Kdy co stříhat na zahradě?

Kdy Strihat keře na zahradě

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Archiv

Kdy začít s prací na zahradě

Březen a duben jsou měsíci, kdy by se měla probouzet nejen příroda, ale už i samotní zahradníci. Zimu nechte za zády a pusťte se do jarního zahradničení. Právě teď je ideální období pro přesazování, množení rostlin, nový výsev, ale třeba i pro první práce ve sklenících.

Kdy stříhat trvalky na jaře

Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Kdy stříhat stálezelené keře

Stálezelené keře (například buxusy) tvarujte řezem v průběhu května. Pokud potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začněte už nyní. Sestříhat můžete jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.
Archiv

Jak správně stříhat keře

Pokud se Vám zdá keř již přerostlý a hustý, můžete provést silný zpětný řez, kterým zcela těsně při zemi odstraníte všechny výhony. Tím ho zmladíte a podpoříte růst mladých a nových výhonů, které můžete dále upravovat řezem. Provádí se od prosince do poloviny března.

Kdy řezat bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Co dělat v létě na zahradě

K létu patří nádherně rozkvetlá zahrada, grilování, lenošení či koupání v zahradním bazénu. Má-li být vaše zahrada opravdu pěkná, je třeba jí dopřát, co potřebuje – především dostatečnou zálivku a živiny, občas je nutné také […] K létu patří nádherně rozkvetlá zahrada, grilování, lenošení či koupání v zahradním bazénu.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Co se stříhá na jaře

Co stříhat Typově jde o druhy jako tresť rákosovitá, ostřice, lalang válcovitý, ozdobnice, bezkolence, a prosa. Z exotičtějších kousků pak například Bouteloua gracilis, Hakonechloa macra, „mořská“ Spartina pectinata nebo Chasmanthium latifolium. Pozor, některé si žádají „vyšší“ účes, na dvacet centimetrů.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Čím stříhat keře

Co budete potřebovatPodle výšky keřů nejspíše štafle.Plotostřih (motorové zahradní nůžky a motorové prodloužené zahradní nůžky)Zahradnické nůžky ✂️ a pákové nůžky na silné větve.Pilu v případě suchých či opravdu silných větví či kmenů

Kdy se stříhá Svída

Keř se dá velmi dobře tvarovat do požadované výšky a tvaru, a to nejlépe na jaře, nebo poté během června až srpna. Dobře snáší i zmlazovací řez, kdy je možné větve zkrátit až na 20 cm. Staré výhony postupně ztrácejí původní červené zabarvení, proto je vhodné je pravidelně vyřezávat.

Co stříháme

Doma běžně používáme kancelářské nůžky na papír, používají se zde ale i mnohem masivnější a ostřejší nůžky krejčovské. Speciální nůžtičky stříhají nehty (součást manikúry), jiné speciální nůžky jsou nůžky kadeřnické resp. vlasové. Zahradnické nůžky zase slouží k oddělování větví a stonků rostlin.

Kdy se stříhá Bříza

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Jak se ryje zahrada

Technika rytí

Vyryjeme brázdu přes záhon, vyrytou zem složíme vně na konci záhonu. Další brázdu vyryjeme hned za první a půdu z nové brázdy obracíme do brázdy přední. Opakujeme tento postup, dokud neobrátíme půdu na celém vybraném místě. Půdu z prvního řádku rytí použijeme k zaplnění poslední brázdy.

Proč se ryje

Rytí rozruší půdu, čímž v první řadě podstatně omezí bujení plevelů. Tím, že se do půdy dostává vzduch, podpoříte užitečné mikroorganismy, které v půdě žijí a pomáhají rozkládat biologickou hmotu. Proto je dobré při podzimním rytí do půdy zapravit kompost nebo hnůj.

Kdy zacit delat záhony

Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.

Co s Odkvetlými Denivkami

Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy. Na zimu denivka zatahuje.

Co s Odkvetlými trvalkami

Rozdělujte odkvetlé trvalky – zejména druhá polovina srpna je ideální pro rozdělení a přesazení již odkvetlých trvalek jako jsou např. denivky, lilie, kosatce, bohyšky a okrasné trávy. Ze záhonů pravidelně odstraňujte plevel, který rostlinám zbytečně bere živiny i vláhu.

Kdy se stříhají hortenzie

Na rozdíl od ostatních druhů hortenzií je tedy možné hortenzii latnatou řezat již po odkvětu, tedy koncem podzimu či začátkem zimy. Pokud si však chcete přes zimu vychutnávat pohled na dekorativní seschlé květy, můžete loňské výhony seříznou až počátkem jara.

Jak se stříhají popínavé růže

Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.

Kdy stříhat ovocné keře

Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.

Kdy a jak stříhat jabloně

Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.

Jak se zbavit svídy

Svída má během zimy nádherné sytě červené větve. Jde však o jednoleté výhony, starší už nejsou tak zářivé. Abychom svídu omladili, ořežeme ji ve výšce asi 10 cm nad půdou. Jednotlivé větve zkrátíme ostrými nůžkami ve výšce asi 50 cm nad půdou, ne příliš do starého dřeva.