Kdy sázet brambory 2023
Pokud mluvíme o kalendáři, pak se obvykle jedná o období od konce dubna do první dekády května. Pokud se budete řídit fázemi měsíce, tak na jaře 2023 v dubnu můžete sázet brambory 26. a 27.
Jak se sazi brambory
Brambory se sází do řádků, mezi nimiž je vzdálenost asi 45 centimetrů, jednotlivé hlízy pak mezi sebou potřebují 25 centimetrů. Hloubku odměřte podle velikosti hlíz, měla by být asi o jeden až dva centimetry vyšší, než je výška hlízy. Při výsadbě by očka (místa, z nich brambory klíčí), měla směřovat nahoru.
Archiv
Jak hluboko se sázejí brambory
Řádky si pomocí provázku naznačíme tak, aby byly od sebe asi 60 – 65 cm. Vzdálenost jednotlivých hlíz v řádku se pak doporučuje cca 30 cm. Při výsadbě postupujeme tak, že v naznačeném místě vytvoříme brázdu hlubokou kolem 10 – 12 cm a do té klademe sadbové brambory.
Archiv
Jak se starat o brambory
Brambory jsou na půdu náročné, vyžadují v ní dostatek humusu a živin. Z organických hnojiv pod brambory je nejlepší chlévský hnůj nebo kvalitní kompost v dávce 10 kg na m2. Organická hnojiva zapravujeme do půdy na podzim při rytí záhonu. Přes zimu necháme pozemek v hrubé brázdě.
Kdy nejpozději sázet brambory
Obvyklý termín se ale každý rok pohybuje od konce března až do druhé poloviny dubna, v podhorských a horských oblastech se vhodný termín prodlužuje až do druhé poloviny května. Pozdní odrůdy se doporučují sázet až v dubnu.
Kdy lezou brambory
Nakličování sadby brambor
Nejlépe během února až začátkem března hlízy naskládáme do lísek tak, aby korunková část s více očky směřovala vzhůru, lísky postavíme do světlé místnosti s teplotami 12–15 °C a až do doby výsadby necháme hlízy klíčit; měly by vytvořit silné klíčky dlouhé maximálně 2 cm.
Jak pěstovat brambory v květináči
Budete potřebovat květináč s výškou alespoň 50 cm a průměrem 35 cm. Naplňte ho výživným substrátem do jedné třetiny, rozložte sadbové brambory (na tuto velikost by měly stačit tři) a zasypte je. Vždy když jsou výhonky asi 10 cm nad povrchem, přidejte další zeminu. Brambory pravidelně zalévejte a čekejte na sklizeň.
Kdy Hrobkovat brambory
Když chcete sázet brambory častěji, sáhněte po ověřené sadbě odolné proti háďátku bramborovému. Brambory se obvykle sázejí uprostřed dubna nebo koncem března (dle teploty a posledních mrazů) do mělkých brázd ve vzdálenosti cca 70 cm. Hlízy ukládejte do vzdálenosti cca 30 cm. Hlízy pak přihrňte (hrobkování).
Co potřebuje brambory
Brambory jsou náročné na živiny, vyžadují proto nejen organické, ale i minerální hnojení, např. kompost či rozleželý hnůj, z minerálních hnojiv se osvědčuje síran draselný nebo cererit rozhozený v dávkách asi 200–500 g na m2. Záhon by měl být zrytý a vyhnojený organickým hnojivem již na podzim.
Jak často zalévat brambory
jak často zalévat – stačí zalévat vydatně 1x týdně (15 – 25 l/m2). Zálivku uzpůsobíme typu půdy – na lehčích půdách zaléváme častěji menším množstvím vody, na těžších půdách naopak. kdy zalévat – ideální čas pro zálivku je v průběhu dne tak, aby nať mohla do večera oschnout (vyhneme se však největšímu úpalu).
Kde sázet brambory
Jak správně sázet bramboryVyberte si slunečné místo a dobře si připravte půdu.Sadbové brambory sázíme do půdy, jejíž teplota by neměla mít méně než 6 stupňů Celsia.Do každého řádku položte sadbovou bramboru řeznou stranou směrem dolů.
Co dělat když zezelenají brambory
Příčinou je často špatné uskladnění, především vystavení světlu a slunci. Dalším důvodem může být, že hlízy brambor vyčnívají z hrůbků. Měla by nad nimi být vrstva alespoň deset centimetrů země. Pokud dojde vydatnými dešti ke splavení zeminy, vyplatí se urychleně řádky zase přihrnout.
