Kdy a jak množit rybíz?

Kdy množit rybíz

Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.
Archiv

Jak rozmnožit červený rybíz

Bylinnými řízky si jednoduše namnožíme rybíz ( červený, černý i bílý ), angrešt i jostu. Řízky odebíráme v červenci z nezdřevnatělých částí rostlin tak, aby velikost byla okolo 10cm, na spodní části řízku, která přijde do země, odstraníme listy. U horních oček ponecháváme řapík a částlistové čepele.
Archiv

Co zasadit mezi rybíz

Proti padlí

Jak se ukázalo, s pomocí některých rostlin můžete kulturu chránit před další pohromou – padlím. Výborným opatřením prevence bude výsadba měsíčků k rybízu. Podobný ochranný účinek mají lichořeřišnice a měsíček lékařský.

Jak se stříhá rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Jak se množí tavolník

Množení Tavolníky si můžete namnožit zelenými nebo dřevitými řízky, dají se také vysévat. „Kolikrát se i stane, že kolem záhonu s tavolníky začnou vyrůstat nové malé rostlinky, které se vysemenily z chocholíku,“ konstatuje křimický zahradník Tomáš Pražák.

Jak roubovat rybíz

Vlastní roubování začíná vybráním stejně silné podnože a roubu. Roub necháváme na 3-4 očka a seřízneme ho těsně nad očkem. Přiložíme roub k podnoži aby se obvodová pletiva kryla a k úvazku použijeme gumičku nebo PVC pásku. Toto ovázání nemusí být až tak těsné, protože ještě budeme spoj máčet ve vosku.

Kdy se roubuje rybíz

Rouby odebíráme v prosinci až lednu a uložíme je tak, aby nevyschly (vlhký písek ve sklepě nebo do novin a igelitu, to je pořád stejné). Roubovat se dá v době vegetačního klidu (podnož je bez mízy), nejčastěji kopulací (i anglickou – viz kapitola o roubování). To je již v předjaří (únor).

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Jak daleko od plotu sázet rybíz

Rybíz koření mělce; při výsadbě ho zasadíme cca o 10cm níže, než rostl předtím. U stromkového rybízu neopomeneme na oporu kmínku. Vhodné je okolí keřů i stromků zamulčovat, aby se tak předešlo tvorbě plevele a případnému poškození kořenů při jeho odstraňování. Keře vysazujeme na vzdálenost 2,5-3m x 1-2m, dle odrůdy.

Jak správně zasadit rybíz

Sázíme nejlépe na podzim, ale i na jaře, z kontejnerků celoročně, do dobře vyhnojené půdy. Jamku kopeme 40x40cm, hlubokou půl metru. Na dno silně ušlapeme pět až deset kilo vyzrálé chlévské mrvy, nejlépe králičí nebo kompostu spolu se sto gramy NPK hnojiva.

Jak hluboko sázet rybíz

Zarazíme opěru, nejlépe trubku s nadzemní výškou sto padesát centimetrů. Sázíme o patnáct centimetrů hlouběji než rostla ve školce. Kořeny zakrátíme minimálně, rozprostřeme je na dno jamky, rostlinu zasypeme a důkladně zalijeme.

Kdy množit tavolník

Množení tavolníku

Zkuste si namnožit tavolník z již existujícího zavedeného keře. V červnu nebo červenci z něj odeberte několik řízků. Množení je také možné pomocí obrůstajících výmladků (ty se ale nevyskytují u všech druhů tavolníků). Výmladky po odříznutí zasadíme na podzim nebo na jaře.

Jak množit keř

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Kam umistit Angrest

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Na co roubovat rybíz

Polovina února je nejvhodnější období pro množení bobulovin. Můžeme množit angrešty, rybízy i jostu. Keříky množíme ze řízků a stromkové tvary je potřeba roubovat na podnož meruzalku. Rok předem si vypěstujeme dlouhý výhon a sestříhneme ho na délku 110 cm.

Jak pěstovat rybíz

Rybíz keřový vysazujeme na vzdálenost 1,5 – 2 m, černý na 2 – 3 m. Pokud chceme pěstovat stromkový rybíz, sázíme ho 1 m od sebe. Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme.

Co zasadit pod angrešt

Angrešt má užitek z podsady mokřadky Douglasovy nebo ptačince prostředního. Prospívá mu přítomnost rajčat. Bob obecný odpuzuje housenky pilatky rybízové. Neplodnost hroznového vína způsobuje pryšec chvojka.

Jak hluboko zasadit rybíz

Rybíz koření mělce; při výsadbě ho zasadíme cca o 10cm níže, než rostl předtím. U stromkového rybízu neopomeneme na oporu kmínku.

Jakou zeminu pro rybíz

Rybíz potřebuje ke zdárnému růstu zejména vhodné stanoviště. Nesmí být pěstován v mrazových kotlinách, naopak mu vyhovuje spíše slunné a světlé stanoviště. Slunce pomáhá zejména se zráním plodů, v polostínu by dozrávání bylo pomalejší. Jako půdu zvolte středně těžkou, dostatečně vlhkou a na humus bohatou.

Kdy a jak zasadit rybíz

Na sázení rybízu je čas na podzim nebo brzy na jaře. Před samotným sázením namočíme rybíz na jeden den do vody, stanoviště pro jednotlivé keříky volíme vzdálenost 3 m, u bílého rybízu jsou nutné i o něco menší rozestupy. Rybíz všeobecně koření mělce, sázíme ho proto o něco níže, než jsme zvyklí sazenice obvykle sázet.

Jak daleko od sebe zasadit rybíz

Jak rybíz pěstovat

Keře sázíme zhruba metr až metr a půl od sebe. Postačí běžná zemina ze zeleninového záhonu, kterou můžeme vylepšit kompostem. Sazenice bílého a červeného rybízu vysadíme o 5-10 cm hlouběji, než rostly ve školce – tím položíme základ nového pevného keře. Výhony nad zemí zkrátíme na 10-20 cm.

Jak rozmnožit jehličnany

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.

Jak množit tavolník

Množení Tavolníky si můžete namnožit zelenými nebo dřevitými řízky, dají se také vysévat. „Kolikrát se i stane, že kolem záhonu s tavolníky začnou vyrůstat nové malé rostlinky, které se vysemenily z chocholíku,“ konstatuje křimický zahradník Tomáš Pražák.

Kdy množit keře

Ideální doba pro řízkování vašich okrasných keřů nastává s příchodem pozdního léta. Dobré je nastudovat, které typy okrasných keřů jsou vůbec pro tento typ množení vhodné. Za nejlepší okrasné keře považujeme například ptačí zob, vrba, růže, svída nebo tavolník.

Jak se množí brslen

Brsleny lze množit i vegetativně řízky. Stálezelené (včetně jejich kultivarů) se řízkují během srpna do truhlíků a po zakořenění se dají přezimovat do hlubokého pařníku. Opadavé druhy brslenů se řízkují už v červnu na záhon, po zakořenění přezimují pod krytem z chvojí.