Kdy byly fronty na banany?

Jak se nakupovalo za socialismu

Za socialismu neexistovaly dnešní obrovské supermarkety a obchodní centra, bylo několik obchodních domů (v Praze třeba Bílá Labuť, Máj a Kotva), ale nejběžněji se nakupovalo v samoobsluhách. První byla otevřena v Praze v roce 1955. Nakupovat se chodilo s látkovou taškou nebo tzv.
Archiv

Kdo mohl nakupovat v Tuzexu

V Tuzexu nakupoval každý, kdo na to měl, za valuty nebo speciální poukázky – bony. V některých jiných státech východního bloku se někdy i velmi přísně kontrolovala totožnost zákazníků, u nás panoval nejvolnější režim, jaký si lze představit. I při směně valut za bony nikdo obvykle nezkoumal, odkud je prodávající má.

Co se dalo koupit v Tuzexu

V prodejnách TUZEX jste si mohli koupit věci, o nichž jste snili a které jinak nebyly v celém RVHP ke koupi. Džíny „Rifle“, žvýkačky, značkový alkohol a cigarety, kalkulačky, videopřehrávače, ale i naše a západní automobily a další a další výrobky, které jsme znali jenom ze zahraničních filmů a časopisů.

Co to byli bony

Bon (z německého der Bon – poukázka, dobropis, což je z francouzského bon – dobrý, v množném čísle bony, také tuzexové poukázky, tuzexové koruny, odběrní poukazy) byla poukázka, jakými se platilo zahraniční nebo luxusní zboží ve speciálních prodejnách Tuzex.

Kdy zanikl Tuzex

Po roce 1992 se podnik Tuzex stal akciovou společností a v roce 1998 zanikl zcela.

Co to je Vexlaci

Vekslákem se nejčastěji stávali lidé, kteří přišli do styku se západními turisty a uměli jazyky. Byli to číšníci a jiní pracovníci v hotelech, turističtí průvodci, řidiči autobusů a další podobné profese. Šikovní veksláci si během krátké doby vytvořili vlastní klientelu, od které valuty kupovali.

Kde byly prodejny Tuzexu

Po měnové reformě v roce 1957 se reformoval i Darex na jednu z nejslavnějších značek socialismu – Tuzex (zkratka z tuzemského exportu). Tuzex měl v Praze hned několik prodejen, například ve Štěpánské ulici, Krymské, na rohu Spálené a Vodičkovy, či na Tylově náměstí.

Jak fungovaly bony

Bony bylo možné oficiálně získat formou mzdy za práci v zahraničí. Zpravidla vše se praktikovalo tak, že zaměstnavatel sám převáděl mzdu pracovníka ze zahraniční měny na tuzexové koruny a ty ukládal na soukromé konto pracovníka do banky. Bony nebyly zpětně směnitelné a platily pouze na území ČSSR.

Kde bylo Pragoimpo

fungoval v dobách tzv. reálného socialismu obchod. Pragoimpo.