Kdy do Reykjavíku?

Kdy je na Islandu nejtepleji

Nejteplejším měsícem v roce je červenec s průměrnými denními teplotami 9 – 14 stupňů Celsia. Srpen je jen nepatrně chladnější (teplota 8 – 13 stupňů). Pokud si chcete užít co nejvíc světla, zvolte pro cestování červen, který je typický pro svůj nikdy nekončící den (světlo je zde 24 hodin denně).
Archiv

Kdy je na Islandu noc

1. Půlnoční slunce. Vzhledem k tomu, že se Island nachází těsně pod polárním kruhem, letní noci zde bývají jasné s 24hodinovým denním světlem od poloviny května do konce července.

Jak dlouho je tma na Islandu

Island leží hodně severně, takže zatímco v prosinci je denní světlo jen 4 hodiny, v červnu je pro změnu sotva 4 hodiny tma. Z toho důvodu není příliš efektivní jezdit na Island od začátku listopadu zhruba do půlky února, protože nestihnete nic vidět.
Archiv

Jak často prší na Islandu

POČASÍ NA ISLANDU NA JAŘE

Březen ještě stále patří k deštivým a větrným měsícům. V dubnu už se počasí začíná (statisticky) zlepšovat. Největší pravděpodobnost hezkého počasí pak máte v květnu, kdy na severu Islandu prší v průměru jen čtyři dny v měsíci a na jihu cca 11 dní.
Archiv

Kdy je polární záře na Islandu

Polární záři lze na Islandu pozorovat od září do poloviny dubna. Přesto však můžete první světla spatřit už na konci srpna, kdy se dny zkracují a opět se vrací tmavé noci. Foto zachycující první světla Aurory na konci srpna, jen pár minut před půlnocí. V pozadí stále můžete spatřit světlo zapadajícího slunce.

Kdy je nejlepší navštívit Island

Asi nejvhodnější dobou pro návštěvu Islandu jsou letní měsíce, tedy přibližně od konce května do začátku září, kdy mohou teploty na ostrově přesáhnout až 20°C. V těchto měsících Slunce takřka nezapadá, a po většinu dne je tak islandská krajina zalita denním světlem.

Kdy nejlépe na Island

Asi nejvhodnější dobou pro návštěvu Islandu jsou letní měsíce, tedy přibližně od konce května do začátku září, kdy mohou teploty na ostrově přesáhnout až 20°C.

Na co si dát pozor na Islandu

PŘEHLED NEBEZPEČÍ NA ISLANDU:NÁHLÉ ZMĚNY POČASÍ: na Islandu se počasí může změnit i během několika minut.VELKÉ VLNY: na Islandu jsou místa, kde hrozí nenadále vlny, jakési nenadále jednotlivé tsunami.HORKÉ PRAMENY: jsou přírodním elementem, které na Islandu působí nejvíce zranění mezi turisty.

Kdy jsou na Islandu velryby

Spatřit velrybu je neuvěřitelná zkušenost – kdykoli. Ale zima je na Islandu opravdu studená. Lepší je vydat se na plavbu v létě, kdy můžete vidět plejtváky malé, delfíny bělozobé, sviňuchy i keporkaky.

Jak draho je na Islandu

Island je známý svými vysokými cenami a patří k nejdražším zemím v Evropě. Musíte počítat s tím, že za potraviny ze supermarketu zaplatíte zhruba 2,5x více než v Česku a v restauraci si připlatíte přibližně 3x více, litr benzínu je zhruba o 10 Kč dražší než v ČR…

Co se nesmí vozit na Island

Platí zákaz dovozu narkotik, vajec, masa, mléka a mléčných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu.

Kde je možné vidět kosatky

Ačkoli většina kosatek žije v Antarktidě, ale podle údajů Norského polárního institutu v Tromsø se početná hejna kostatek nacházejí také na severu – v Norském a Barentsově moři. Na vrcholu jejich sezóny jich zde plave okolo třech tisíc kusů.

Kde se dají pozorovat kosatky

Na pobřeží Kanady můžete vidět i kosatky. Pokud je pro vás Kanada daleko, kosatky můžete pozorovat a dokonce se s nimi potápět v Norsku.

