Kdy aplikovat postřik proti Pilatce?

Kdy provádět postřik švestek

Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Jak na Pilatku

Velice jednoduchý způsob biotechnické ochrany spočívá v použití bílých lepových desek, tzv. lapačů pilatek. Desky svojí bílou barvou simulují barvu květů, je proto bezpodmínečně nutné vyvěsit je ještě před začátkem kvetení, abychom docílili odchytu náletu pilatek.
Archiv

Jaký postřik na švestky

Ochrana mladých výhonů a listů proti mšicím = Pirimor 50WG (3g/10l)Ochrana vůči napadení sviluškou = Vertimec (10ml/10l)Ochrana vůči typickému houbovému onemocnění listů je červená skvrnitost listů = Merpan 80WG (15g/10l) nebo Dithane DG Neotec (20g/10l)
Archiv

Jak vypadá pilatka Švestková

Jak vypadá pilatka švestková

Dospělá pilatka vypadá jako malá muška (pilatka na obrázku je hodně zvětšená). Ve skutečnosti je velká asi 4-5 mm a její tělo je téměř černé. Křídla má průhledná. Larvy pilatky švestkové jsou bělavé, nažloutlé nebo zelenavě bílé.
Archiv

Kdy provadet postrik proti škůdcům

Ideální dobou k postřikování je rozhraní zimy a jara. Obvykle ve chvíli, kdy teploty jsou kolem 10 °C. Nižší teploty tlumí účinek postřiku, takže předčasně stříkat se rozhodně nevyplatí. Když je dostatečně teplo, vydejte se do zahrady.

Co způsobuje Červivost švestek

Pilatky na slivoních

Hnědé nebo žluté larvy pilatek vyžírají dužninu a jádro (budoucí pecku) nově vznikajících plodů a tím způsobují jejich červivost.

Jaký postřik na ovocné stromy

Ideální je kombinace olej a insekticid (například Biool a Mospilan 20 SP plus přípravek proti strupovitosti jabloní). Měl by proběhnout ve fázi zeleného pupenu až myšího ouška. Stejný postřik podruhé proveďte ve fázi zeleného nebo růžového poupěte.

Kdy se stříkají švestky proti Červivosti

Obaleč švestkový napadá všechny druhy slivoní, zejména však pozdní odrůdy. Ošetření se dělá ve druhé polovině července a je možné jej opakovat za 10 až 14 dnů.

Co je Pilatka

Pilatka švestková – škůdce slivoní z řádu blanokřídlých. Způsobuje červivost plodů a jejich předčasný opad. Dospělá pilatka má 4-5 mm, černé tělo a průhledná křídla. Larvy jsou světle zelené, nažloutlé s šesti páry panožek.

Jak dlouho po aplikaci postřiku nesmí pršet

Postřik musí na stromě vydržet alespoň 2 hodiny a po tuto dobu jej nesmí spláchnout déšť, stejně tak ale postřik nesmí na stromě zmrznout.

Kdy delat Postrik

Nejvhodnější dobou pro jarní postřik je konec vegetačního klidu, když začíná rašení. Dále je pak postřik vhodný až do stádia zeleného či růžového poupěte. Počkejte, až bude teplota vyšší než 7 až 10 °C a nebudou hrozit mrazy. Postřik (zejména olejovými přípravky) by mohl způsobit poškození.

Kdy postřik proti červivosti jablek

Chemické pesticidy. Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.

Proč padají švestky

Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Kdy se provádí postřik ovocných stromů

Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.

Jak vypada Pilatka

Dospělá pilatka má 4-5 mm, černé tělo a průhledná křídla. Larvy jsou světle zelené, nažloutlé s šesti páry panožek. Larvy přezimují v půdě, na jaře se kuklí. Samičky kladou vajíčka jednotlivě do květních kalichů.

Kdy provádět postřik ovocných stromů

Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.

Kdy Postrik Obalec

Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.

Kdy postřik proti Květopasu

Ošetření se provádí od fáze, kdy špičky listů prorážejí pupeny a vypadají jako myší ouška. Jakmile se vyskytne den s teplotou, která ve 14 hod přesáhne 17 oC, můžete začít s postřikem. Za chladného počasí se doporučuje ošetření opakovat za 14 dní po prvním ošetření.

Proč padají jablka ze stromů

Nadměrné opadávání může být způsobeno chorobami (např. šarka u švestek), červivostí, velký vliv na úrodu má také počasí (větší sucho, kroupy apod.), stanoviště (větrné místo) nebo to, zda jsou stromy prořezávány. Problém může být i ve výživě stromů – hnití jablek často způsobuje např. nadbytek dusíku v půdě.

Kdy provadet postrik proti skudcum

Ideální dobou k postřikování je rozhraní zimy a jara. Obvykle ve chvíli, kdy teploty jsou kolem 10 °C. Nižší teploty tlumí účinek postřiku, takže předčasně stříkat se rozhodně nevyplatí. Když je dostatečně teplo, vydejte se do zahrady.

Kdy postřik Sulkou

Velmi důležitá je také teplota při aplikaci. Sulku použijte až tehdy, kdy venkovní teplota po tři dny za sebou překročí 15°C.

Co způsobuje Červivost jabloní

Obaleč jablečný, latinsky Cydia pomonella, je drobný motýl, který způsobuje červivost jablek. Je to nejničivější škůdce jablek na světě. Dospělí motýlci sice škody nepůsobí, ale larvy obalečů napadají plody jabloní a hrušní, někdy také ořešáků, meruněk, kdoulí, broskvoní a slivoní.

Kdy se stříká proti padlí

Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin

Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.

Proč usychají květy jahod

Příčinou není špatná výživa ani chladné počasí, ale škůdce květopas jahodníkový (Anthonomus rubi), brouk z čeledi nosatců, který nakusuje stopky květních poupat. Ta potom vadnou, zasychají a opadávají. Květopas škodí lokálně, ale může zničit až 80 % úrody.

Kdy protrhávat jablka

Každý rok na začátku června taktéž dochází k propadu plůdků. Pokud i po tomto propadu zůstane na stromě nadměrné množství plodů, je nutné protrhání. Při protrhávání plodů obvykle necháváme vzdálenost mezi jednotlivými plody od 10 do 20 cm.