Kdy žádat o prodloužení podpůrčí doby?

Kdy podat žádost o prodloužení podpůrčí doby

Žádost je nejlépe podat cca jeden měsíc před uplynutím podpůrčí doby a nelze ji podat později než do tří měsíců ode dne, kterým podpůrčí doba uplynula. Do žádosti váš lékař, který vám vystavil neschopenku, uvede důvody, pro které navrhuje žádosti vyhovět.
Archiv

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o prodloužení podpůrčí doby

Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Lhůta pro vydání rozhodnutí je 30 dnů ode dne podání žádosti, v odůvodněných případech činí tato lhůta až 60 dnů, popř. se lhůty prodlužují z důvodů uvedených v ust. § 147 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
Archiv

Kdy končí podpůrčí doba

Podpůrčí doba pro poskytování nemocenského trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény (včetně případných zápočtů předchozích pracovních neschopností), pokud není zákonem č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění stanoveno jinak.

Jak dlouho může být zaměstnanec na nemocenské

Nemocenské se zpravidla poskytuje nejdéle 380 kalendářních dnů (tzv. podpůrčí doba) ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény. Od 1. 1. 2020 probíhá výplata dávky stejným způsobem jako je pojištěnci vyplácena mzda zaměstnavatelem.

Jak dlouho můžu marodit po výpovědi

Ochranná lhůta u nároku na nemocenské trvá 7 kalendářních dní od zániku pojištění. Pokud onemocníte anebo u vás během těchto dnů dojde k nařízení karantény, můžete čerpat nemocenskou.

Jak prodloužit pracovní neschopnost

Prodloužení výplaty nemocenské si nelze nárokovat, záleží jen a pouze na rozhodnutí lékaře, který zkoumá zdravotní stav dosud práce neschopného pojištěnce. Kdyby žádosti pojištěnce o prodloužení podpůrčí doby nebylo vyhověno, zůstává tu ještě možnost požádat lékaře o potvrzení nezpůsobilosti zdravotního stavu.

Jak postupovat při prodloužení nemocenské

Prodloužení výplaty nemocenské si nelze nárokovat, záleží jen a pouze na rozhodnutí lékaře, který zkoumá zdravotní stav dosud práce neschopného pojištěnce. Kdyby žádosti pojištěnce o prodloužení podpůrčí doby nebylo vyhověno, zůstává tu ještě možnost požádat lékaře o potvrzení nezpůsobilosti zdravotního stavu.

Po jaké době mohu opět marodit

Pokud byste další pracovní neschopnost (neschopenku) zahájil třeba už po měsíci (po 30 dnech), tak vám do předchozích 380 dní, bude spadat 350 dní čerpání nemocenských dávek. Takže byste nyní, při další neschopence, měl nárok na nemocenské dávky jen po dobu 30 dní.

Co to znamená podpůrčí doba

Podpůrčí doba (tj. doba výplaty dávky) činí u otcovské maximálně 2 týdny bez možnosti přerušení a začíná dnem nástupu na otcovskou.

Jak dlouho může být pracující důchodce na nemocenské

pracujícím starobním důchodcům skutečně náleží nemocenská v rozsahu nejvýše 70 kalendářních dnů. Bylo by tedy vhodné se na Vaši situaci co nejdříve informovat na OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení), kde Vám sdělí jak dále postupovat. S největší pravděpodobností Vám nemocenská nebude nadále vyplácena.

Jak napsat žádost o prodloužení nemocenské

Ještě před uplynutím podpůrčí doby (nebo nejdéle 3 měsíce po jejím uplynutí) lze požádat o její prodloužení. Žádost se podává na správě sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště (v Praze na Pražské správě, v Brně na Městské správě, v ostatních městech na Okresní správě sociálního zabezpečení).

Kdy konec podpůrčí doba nemocenské

Nemocenské budete pobírat po dobu trvání neschopenky, nejdéle ale 380 kalendářních dnů (říká se tomu podpůrčí doba). OSSZ upozorní na konec podpůrčí doby Vás i ošetřujícího lékaře.

Co když onemocním ve výpovědní době

Pracovní neschopnost ve výpovědní lhůtě

Pokud pracovní neschopnost skončí ještě před uplynutím výpovědní doby, pak se tato doba neprodlužuje. Pokud ovšem výpovědní doba uplyne ještě v době trvání pracovní neschopnosti, pak se výpovědní doba přeruší a pokračuje až po ukončení neschopenky.

Kdy můžu znovu na nemocenskou

Pro nárok na čerpání další plné podpůrčí doby je zapotřebí odpracovat alespoň 190 kalendářních dní. V opačném případě Vám náleží podpora pouze za dobu, která Vám zbývá z oněch 380 dnů.

Jak napsat žádost o prodloužení podpůrčí doby

Ještě před uplynutím podpůrčí doby (nebo nejdéle 3 měsíce po jejím uplynutí) lze požádat o její prodloužení. Žádost se podává na správě sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště (v Praze na Pražské správě, v Brně na Městské správě, v ostatních městech na Okresní správě sociálního zabezpečení).

Jak casto chodi kontrola na neschopence

Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“.

Jak dlouho se musí marodit na invalidní důchod

Pokud si myslíte, že váš zdravotní stav je dlouhodobě nepříznivý a odpovídá invaliditě, můžete si podat žádost o invalidní důchod. *Invalidní důchod vám nikdo automaticky »nepřiklepne«. A to ani v situaci, kdy jste déle než rok na nemocenské. *Žádost o přiznání invalidního důchodu si musíte podat sami.

Jak odejít ze dne na den z práce

Jedinou možností pro skončení pracovního poměru ze dne na den je tedy okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.

Co se stane kdyz nebudu doma na neschopence

Pokud vás kontrolní pracovník nezastihne, měli byste kontaktovat lékaře s odůvodněním, proč kontrola neproběhla úspěšně. Pokud zaměstnavatel nebo pracovník správy sociálního zabezpečení klasifikuje porušení léčebného režimu, může vám být nemocenské podle závažnosti porušení pokráceno nebo odebráno a to i zpětně.

Co všechno vidí zaměstnavatel na neschopence

S čím člověk marodí, se firma může dozvědět jen s jeho souhlasem. I když na neschopence je kolonka pro vyplnění diagnózy, lékař ji pro zaměstnavatele nevyplňuje. Pokud by to udělal, bylo by to v rozporu s vyhláškou ministerstva práce a sociálních věcí i se zákonem o ochraně osobních údajů.

Co dělat po skončení podpůrčí doby

Po uplynutí podpůrčí doby se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno na základě vyjádření lékaře LPS, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené dle ust.

Na co si dát pozor při odchodu z práce

Výpověď musí být zaměstnanci doručena v písemné formě a do vlastních rukou. Nemůže být komunikována například přes Skype ani po telefonu. Po doručení výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stanovena v délce minimálně dvou měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce od oznámení.

Co si může zaměstnavatel dovolit

Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.

Co když mě nezastihne kontrola na nemocenské

Pokud člověka kontrola nezastihla

V případě znemožnění kontroly nebo neposkytnutí součinnosti, odmítnutí prokázání totožnosti či předložení průkazu dočasně práce neschopného pojištěnce může pracovník kontroly, který se prokáže průkazem zaměstnance orgánu nemocenského pojištění, uložit pokutu, a to až do výše 20 000 Kč.

Jak se dozvim že u mě byla kontrola

Do neschopenky vám kontrolor vypíše datum a čas, připojí podpis a všechno je vyřízeno. V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Následující ordinační den byste se pak měli dostavit k ošetřujícímu lékaři a celou věc vysvětlit.