Kdy a jak stříhat hrušně?

Kdy se stříhá Hruška

Zimní řez. I v zimě je možné prořezat hrušeň a podpořit tak její zdraví a úrodnost. U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst.
Archiv

Jak se stříhají hrušně

Sloupovité hrušně nevyžadují žádný řez (případně jen zakrátíme nadbytečné větévky). Letní řez: provádí se zakracování nebo zaštipování letorostů, které mají podpořit lepší tvorbu pupenů. Lze také odstranit nadbytečné letorosty, nicméně tento řez se provádí nejčastěji až v zimě. Zimní řez: provádí se v lednu až v dubnu.
Archiv

Jak omladit hrušku

Hrušeň snese i velmi radikální řez. Pokud je třeba omladit celý strom, řízněte korunu cca 2-3 metry nad zemí, těsně za nějakou silnou, zdravou a dobře rostoucí větví. Jak poznáme květní a listové pupeny – listové pupeny přiléhají k větvím a jsou menší. Květní pupeny jsou plnější, zaoblenější.
Archiv

Kdy se stříhají višně

Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).
Archiv

Co zasadit pod hrušeň

Co vysadit pod ovocný stromTřezalka kalíškatáHlohyně šarlatováModřence.Rozchodník.Třapatka zářiváZáplevák podzimníBrusnice brusinka.Abélie velkokvětá

Proč hrušeň neplodí

Jde o nemoc zvanou rez hrušňová neboli rzivost hrušně (Gymnosporangium sabinae), která ničí stromy. Při silném napadení hrušně viditelně chřadnou a pokud vůbec zaplodí, bývají deformované i plody. Rzi jsou cizopasné houby, které se přiživují na mnohých rostlinách.

Kdy Letní řez jabloní

Od konce července do konce srpna je fáze ukončení růstu nových letorostů do délky. Toto období je u jabloní a hrušní vhodné pro tzv. pozdně letní řez. Ten pomáhá k vytvoření rovnováhy mezi růstem a plodností stromů.

Jak správně trhat višně

Sklizeň chřestu, rebarbory, třešní a višní

Třešně je vhodné trhat se stopkou, lze je pak déle skladovat. U višní je naopak vhodné česání bez stopky. Při neopatrném trhání višní i se stopkou totiž dochází často k poškození plodonošů. Pupen, umístěný na bázi stopky, se totiž často trhá zároveň s ní.

Jak omladit třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Tvarujeme je proto jen v nejnutnější míře, kdy odstraňujeme konkurenční výhony, zakracujeme kosterní větve do jedné roviny, vystříháváme přebytečné výhony a v době vegetace letorosty zahušťující korunu.

Čím hnojit hrušky

Čerstvě zasazené hrušně nepotřebují hnojit, zvláště pokud jsme jim do jámy pro výsadbu přidali kompost. V dalších letech můžeme hrušně hnojit, nejlépe organickým hnojivem, které obsahuje dusík, fosfor a draslík.

Jak pěstovat hrušky

Hrušně jsou druh vhodný do teplých a středních poloh, mají vyšší nároky na stanovištní podmínky. Průměrná roční teplota stanoviště by se měla pohybovat mezi 7,5-9 °C, půda je vhodná hluboká, středně těžká až těžší, slabě kyselá až neutrální 6,0-7,2 pH, o obsahem humusu nad 2 %, nevhodné jsou půdy vápenité a zamokřelé.

Proč meruňka nerodí

Nejčastějším důvodem pádu vaječníku, a tím i neplodnosti meruňky, je nedostatek vody a sloučenin důležitých pro rostlinu. První zálivka by měla být provedena brzy na jaře. Ve stejném období je nutné zavést do půdy hnojiva, která jsou zdrojem dusíku (může to být močovina nebo divizna).

Jak zachránit starou jabloň

Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.

Kdy a jak stříhat meruňku

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.

Jak efektivně sbírat třešně

Třešně trháme zásadně se stopkami, čímž zamezíme vytvoření rány, která může být vstupní branou pro hnilobné houby.

Jaký je rozdíl mezi višní a třešní

Višně bývají tmavší, třešně světlejší a jasnější, s rýhou na straně. Višně mají zpravidla také uvnitř drobnější pecku. Vůbec nejjistější je ale ochutnat: třešně jsou sladké, višně kyselé.

Kdy a jak stříhat třešně

Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Jak správně stříhat třešeň

Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Jak se starat o hrušku

Hrušně jsou druh vhodný do teplých a středních poloh, mají vyšší nároky na stanovištní podmínky. Průměrná roční teplota stanoviště by se měla pohybovat mezi 7,5-9 °C, půda je vhodná hluboká, středně těžká až těžší, slabě kyselá až neutrální 6,0-7,2 pH, o obsahem humusu nad 2 %, nevhodné jsou půdy vápenité a zamokřelé.

Kdy výchovný řez meruněk

Řez vykonáváme zásadně v období vegetace (březen – září), kdy se rány nejlépe hojí a výskyt nebezpečných patogenů je nízký. Řezné rány ošetřujeme ochranným nátěrem. Výchovný řez provádíme tak, že vybereme 4 výhony vhodně rozložené po obvodu ve větším rozestupu nad sebou a 1 středový výhon (terminál).

Jak se stříhá meruňka

U meruněk, které mívají zpravidla různě rozložené výhony s nepravidelnou délkou, zvolíme pro vytvoření koruny tři až čtyři výhony, aby odpovídaly rozložením budoucí korunce. Vybrané výhony zakrátíme asi o dvě třetiny a pouze vedoucí, tedy terminální výhon ponecháme asi o 15 cm delší. Zbývající výhony na kmeni odřežeme.

Co s vlky na jabloní

Vlky odřízneme v tzv. větevním kroužku. Použijeme řez na patku, což je přibližně 8 až 12 milimetrů dlouhá část se spícími pupeny. Ty pak u jabloní s pravděpodobností 20 až 40 % prorostou a posléze vytvoří plodonosný obrost.

Kdy prořezat starou jabloň

Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.

Jak omladit meruňku

Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.

Kdy omladit meruňku

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.