Jak bojovat proti mandelince
Svá políčka a záhony zakrývejte fólií tak, aby se k nim brouci nedostali. Mezi brambory můžete zasadit měsíček lékařský nebo kopr, které mandelinky nesnáší. Než brambory vysadíte, posypejte políčko či záhon draselnou solí, který zlikviduje larvy, které přes zimu přezimovali v půdě.
Co odpuzuje mandelinky
Pěstujte brambory spolu s křenem. Křen odpuzuje mandelinku bramborovou. V časných ranních hodinách, setřeste dospělé brouky z rostlin na zem na tkaniny a zachycené škůdce vhoďte do mýdlové vody.
Jaký postřik proti mandelince bramborové
V současné době je u nás registrován proti mandelince bramborové pouze jeden botanický přípravek na bázi výtažku ze semen rostliny Azadirachta indica. Je povolen i pro ekologické pěstování brambor. Přípravek mandelinku bramborovou přímo nehubí, ale zastavuje žír brouků a larev.
Archiv
Jak přezimují mandelinky
Mandelinka přezimuje ve stádiu dospělců v půdě a objevuje se záhy po vzejití bramboru. Po přibližně dvou týdnech úživného žíru dochází k páření a následně ke kladení vajíček po skupinách na spodní stranu listů. Jedna samička přitom klade maximálně 600 vajíček po částech na několik rostlin.
Jak skodi mandelinka
Škodlivost. Škodlivost mandelinky bramborové spočívá především v žíru listů a případně stonků (obr. 4). V období, kdy již nemá dostatek „zelené potravy“ se často přesouvá i na hlízy, a to nejenom na ty, které vyčnívají ze země, ale i na hlízy těsně pod povrchem půdy (obr.
Jak dlouho žije mandelinka
Mandelinka je vyhlášený škůdce brambor
Toto poměrně atraktivní zbarvení jí díky turistům, kteří si ji vozili domů, pomohlo v jejím invazním úspěchu. Samice je dlouhá okolo 12 mm, široká 8 mm, samec o trochu méně. V průměru žije jeden brouk 150 dní, ale jsou jedinci, kteří i díky přezimování dokáží tento věk protáhnout.
Co proti plísni bramborové
Výskyt choroby podmiňuje vlhké počasí,listy musí být vlhké minimálně dvanáct hodin, a teploty nad 10 oC. Zejména střídavé teploty (chladné noci a teplé dny) jsou vhodné pro rychlý rozvoj choroby. Pro ošetření brambor proti plísni bramborové je nyní možný jen přípravek, a to REVUS.
Jak zlikvidovat Mandelinku mátovou
Jak se mandelinky mátové zbavit Jednou z možností je postřik. Můžete použít třeba organické pesticidy na bázi pyrethrinů. Ty jsou údajně „pravděpodobně nejbezpečnějším insekticidem pro použití na potravinářských rostlinách“.
Odkud pochazi mandelinka
„Americký brouk“ – mandelinka bramborová skutečně pochází z Ameriky. Poprvé byla popsána v roce 1824 v Coloradu. Do Evropy se pak dostala v roce 1875 na obchodních lodích, kde přežila na rostlinách a obalech.
Kdy postřik na brambory proti plísni
Vhodná doba na provedení postřiku je přibližně polovina června, nejlépe ještě před prvními známkami plísně.
Kdy se stříkají rajčata proti plísni
Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června. Pro komplexní ošetření rajčat doporučujeme soupravu ZDRAVÉ rajče plus. Obsahuje fungicid Ortiva a přírodní kontaktní přípravek z bylin Rajčata koncentrát.
Co žere mátu
Škůdce máty – mandelinka mátová
Na mátě se ze škůdců nejčastěji objevuje mandelinka mátová. Jedná se o malého zelenomodře zbarveného brouka nebo larvu, kteří okusují listy. Tento brouk má dvě generace ročně.
Co napadá mátu
Máta peprná
Díky intenzivní vůni působí máta proti mšicím, veškerou zeleninu chrání i před dřepčíky – hlavně tu lichořeřišnici, a dále proti mravencům. Blahodárně působí i na ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a broskvoně. Takže vysaďte si mátu v blízkosti rostlin, které trpí napadením mšicemi.
Co zere mátu
Máta peprná
Blahodárně působí i na ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a broskvoně. Takže vysaďte si mátu v blízkosti rostlin, které trpí napadením mšicemi. Výluh z máty funguje jako přírodní odpuzovač proti mšicím i dřepčíkům.
Jak ošetřit rajčata proti plísni
Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.
Jak se pozná plíseň na bramborách
Na spodní straně listů, na rozhraní zdravého a napadeného pletiva se za vlhkého počasí objevují nevýrazné povlaky houby. Napadené listy postupně odumírají. Původce plísně bramborové způsobuje i hnilobu hlíz. Hlízy pak mají na svém povrchu hnědé až stříbřitě šedé skvrny, které se částečně propadají.
Jak dlouho nesmí pršet po postriku
Postřik musí na stromě vydržet alespoň 2 hodiny a po tuto dobu jej nesmí spláchnout déšť, stejně tak ale postřik nesmí na stromě zmrznout.
Kdy dát Postrik na rajčata
Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června. Pro komplexní ošetření rajčat doporučujeme soupravu ZDRAVÉ rajče plus. Obsahuje fungicid Ortiva a přírodní kontaktní přípravek z bylin Rajčata koncentrát.
Jak se zbavit škůdců na bylinkách
Je vhodné použít přírodní insekticid (například BIOOL), který nemá žádnou ochrannou lhůtu a bylinky se dají konzumovat ihned po postřiku. BIOOL je biologický přípravek proti červcům, molicím, mšicím, puklicím, sviluškám a třásněnkám a lze ho použít také na zeleninu.
Kdy přesazovat mátu
Jak zasadit mátu
Nejvhodnější dobou, kdy můžete mátu zasadit je během jarních měsíců, poté co pomine hrozba mrazů. V tuto dobu bude máta navíc těžit z jarních srážek.
Kdy se zasazuje máta
Kdy a kam vysadit mátu
Při vysazování či setí máty je třeba brát ohled hlavně na počasí. Optimální dobu představuje přelom měsíců března a dubna. Jestliže nestihnete jarní výsev, můžete ji klidně zasadit i v září. Půda by měla být vlhká.
Kdy aplikovat postřik proti plísni
Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.
Kdy aplikovat postřik proti plísni na rajčata
Kdy rajčata proti plísni stříkat Od půlky června doporučujeme rajčata stříkat pomocí prostředků s delší ochrannou lhůtou, a to každých 10–14 dní především, pokud prší.
Kdy se stříkají rajčata
Kdy rajčata proti plísni stříkat Od půlky června doporučujeme rajčata stříkat pomocí prostředků s delší ochrannou lhůtou, a to každých 10–14 dní především, pokud prší. V průběhu léta sáhněte už po postřicích s kratší, týdenní ochrannou lhůtou, což je v době sklizně výhodnější z hlediska konzumace.
Kdy delat Postrik
Nejvhodnější dobou pro jarní postřik je konec vegetačního klidu, když začíná rašení. Dále je pak postřik vhodný až do stádia zeleného či růžového poupěte. Počkejte, až bude teplota vyšší než 7 až 10 °C a nebudou hrozit mrazy. Postřik (zejména olejovými přípravky) by mohl způsobit poškození.