Kdy a jak roubovat švestky?

Na co roubovat Svestku

Použijeme ostrý nožík, méně vhodné jsou zahradnické nůžky. Rouby řežeme tak, aby řez byl šikmý. Rouby vybíráme nenarašené, nejlépe z jižní strany stromu, a to tak, aby měly aspoň 4 listy.
Archiv

Kdy se má roubovat

Kdy roubovat

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.
Archiv

Kdy roubovat Ryngle

Naroubujte až v dubnu,kdy je míza. Jinak rouby se odebírají v lednu,nejpozději v únoru.

Kdy odebrat rouby švestky

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.
Archiv

Jak správně roubovat

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.

Kdy se roubuje meruňka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).

Na co se dá roubovat

Nejčastěji se užívá k zušlechťování ovocných a okrasných stromů. Při roubování dochází k funkčnímu spojení vybraných a upravených částí dvou rostlin tak, aby mohly srůst a jedna část pak vyživovala druhou. Různé druhy roubování využíváme například u ušlechtilých odrůd ovocných a okrasných stromů, vinné révy a keřů.

Kdy a jak se roubují jabloně

Jabloně roubujeme za kůru v době kvetení, kdy jde kůra na větvích dobře odchlípnout. Rány po řezu i v místě usazení roubu dobře zatřeme štěpařským voskem. Výhony z pomocných roubů zkracujeme v dalších letech na krátké čípky a po zacelení rány zcela odřízneme.

Kdy očkovat švestku

K letnímu roubování i očkování jsou vhodné letošní vyzrálé letorosty. Pro roubování za kůru platí u jednotlivých ovocných dřevin následující termíny: Višně roubujeme v druhé polovině srpna. Slivoně a švestky roubujeme na přelomu července a srpna.

Kdy a jak se roubuje

Kdy roubovat Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.

Kdy se roubují višně

Počasí. Někdo odebírá rouby již v listopadu (především třešně a višně, tedy peckoviny), ovšem za mírné zimy lze rouby peckovin odebírat klidně i v prosinci. A pokud je v lednu a únoru zrovna obleva, i toto je vhodné období k odebrání roubů. Jestliže však mrzne, na oblevu si počkáme.

Jak daleko od sebe meruňky

Vysokokmeny se sází asi 6 m od sebe, zákrsky asi 4 m od sebe. Použijeme-li slabě rostoucí podnože (St. Julien A, Wangenheimova, Pixy), vysazujeme stromky asi 2,5 m od sebe. Po výsadbě je dobré stromky mulčovat.

Jak se roubují růže

Ušlechtilou růži naroubujeme pomocí výhonku ve střední části keře. Takový výhonek musí být bez listí a trnů a dostatečně dlouhý, až třicet centimetrů. Pokud jsou na výhonku trny a listy, odstraňte je. Nyní je na čase odkrýt kořenový krček na keři, který bude naroubován.

Jak správně zasadit švestku

Stanoviště by mělo být teplé, dostatečně chráněné před severními větry, volíme spíše západní až jihozápadní stranu. Nejmenší spon by měl být o velikosti 5-6×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočit jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).

Co roubovat na tresen

Nejlépe srůstá roub při roubování na kozí nožku, ale je to složitá a pracná technika, která vyžaduje zručnost i zkušenost. Doporučuje se tehdy, když je podnož tlustší než roub, používá se u druhů, které mají slabou kůru – slivoně, třešně a višně.

Co zasadit pod meruňku

Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky. U brambor však mohou vyvolat hnilobu. Fíkům se nedaří v blízkosti routy vonné. Listy ořešáku černého omezují růst okolních rostlin, zejména brambor, rajčat, jablek a ostružin.

Na co se roubuje Merunka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Jak se množí růže

Stačí v předjaří ohnout vytipované, silné výhony a zasadit je do země, ale tak, aby vrchol směřoval vzhůru. Tu část výhonu, od které chceme, aby v zemi zakořenila, zajistíme (zafixujeme) například kolíky. Pokud se nám vše podaří, můžeme nově vzniklé, kořenící rostliny, přesadit již následující jaro.

Jak se očkují růže

U keřových růží očkujeme na kořenovém krčku jedním očkem, u stromkových v požadované výšce 50-120 cm třemi očky nad sebou v odstupu 1 cm a v různých směrech. Osm dní před očkováním výhony ze kterých budeme brát očka zkrátíme, abychom dosáhli lepšího vyzrání ušlechtilých oček.

Jak hluboko sázet švestky

Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny.

Kdy se sází Švestka

Pro sázení švestek jsou nejvhodnější podzimní měsíce od září do listopadu anebo jaro v době od března do konce dubna. Kontejnerované stromky se mohou sázet i během léta, ale pak je třeba je pravidelně, avšak s mírou zalévat, a proto odborníci letní termíny výsadby spíš nedoporučují.

Kdy se roubuje třešeň

Vzhledem k problematickému uchování roubů těchto peckovin v zimním období se jako vhodnější termín pro jejich roubování doporučuje období vegetace, konkrétně období od poloviny srpna do poloviny září.

Co vysadit pod švestky

V blízkosti švestek bychom neměli nechávat žádné sasanky. Jsou totiž náchylné na stejné plísňové choroby. Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky.

Kdy a jak stříhat meruňku

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.

Kdy začíná plodit Merunka

Rostlina plodí 3 roky po výsadbě a plně plodí více jak 30 let. V prvních letech po výsadbě se doporučuje na jaře první plody ostranit, aby strom nabral sílu do růstu koruny.