Co jíst na Islandu

Vedle ryb je národním jídlem samozřejmě jehněčí maso připravované na mnoho způsobů. Ochutnat můžete také krocana, soba či dokonce papuchalka. Trošku sporným bodem jídelníčku islanďanů jsou také velryby a tuleni, jejichž lov zde dodnes není úplnou výjimkou.

Jaké jsou zásuvky na Islandu

Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské Unii s jedinou výjimkou, a to Irsko.

Co jedí Košátky dravé

Ve většině případů se kosatky živí třiceti druhy ryb, většinou lososy, sledi, tuňáky, čavyči a kisuči. Žraloky obrovské, žraloky dlouhoploutvé, a příležitostně dokonce žraloky bílé loví pro jejich nutričně hodnotná játra (někteří vědci předpokládají, že žraloky odstraňují též jako nežádoucí konkurenci).

Kam na velryby v Norsku

Na ostrově Andoya na severu Norska, nějakých 300 kilometrů za polárním kruhem, vyroste skvostná pozorovatelna nazvaná lakonicky Velryba, která zaručeně posbírá pár architektonických cen. Jejími autory jsou architekti z kodaňského studia Dorte Mandrup.

Co se pije na Islandu

Na Islandu se vyrábějí tři značky piva – Egil´s, Thule a Viking, což jsou klasické ležáky. Ale pozor, v supermarketech se dá koupit i levné pivo s nízkým obsahem alkoholu (2,2 %). Káva – je nápoj, který Islanďané milují a ani v tomto ohledu se neliší od ostatních zemí severní Evropy.

Co to je kosatka

Kosatka dravá (Orcinus orca), známá také jako kosatka pravá či kosatka velká, je největším zástupcem čeledi delfínovití. Je všestranným predátorem stojícím na vrcholu mořského potravního řetězce. Požírá ryby, želvy, ptáky, ploutvonožce, žraloky a také jiné kytovce.

Jak se loví kosatky

Oblíbenou kořist loví jedinečným trikem – splachují tuleně z ledové kry cíleně vzedmutou vlnou. Kosatky se rozjedou proti kře s tuleněm a vzedmou tím vlnu, která nic netušící zvíře smete do vody. Tam už zubům kosatek neunikne. Kosatky následně zabitého tuleně stáhnou z kůže a ukousnou mu končetiny.

Kde je mozne videt Košátky

Velrybí safari za polárním kruhem – oblast souostroví Lofoty, přesněji Vesterály a jejich nejsevernější ostrov Andøya. Dalšími vhodnými místy pro pozorování kosatek, plejtváků, sviňuch a kulohlavců černých jsou ostrov Senja a ostrov Sørøya u fjordu Tysfjord.

Kde vidět keporkaky

Pokud byste rádi viděli keporkaky, potom je lepší vyrazit na sever do zmiňovaného Húsavíku. Větší šance je zde také jestliže chcete vidět Blue nebo Fin velrybu, které se zde občas objeví, když hledají potravu. Podobné šance máte i ve městě Akureyri, kde najdete také množství agentur, z jejichž služeb si můžete vybrat.

Jaké jídlo si vzít na Island

Islandská kuchyně

Potraviny, s nimiž se setkáte nejčastěji, budou různé druhy ryb a mořských plodů, jehněčí maso, brambory a skyr (kysaný mléčný výrobek). Ryby a mořské plody se na Islandu připravují na nesčetně způsobů. Můžete se například setkat se sušeným rybím masem.

Co to je velryba

Velryba je mořský savec z řádu kytovci (Cetacea). Patří mezi největší živočichy žijící na Zemi. Živí se planktonem. Předkové velryb byli čtvernozí savci, žijící na souši v blízkosti vodních toků, kteří se postupně adaptovali na život ve vodě.

Co je to kytovec

Kytovci (Cetacea) jsou podskupinou (infrařádem) sudokopytníků přizpůsobenou k životu v moři. Jejich sesterskou skupinou jsou hrochovití.