Kdy aplikovat Mospilan 20 SP
Postřik je nutné provést v době hromadného rozlézání nymf, maximálně však 1x za sezónu. Povolená je likvidace zobonosky na třešních, višních a slivoních pomocí systémového insekticidu Mospilan. Aplikace se provádí podle signalizace, nejzazším termínem je počátek růstu plůdku. Aplikaci je možné opakovat 2x za sezónu.
Archiv
Jak často můžu použít Mospilan
Jak často Mospilan aplikovat
Na rajčata, papriky, okurky a okrasné rostliny se Mospilan aplikuje maximálně 2x, na ostatní plodiny 1x.
Jak se aplikuje Mospilan
aplikuje v 200-400 l vody/ha. Maximálně 1 aplikace. Aplikace proti blýskáčku řepkovému se provádí podle signalizace v době prodlužovacího růstu až do začátku květu.
Archiv
Jak dlouho po aplikaci postřiku nesmí pršet
Postřik musí na stromě vydržet alespoň 2 hodiny a po tuto dobu jej nesmí spláchnout déšť, stejně tak ale postřik nesmí na stromě zmrznout.
Jak dlouho muze být Namichany Postrik
U většiny přípravků je doba skladovatelnosti 2 roky.
Kdy provadet postrik proti škůdcům
Ideální dobou k postřikování je rozhraní zimy a jara. Obvykle ve chvíli, kdy teploty jsou kolem 10 °C. Nižší teploty tlumí účinek postřiku, takže předčasně stříkat se rozhodně nevyplatí. Když je dostatečně teplo, vydejte se do zahrady.
Jak na svilušky
Do boje proti sviluškám lze nasadit také postřiky na přírodní bázi, např. bylinková směs na svilušky NATURA, koncentrát proti sviluškám Inporo PS, přípravek Neudosan nebo Natura Rock Effect. Skvěle účinkuje také exotický Neem Azal. Žluté lepové pásy proti škodlivému hmyzu fungují i proti sviluškám.
Jak se zbavit svilušky
velké škody páchají ve sklenících. Nejznámější druh je sviluška chmelová a sviluška ovocná. Proti sviluškám fungují pesticidní postřiky na syntetické či přírodní bázi, přírodní bylinková směs nebo přirozený nepřítel svilušek, dravý roztoč Typhlodromus Pyri. Vhodné je také rostliny nepřehnojovat dusíkem.
Čím nahradit smáčedlo
Smáčedlo se dá pochopitelně také pořídit, ale nahradit ho můžete obyčejným jarem.
Jak kombinovat postřiky
Nepoužívejme chemii zbytečně často. Zásadně se nesmějí míchat přípravky koncentrované, vždy je nutné přípravky odděleně rozředit a pak následně smísit. Někdy bývá na návodu k použití uveden postup, jak přípravek míchat (zda se dává do směsi první nebo až nakonec ). Přípravky se míchají bezprostředně před aplikací.
Jaký postřik proti Pilatce švestkové
Ze skupiny insekticidů se proti pilatkám úspěšně používá přípravek Calypso. Jeho účinnou látkou je thiacloprid, který se řadí do skupiny neonikotinoidů. Působí na pilatky dotykově i požerově a má vynikající účinek.
Kdy se stříkají švestky
První postřik švestky provádíme proti puchrovitosti hned na začátku sezóny. Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 50, který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody (optimální množství pro 1 švestku).
Jak poznat Svilusku
Svilušky propichují pletivo rostliny a vysávají z ní mízu. Prvním příznakem napadení sviluškami jsou drobné bílé a žluté skvrnky na listech. Listy tak reagují na fytotoxiny, které do nich sviluška při sání vypouští. Skvrny na listech se zbarvují postupně od žluté až po červenou.
Co na svilušky ve skleniku
Účinným domácím postřikem na venkovní rostliny je nevábný odvar z cibule. Zalijte slupky z cibulí vroucí vodou a nechte alespoň 3 dny louhovat. Po uplynutí doby výluh sceďte přes síto nebo punčochu a aplikujte postřikem na rostlinu. Postup za pár dní opakujte.
Jak poznat svilušky
Okem neviditelní paraziti o velikosti 0,5 mm, kteří mohou vážně poškozovat rostliny. Objevují se obvykle v interiéru nebo ve skleníku. Napadenou rostlinu poznáme tak, že se na listech začnou dělat světlé skvrny se žlutými tečkami.
Co proti housenkám
Lopuch zažene housenky
Proti housenkám na brukvovitých zeleninách pomáhá postřik výluhem z lopuchových listů: 3 kg listů zalijte 10 l vody a nechejte tři dny vyluhovat. Potom výluh přeceďte a postřikujte jím rostliny.
Jak vyrobit postřik proti mšicím
Mýdlová voda. Zřeďte několik polévkových lžic tekutého mýdla s půllitrem vody. Tuto substanci nalijte do rozprašovače a vydejte se na zahradu. Naneste trochu substance na houbičku na nádobí a s její pomocí mšice z každé rostlinky jemně setřete.
Jak dlouho vydrží namíchaný postřik
Účinnost přípravku, který je již namíchán ve vodě, totiž rychle klesá. Doporučuje se skladování maximálně pár dní. Zbytek granulek je vhodné skladovat v suchu, aby nenavlhly.
Co způsobuje Červivost švestek
Pilatky na slivoních
Hnědé nebo žluté larvy pilatek vyžírají dužninu a jádro (budoucí pecku) nově vznikajících plodů a tím způsobují jejich červivost.
Kdy a jak stříhat švestku
Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.
Co odpuzuje svilušky
Doplňkovým řešením je vysadit rostliny, které odpuzují svilušky: bazalku, mátu, koriandr, měsíček nebo heřmánek. Tyto rostliny obsahují aromatické terpeny, které je chrání před bakterie, houbami a škůdci, jako jsou právě svilušky, molice nebo třásněnky.
Jak vypadá kousnutí od svilušky
Pupínky se dají snadno zaměnit za štípnutí od komára či lehkou kožní kopřivku. Ale většinou trvá mnohem déle, než to odezní. U citlivé kůže klidně i týdny! Larvy se zavrtávají do kůže nejenom člověka, ale i psů a vytvářejí pupínky, které šíleně svědí.
Jak dlouho zije Sviluska
Biologický cyklus svilušek
Každá samice svilušky chmelové klade 10-20 vajíček denně a 80-120 celkem za celý svůj životní cyklus, který trvá až 4 týdny. Vajíčka jsou většinou přichycena k hedvábné pavučině. Po 3-15 dnech se vylíhnou šestinohé larvy.
Co je nejlepší na svilušky
Při počátečním výskytu svilušek a dalších škůdců doporučujeme přírodní insekticid PROTI mšicím a svilškám (INPORO PS) – koncentrát. Přípravek na přírodní bázi (na bázi přírodních polysacharidů a dokusátu sodného). Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí.
Kde se berou svilušky
Sviluškám nejvíc vyhovuje teplé a suché počasí, v červnu tak začněte rostlinám na zahradě věnovat zvýšenou pozornost. V bytech se svilušky častěji objevují přes zimu, vyhovuje jim prostředí přetopených bytů, kde se drží suchý vzduch. Svilušky podobně jako mšice vysávají šťávu z listů, a tím rostlinu oslabují.