Kdy se stříhá černý rybíz
Kdy začít s prořezáváním rybízu Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.
Archiv
Jak stříhat Stromkový černý rybíz
Pokud vidíte nějaké slabé a krátké výhony, neváhejte a ustřihněte je těsně u země. V červnu pak přichází čas, na zkrácení bočního odrostu, který roste směrem dovnitř. Zkrátit jej můžete asi na 15 cm. Třetím rokem by již na rybízu mělo být pět jednoletých výhonů a naprosto stejný počet výhonů dvouletých a tříletých.
Archiv
Jak stříhat rybíz
Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.
Jak správně trhat rybíz
Se sklizní červeného rybízu nespěchejte: „podtržení“ je příčinou nepříjemně kyselé chuti. Černý rybíz naopak nenechávejte přezrát, protože pak bobule začínají opadávat. U většiny odrůd dozrávají všechny bobule prakticky současně, proto můžete sklidit celý keř najednou. Otrhávají se celé hrozny – bobule tak déle vydrží.
Jak a kdy se stříhá rybíz
Řez: Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).
Kam umistit angrešt
Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.
Kdy stříhat Stromkový rybíz a angrešt
Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat. Prostřih je možné provést i na jaře, než začne stromkový rybíz či angrešt rašit.
Jak se starat o rybíz
Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme. Ve druhém roce po výsadbě se doporučuje zkrátit v únoru až březnu silné výhony opět na 2 – 3 pupeny, slabé buď na 1 pupen, nebo je odstranit.
Kdy trhat rybíz
Červený rybíz je možné sklízet od začátku června do konce srpna až září. I když bílý rybíz neplodí tak bohatě, jeho plody jsou pro přímou konzumaci vhodnější, protože jsou chutnější a nejsou příliš kyselé. Plodí odd poloviny července.
Jak rychle Odstopkovat rybíz
Když rybíz odšťavňujeme na marmeládu, není ho nutné dopředu odstopkovávat – použijeme-li mechanický nebo elektrický lis, stopky a tuhé části se při lisování jednoduše oddělí. Jinou možností je rybíz nejprve krátce povařit (i se stopkami) a pak protlačit přes cedník – tuhé části zůstanou na cedníku.
Čím hnojit černý rybíz
Při hnojení rybízu využíváme organická hnojiva jako je kompost (cca 2kg k jednomu vzrostlému keři – je nutné jej předem promíchat s půdou). Pakliže pěstujeme rybíz v těžší půdě, hnojíme spíše na podzim, při pěstování v lehčích půdách hnojíme naopak na jaře. Dbáme také na dostatečný přísun draslíku a fosforu.
Jak se stříhá angrešt
Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.
Kdy a jak stříhat angrešt a rybíz
Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat.
Jak omladit angrešt
Při výsadbě výhony zkracujeme na 1-2 pupeny, aby zesílily. Další rok ponecháme jen 6-8 silných výhonů, které krátíme zhruba o 1/3 a všechny ostatní slabé odstraňujeme a likvidujeme. Vždy v předjaří postranní obrost zmenšíme o 1-2 třetiny a hlavní výhony o třetinu až polovinu.
Jak správně ostříhat angrešt
Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.
Kde se daří rybízu
Rybíz černý lépe roste a plodí na hlubokých písčitohlinitých půdách nižších a středních poloh s dostatkem vláhy a živin. Snáší dobře vápenité půdy. Rybíz červený a bílý má raději půdu lehce kyselou. Rybízu nevyhovují půdy suché a kamenité nebo těžké jílovité či půdy s vysokou hladinou spodní vody.
Co zasadit mezi rybíz
Pod keře nebo stromky rybízu můžete zasadit třeba hrášek a po sklizni zapravit zbytky rostlin do půdy. Používá se i mulčovací kůra nebo nastýlka, která zabrání zbytečnému vysychání půdy kolem rostlin.
Kdy dozrává černý rybíz
Nejpozdnější jsou rybízy černé, které dozrávají zhruba od druhého červencového týdne do poloviny srpna. Při správné péči Vám keře rybízu budou dělat radost až 20 let, stromky 8-10 let.
Kdy sbírat listy černého rybízu
Listy na čaje
Sbíráme je na jaře, v době, kdy rybíz kvete. Obsahují silice, třísloviny, vitamíny, rutin, pektiny, organické kyseliny a mnoho dalších látek. Používají se na revma, při cévních onemocněních, ale i k léčbě močových a ledvinových zánětů. Většinou se z nich připravuje odvar.
Co udělat z černého rybízu
Černý rybíz má poměrně široké možnosti využití v kuchyni a lze ho zpracovat v mnoha podobách: na mošty, kompoty, likéry, džemy, vína a sirupy. Také se často zmrazuje. Konzervovat jej můžeme i v mnoha druzích ovocných směsí, nejčastěji v kombinaci s červeným a bílým rybízem.
Co s odpadem z rybízu
Podobně zpracováváme i zasušené jádřince z jablek. Pomocí tibi krystalů nám po dvou až třech dnech vykvasí jablečná limonáda, po zhruba třech týdnech jablečný ocet. “ Pecky ze švestek, slupky z rybízu, zrníčka z malin – i z toho se dá udělat kvašená limonáda nebo ocet.
Kdy se hnojí rybíz
Abyste se těšili z bohaté úrody, bude potřeba rybízu dopřát jarní a pozdně letní přihnojení. Aktuálně, tedy v dubnu, jim dopřejte plné hnojivo, které keříky využijí pro zdravý růst, k tvorbě květů, ale také k rychlému dozrávání plodů.
Jak daleko od plotu sázet rybíz
Rybíz koření mělce; při výsadbě ho zasadíme cca o 10cm níže, než rostl předtím. U stromkového rybízu neopomeneme na oporu kmínku. Vhodné je okolí keřů i stromků zamulčovat, aby se tak předešlo tvorbě plevele a případnému poškození kořenů při jeho odstraňování. Keře vysazujeme na vzdálenost 2,5-3m x 1-2m, dle odrůdy.
Jak stříhat rybíz a angrešt
Jak správně prořezat stromkový rybíz a angrešt
V koruně stromku ponecháme maximálně 6 výhonků, které zkrátíme přibližně o jednu třetinu tak, aby byly v rovnováze. Menší výhonky na stranách koruny zkracujeme za 2 až 4 pupenem. Po dalších 3 až 4 letech odřežeme kosterní výhonky za prvním pupenem.
Proč neroste rybíz
Rybízu nevyhovují půdy suché a kamenité nebo těžké jílovité či půdy s vysokou hladinou spodní vody. Protože rybíz na jaře brzo raší, sázíme 1 – 2leté sazenice na podzim. Poškozené a příliš dlouhé kořeny jim zkrátíme, u nadzemní části odstraníme slabé výhony. Při výsadbě dáme do jamek dobře proleželý kompost.