Kdy a jak přesadit kaktus?

Kdy se mají přesazovat kaktusy

Kaktusy přesazujeme na jaře a nebo v létě, když za největších veder jejich růst stagnuje. Kaktus vyjmeme z nádoby, zbavíme starého substrátu a přesadíme do nového. Ovšem až poté, co nám kořeny do několika dnů pořádně zaschnou.
Archiv

Jak se přesazují kaktusy

Do nového květináče dáme nejprve dvoucentimetrovou-vrstvu drenáže, např. štěrku, a umístíme kaktus, který zasypáváme substrátem. Při sázení musí být substrát sypký a suchý, aby se dostal mezi kořeny. Pomůžeme si tím, že lehce poklepáváme rukou na květináč a druhou rukou kaktus přidržujeme.
Archiv

Jak casto přesazovat kaktus

Zjistil jsem, že po cca 5-ti letech je dobré rostliny přesadit. Dlouho nepřesazované rostliny často ztrácí kořeny, což se projevuje tím, že se nenapijí, scvrkávají se. Přesazení dlouho nepřesazovaných rostlin je spojené s obtížností vyklopit ztvrdlý kořenový bal z květníku (misky) a často se poškodí kořeny.
Archiv

Jakou hlínu potřebuje kaktus

Substrát. Nejvíce vyhovuje kaktusům minerální drť, ostrý písek či škvára smíchaná s kvalitní zahradní zeminou. Pokud plánujete přesazovat, doporučujeme AGRO Substrát pro kaktusy.

Co dělat aby kvetly kaktusy

V temném bytě nebo na temném místě se vašemu kaktusu dařit nebude a nikdy nevykvete. Kaktusy vyžadují přímé sluneční záření, takže pokud můžete, umístěte je nejlépe na parapet jižního okna. Přes léto bude kaktusu nejlépe venku, ale rozhodně ne na místě, kde na něj bude pršet. Přemokření substrátu by mu nedělalo dobře.

Jak rozdělit kaktus

Zdravý “list” odřízněte čistým a ostrým nožem v dolní třetině. Následně jej rozřežte na 5-7 cm dlouhé kusy (tzv. řízky). Stejně jako při rozmnožování pomocí odnoží ponechte řízky zaschnout, v tomto případě však jen 2 a 3 dny na vzduchu v běžně vytápěné místnosti.

Jak často se má zalévat kaktus

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.

Jak velký květináč na kaktus

Při výběru květináče buďte důkladní

Pro domácí pěstování jsou tedy nejvhodnější plastové květináče. Průměr květináče v jeho horní části by měl být jen o málo větší, než je průměr těla přesazovaného kaktusu. U květináčů je velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu.

Co potřebuje kaktus

Většina kaktusů patří mezi chladnomilné, mají rády světlo, ale přezimují nejlépe při teplotě 5–10 °C. Naopak rostliny, které pocházejí z oblasti Karibiku, jako je třeba kaktus rodu Melocactus, jsou teplomilné. Po celý rok vyžadují teplotu nad 15 °C a většinou nepotřebují zimní klidové období.

Jak zachránit uschly kaktus

Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu. Rostlinu zalijeme roztokem Fundazolu. V zimě by měly být kaktusy na chladném avšak světlém stanovišti při teplotě 10 ° C.

Kdy probudit kaktusy

Naopak na jaře je nutné kaktusy probudit ze zimního spánku a přenést je v průběhu března do tepla. Umístěte je rovnou na jejich oblíbené stanoviště v bytě. Poprvé po zimě kaktusy zalijte až ve chvíli, kdy se objeví zelený vrchol a nové trny.

Jak uříznout kaktus

Zdravý “list” odřízněte čistým a ostrým nožem v dolní třetině. Následně jej rozřežte na 5-7 cm dlouhé kusy (tzv. řízky). Stejně jako při rozmnožování pomocí odnoží ponechte řízky zaschnout, v tomto případě však jen 2 a 3 dny na vzduchu v běžně vytápěné místnosti.

Jak dlouho vydrží kaktus bez vody

Kaktus může bez vody přežít i dva roky.

Jak a kdy zalévat kaktusy

První zálivku po zimě rostlince dopřejte ve chvíli, kdy se objeví zelený vrchol a nové trny. Až teplota vzduchu stoupne nad 18 °C a substrát v květináčích je suchý, začněte mírně zalévat jedenkrát týdně. Během letních dnů bude kaktusům svědčit teplota od 20 °C do 30 °C.

Co znamená když kaktus žloutne

kaktusy žloutnou a měknou, mají-li v zimě nadbytek vody. V nejhorším případě může dojít k hnilobě základu stonku.

Jak zalévat kaktus když kvete

Zalévat potřebují kaktusy hlavně v červnu až srpnu, ale vždycky až po vyschnutí substrátu. Voda by měla být odstátá a nejlépe měkká, s malým obsahem vápníku a soli, ideálně dešťovka. Nepanikařte a nepřidávejte zálivku ani během veder uprostřed léta, kdy pichláčky přestanou růst.

Jak se starat o kaktus aby vykvetl

Aby vánoční kaktus vykvetl

Ta by pro nasazení květů měla být chladnější, proto je nutné je před Vánocemi, přibližně 2 měsíce předem, umístit do chladné místnosti s teplotou 12 – 15°C a omezit jejich zálivku (postačí 1x za 2 týdny). Zde je necháme alespoň jeden měsíc a poté přeneseme zpět na jeho běžné stanoviště.

Jak zachránit usychající kaktus

Pokud jsou uhnilé, rostlinu již nelze zachránit. Pokud jsou však kořeny zdravé, jisté šance na záchranu rostliny tu jsou. Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu.

Jak se správně starat o kaktus

V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec. Snažte se zaléváním simulovat kaktusům jejich domovinu – jednorázová závlaha a dlouhé sucho.

Jak často by se měl zalévat kaktus

Držte se tedy zásady, že budete zalévat jednou týdně nejlépe ráno nebo navečer, a to raději jednou důkladně než často a mírně. Snažte se zaléváním napodobit kaktusům jejich původní prostředí – jednorázová závlaha a dlouhé sucho.

Jak poznat že je kaktus mrtvý

To poznáte. Jestli kaktus zmrznul, tak se po roztátí rozteče. Pokud vyschnul, tak zůstane zcvrknutý. Teď to moc nepoznáte.