, nikoli podle rodiště) vedou Spojené státy (269) s velkým náskokem před Velkou Británií (89), Německem (69) a Francií (31).