Která část brambor je jedovatá
Brambory obsahuji jedovatou látku solanin. Odhadovaná smrtelná dávka pro člověka se pohybuje mezi 400 a 500 mg. „Největší množství solaninu je v květech a klíčcích, méně pak v hlízách, které konzumujeme. Z celkového množství v hlíze je 30 až 40 % ve slupce, kolem oček a v klíčcích.
Co potřebují brambory
Brambory jsou náročné na živiny, vyžadují proto nejen organické, ale i minerální hnojení, např. kompost či rozleželý hnůj, z minerálních hnojiv se osvědčuje síran draselný nebo cererit rozhozený v dávkách asi 200–500 g na m2. Záhon by měl být zrytý a vyhnojený organickým hnojivem již na podzim.
Co zasadit mezi brambory
Co zasadit vedle brambor:Řepa.Mrkev.Kopr.Koriandr.Horčice (jako zelené hnojivo)Celer.
Proč se Přihrnují brambory
Nezapomínáme přihrnovat půdu
Podle teploty začínají brambory ukazovat první listy asi dva týdny po výsadbě. Rostou velmi rychle a během růstu je vhodné rostliny dvakrát přihrnout nejen kvůli provzdušnění půdy, ale i kvůli částečné redukci plevelů.
Kdy a čím hnojit brambory
Podle odborníků z Receptáře, Ludmily Duškové a Jana Kopřivy, potřebují brambory především dobře pohnojenou a provzdušněnou půdu. Radí tedy ji na podzim pohnojit hnojem a na jaře před sadbou přidat ještě draslík, dusík a fosfor. A ideálně použít rozmetadlo pro rovnoměrný rozhoz hnojiva.
Proč se kopci brambory
Jakmile se nad povrchem půdy objeví první špičky bramborových listů, začíná se s přihrnováním půdy ze strany řádku (kopčením). Vzniká tak jakýsi hrůbek, který zajišťuje, aby hlízy působením světla nezezelenaly. Zelené skvrny na bramborách totiž obsahují jedovatý solanin, který způsobuje poškození žaludku.
Jak zvýšit úrodu brambor
Vyzkoušejte jednoduchý trik s hrůbkováním. Brambory bychom měli přihrnovat několikrát za sebou. První přihrnutí je možné provést naslepo ještě v době, kdy nerostou natě, tedy do dvou týdnů od výsadby. Pak je nutné přihrnování provést ještě minimálně jednou nebo dvakrát.
Kdy nejlépe sázet brambory
Brambory vysazujeme podle průběhu počasí a lokality nejčastěji od začátku dubna až do poloviny května do mělkých brázd asi 30 cm od sebe. Nejvhodnější vzdálenost řádků při domácím pěstování je 70 cm. Brambory lze u nás pěstovat na zahrádkách v kterémkoli klimatickém regionu.
Proč se nemají jíst naklíčené brambory
Spolupracuje se zemědělskou výzkumnou službou USDA. Podle něj je odpověď docela jednoduchá. „Naklíčené brambory obsahují vyšší množství glykoalkaloidů, které mohou mít při nadměrné konzumaci pro člověka toxické účinky.
Kdy už Nejist brambory
Kdy brambory nejíst Pokud jsou na první pohled staré, zelené, vysušené, anebo silně naklíčené. Pokud je brambora v pořádku, ale sem tam je zelenější část či „očko“ můžete ji zkonzumovat. Tyto problematické části však vykrojte.
Co žere květy brambor
K nejvýznamnějším vektorům prakticky všech důležitých virových chorob brambor patří mšice broskvoňová (Myzus persicae Sulz.) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii Kalt.). Významným vektorem, především viru PVY, je i mšice chmelová (Phorodon humuli Kalt.).
Co dát vedle brambor
Co zasadit vedle brambor:Řepa.Mrkev.Kopr.Koriandr.Horčice (jako zelené hnojivo)Celer.
Kdy a jak hnojit brambory
Podle odborníků z Receptáře, Ludmily Duškové a Jana Kopřivy, potřebují brambory především dobře pohnojenou a provzdušněnou půdu. Radí tedy ji na podzim pohnojit hnojem a na jaře před sadbou přidat ještě draslík, dusík a fosfor. A ideálně použít rozmetadlo pro rovnoměrný rozhoz hnojiva.