Kdo byl Čurda
Karel Čurda (10. října 1911 Stará Hlína u Třeboně – 29. dubna 1947 Praha) byl československý voják, za druhé světové války příslušník výsadku Out Distance a konfident gestapa. Měl hlavní podíl na odhalení úkrytu parašutistů z výsadku Anthropoid a jejich následné smrti.
Kdo zradil kubise
Jozef Gabčík a Jan Kubiš přijeli 27. května 1942 před 9.00 hodinou ráno na kolech (z vysočanského bytu Khodlových nebo Ogounů z Dejvic) do Kirchmayerovy ulice v Praze-Libni a poté, co dokončili svůj úkol, pouze lehce zraněnému Janu Kubišovi se podařilo na bicyklu z místa činu po drobných peripetiích i odjet.
Kdo nařídil atentát na Heydricha
Josef Gabčík a rtm. Jan Kubiš, spolu s dalšími parašutisty nadpor.
Kdo udal Anthropoid
Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš.
Kdo Ukryval parasutisty
Parašutisté, kteří se ukrývali v kostele
Spolu s Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem ze skupiny Anthropoid, kteří uskutečnili atentát na Heydricha, se v kryptě postupně ukrylo dalších pět parašutistů působících v té době v Praze. Josef Bublík byl příslušníkem výsadku Bioscop.
Kde bydlel Čurda
Čurda, který žil v Praze pod jménem Karl Jerhot, se po válce přihlásil na četnické stanici v Manětíně. To už se změnil v apatickou lidskou trosku. Údajně pronesl: "Co má přijít, ať přijde." Karel Čurda byl odsouzen k trestu smrti, žádost o milost nepodal.
Kdo zradil Kubiše a Gabčíka
Po Janu Kubišovi a Jozefu Gabčíkovi ale gestapo pátralo bezvýsledně. Osudový zvrat nastal 16. června 1942, tedy přesně před 75 lety. Na gestapu se přihlásil Karel Čurda.
Jak dopadl gabcik a Kubiš
Kvůli selhání stengunu v rukou Josefa Gabčíka se ozvala detonace po výbuchu pumy, kterou vrhl Jan Kubiš. Reinhard Heydrich o pár dní později zemřel, Josef Gabčík a Jan Kubiš spolu s dalšími parašutisty hrdinně padli v červnu při přestřelce v kryptě kostela v pražské Resslově ulici.
Kde parašutisté zemřeli
Boj v kostele svatých Cyrila a Metoděje
Boj v kostele sv. Cyrila a Metoděje | |
---|---|
Trvání | 18. červen 1942 |
Místo | Praha, Protektorát Čechy a Morava |
Souřadnice | 50°4′33″ s. š., 14°25′ v. d. |
Výsledek | Smrt všech sedmi parašutistů |
Kdo udal Gabčíka a Kubiše
Naléhá na syna, aby "něco udělal". Dne 13. června 1942 Karel Čurda posílá anonymní udání na četnickou stanici v Benešově. "Zastavte pátrání po útočnících, zastavte vraždění nevinných lidí, ježto atentát provedl Gabčík a Kubiš.
Proč název Anthropoid
Řecké slovo antropoid znamená "lidoop" či "člověk, který není člověkem". Po atentátu na Heydricha byl v protektorátu Čechy a Morava vyhlášen výjimečný stav, během něhož skončilo ve vězení tisíce lidí a 1590 jich bylo popraveno.
Kde se ukrývali parašutisté
Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici zná jako úkryt parašutistů asi každý. Méně lidí už ví, že je to katedrální chrám české pravoslavné církve, v jehož kryptě a prostoru pod chrámem inicioval předchozí kněz Jaroslav Šuvarský s manželkou Národní památník hrdinů heydrichiády.
Jak zemřel Kubiš
Parašutisté zaplatili životem všichni, ale pouze Jan Kubiš prokazatelně zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Ostatních šest si vzalo život vlastní rukou. Někteří z nich se dokonce pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.
Kde jsou pohřbeni parašutisté
Oba totiž znali do detailů nacistickou "technologii" pohřbívání odbojářů. Ostatky lidí, kteří v Praze padli v bojích s gestapem či v obklíčení spáchali raději sebevraždu, nacisté podle svědků pohřbívali výhradně v šachtách ďáblického hřbitova. Týkalo se to i parašutistů, kteří byli do Prahy převezeni k pitvě.
Jak zemřel Gabčík a Kubiš
Parašutisté zaplatili životem všichni, ale pouze Jan Kubiš prokazatelně zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Ostatních šest si vzalo život vlastní rukou. Někteří z nich se dokonce pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.
Kde se schovával Gabčík a Kubiš
Nyní pravoslavný katedrální kostel. Za 2. světové války byl místem posledního odporu českých parašutistů Adolfa Opálka, Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše, Josefa Valčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarce, kteří se podíleli na spáchání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Kde je Heydrichova zatáčka
Památník stojí v místech, kde se tehdejší Kirchmayerova třída stáčela do ulice V Holešovičkách. Zatáčka, v níž Jan Kubiš a Josef Gabčík v roce 1942 na Heydrichův vůz zaútočili, už dnes neexistuje.
Kdo byl Anna Malinová
Anna Malinová (20. května 1914 Stříbrné Hory – 24. října 1942 v Mauthausenu) byla přítelkyně Jozefa Gabčíka z paradesantní skupiny Anthropoid, jednoho z atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Před provedením atentátu jej ukrývala ve svém bytě v Praze.
Kde bol Spachany atentát na Heydricha
Den D nastal 27. května. Dne 27. května 1942 v 10:35 hodin čekali v pražských Holešovičkách dva parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem na jednoho z nejmocnějších mužů nacistické říše Reinharda Heydricha.
Jak probehl atentat na Heydricha
Výbuch demoluje stěnu vozu, trhá pneumatiku zadního kola a vyvrací dveře. Vysypou se skleněná okna projíždějící tramvaje, někteří pasažéři jsou lehce zraněni. Gabčík prchá vzhůru do kopce, Heydrich na něho dvakrát vystřelí, poté ho pronásleduje Klein. Gabčík ho zneškodní dvěma výstřely do nohy a ztratí se.
Kdo to byl Kubiš
června 1942 Praha) byl československý voják, za druhé světové války příslušník československé zahraniční armády ve Velké Británii, hrdina protinacistického odboje a jeden z parašutistů, který v rámci Operace Anthropoid úspěšně splnil roku 1942 útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Jak zemřel Gabčík
Po přesunu do Plzně a následně do Prahy začali plánovat atentát na Heydricha. Gabčíkovi patrně selhal samopal, a proto atentát provedl druhý člen skupiny Jan Kubiš, který hodil na protektorův vůz protitankový granát. Zastupující říšský protektor pak na následky zranění dne 4. června 1942 zemřel.
Kde se narodil Kubiš
24. června 1913, Dolní VilémoviceJan Kubiš / Datum narození
Jak zemřel Jan Kubiš
18. června 1942 v časných ranních hodinách obklíčily chrám stovky ozbrojených mužů z oddílů SS a gestapa. V nerovném boji byl Jan Kubiš smrtelně zraněn výbuchem granátu na kostelním kůru a zemřel při převozu do nemocnice. Smrtí Jana Kubiše a jeho identifikací zrádcem Čurdou začalo drama pro Dolní Vilémovice.