Kdy byla první pračka?

Kdy vznikla první pračka

První pračku sestrojil Angličan Stender kolem roku 1750.

Kdo vynalezl první pračku

Zlom nastal v roce 1906, když Alva Fischer zkonstruoval první elektrickou pračku. Odtud byl už jen krok k automatické pračce, kterou známe dnes. Automatické pračky se u nás začaly vyrábět v roce 1957, první byly vyrobeny v závodě ROMO Fulnek.
Archiv

Jak vypadala první pračka

Na počátku se prádlo pralo u řek a potoků, prádlo se namáčelo a tlouklo o kameny, poté se vymáchalo, ručně vyždímalo a sušilo na slunci. Prádlo se pralo také tak, že se v neckách šlapalo, později se začaly používat různé plácačky, tlouky, přidávalo se mýdlo. Dalším mezníkem byl vynález prací desky, tzv.
Archiv

Jak vznikla pračka

První elektrickou pračku vyrobil v roce 1906 Američan Alva J. Fischer. Touha po úspoře času vedla až k vynálezu automatické pračky. V roce 1950 byl vynalezen časový spínač, jednotlivé úkony byly prováděny v jednom bubnu a byly řízeny nastavitelným programátorem.
Archiv

Kdy byla vynalezena valcha

n. l. mýdlo (do té doby totiž spadají první zmínky o něm). V první polovině 18. století byla vynalezena valcha (vyráběla se ze dřeva, pálené hlíny, kamene, plechu nebo dokonce skla!).

Jak se kdysi přálo

Ve starověku se prádlo šlapalo

Valchář pak v kádi šlapal a dupal, nakonec prádlo vyždímal a vymáchal v čisté vodě. Teprve později se začaly používat různé tlouky a plácačky. Prádlo se před praním máčelo ve vodě, do které se přidala směs zvířecího tuku a dřevěného popela.

Co to je valcha

valchováním. valcha (nástroj) – dříve užívaný nástroj při praní textilu, nyní zpravidla jako hudební nástroj. neoficiální herna – slangově – pro hazardní karetní hráče, jimž se říká „valchaři“

Jak se hraje na Valchu

Prací pomůcka. Valcha je deska s přibližně rovnoběžnými vlnitými výstupky a žlábky. Je-li po ní praná textilie tlačena kolmo na směr žlábků, dochází na nerovnostech valchy k jejímu rychlému stlačování a uvolňování. Tím je z ní uvolňována špína.

Jak se pere na Valse

Po vyvářce se prádlo přeneslo do dřevěných necek, kde se špinavější místa přemydlila a přeprala na valše nebo měkkým kartáčem. Po vyprání v neckách se prádlo muselo vymáchat celkem 3x. První máchání probíhalo ještě v horké vodě, druhé máchání ve vlažné změkčené vodě a poslední máchání už ve studené nezměkčené vodě.

Jak prát na Valse

Voda byla změkčená a vlažná, nikdy ne teplá nebo dokonce horká. U saponátových přípravků nebylo nutné vodu změkčovat. Při praní se nesmělo prádlo příliš mnout nebo drhnout, pralo se pouze jemným promačkáváním. Po vyprání se prádlo máchalo pouze ve vlažné vodě a to několikrát.

Jak se pere na Valše

V horké změkčené vodě se rozpustilo přibližně 40 až 60 gramů jádrového mýdla na 10 litrů vody. Soda už se nepřidávala. Prádlo se poté v prací lázni přepíralo na valše, manžety a límce košil se namydlili a kartáčovaly kartáčem s měkkými štětinami.

Jak vyprat prádlo bez pračky

Napusťte si do umyvadla (lavoru nebo vany) vodu – musí mít teplotu, na kterou se doporučuje prádlo prát. Do vody přidejte prací prostředek – prášek (hůř se rozpouští) nebo gel (lépe se rozpouští). Prací prostředek nechte dokonale rozpustit, pomozte mu v tom rukou a vodu pak napěňte. Přidejte prádlo do lázně.

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

Jak prát prádlo podle barev

Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.

V čem prát černé prádlo

K praní černého prádla použijte prací gel

Proto určitě používejte prací prostředky na praní černého prádla a těch s co nejmenším množstvím přísad a škodlivých chemikálií. Na praní černého prádla se doporučuje používat prací gel, protože se ve vodě snadněji rozpustí a nezanechává žádné zbytky na prádle.

Co prát na 95 stupnu

Nicméně: jednou za čas perte po dobu 2 – 3 týdnů vhodné prádlo (ručníky, ložní prádlo, utěrky) na teplotu 95°C. Zbavíte pračku usazenin, mastných nánosů, zbytků prášku a špíny obecně.

Jak třídit prádlo podle barev

Ideální je prát prádlo podle jednotlivých barev. Čím více jsou si barvy prádla podobné, tím méně ztrácí svou barvu. Pokud však nemáte dostatek prádla od jedné barvy, postačí rozdělení prádla na bílé, světlé, barevné a černé s tmavým. V případě, že máte vícebarevné prádlo, se rozhodujte podle převažující barvy oblečení.

Co se stane kdyz se pere na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 40

Předpírka v posledních letech už není oblíbená a u běžného praní se ani nevyplatí, navíc ušetříte energii. Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny.

Na co prát barevné prádlo

Vždy byste měli použít prací prostředek na barevné prádlo. Teplota vody by měla být 30 nebo 40 °C, pokud ale perete například barevné ručníky či kapesníky, je lepší zvolit 60 °C. A jako vždy – jemné prádlo raději perte samostatně a na mírný program.

Co můžu prát na 40

Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Jak prát ručníky a utěrky

Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.

Proč prát na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 90

Pozor na vysoké teploty praní

Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane.

Jak často prát ručníky

Ložní prádlo a ručníky jsou živnou půdou pro bakterie všeho druhu. Měli bychom je tedy měnit každý týden. V reálu je ale většina z nás pere méně často, podle průzkumů je každý 20 však pere jen jednou měsíčně.