Kdy dojde ke snizeni urokovych sazeb?

Kdy klesnou úrokové sazby

Jak už jsme uvedli výše, do podzimu 2023 pravděpodobně k zásadnímu poklesu úrokových sazeb hypoték nedojde. Pokud nějaký pokles nastane, očekává se až v zimě roku 2023 nebo na začátku roku 2024, kdy by se měly úrokové sazby pohybovat na úrovni okolo 6 %.
Archiv

Kdy se očekává snížení úrokových sazeb

Signálem pro pokles základní úrokové sazby bude právě klesající inflace, pokles úrokových sazeb z hypoték, který by mohl následovat, ale bude velmi opatrný a spíše pozvolný. Na úrokové sazby z let 2020 a 2021 si budeme muset ještě počkat. Vyloučit ale nelze ani další možný růst úrokových sazeb.
Archiv

Jakou zvolit fixací hypotéky 2023

V současné době se úrokové sazby hypoték pohybují na historických maximech. Pokud si plánujete sjednat hypotéku v roce 2023, jeví se jako nejvýhodnější tříletá fixace. Po uplynutí této doby je pravděpodobné, že sazby hypoték budou níže než dnes a při refixaci se vám měsíční splátka sníží.

Co znamená fixace úrokové sazby

Fixace znamená garanci stejného úroku, nejčastěji se s tímto pojmem setkáváme u hypoték, kdy uzavíráte s bankou smlouvu o hypotéce a součástí smlouvy je i období, po které je fixovaná (garantovaná) úroková sazba. Nejčastější doby fixace u hypoték jsou 3, 5 a více let.

Kdy budou hypotéky levnejsi

Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme

Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.

Jak fungují úrokové sazby

Pokud si chcete vzít úvěr od banky, musíte se nejprve dohodnout na určité sazbě, obvykle na sazbě roční. Řekněme, že si půjčujete 10 000 EUR s roční sazbou 3 %. To znamená, že vedle splácení úvěru budete muset své bance platit 300 EUR ročně. Úroková sazba je tedy v podstatě to, co si banka účtuje za půjčování peněz.

Kdy budou levnější hypotéky

Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme

Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.

Co se stane když končí fixace hypotéky

Když se přiblíží konec fixace hypotéky, domlouvá se nová výše úroku a úvěr lze rovněž splatit. Ovšem vůbec nejdůležitější je to, že můžete hypotéku refinancovat, tedy převést do jiné banky s lepšími podmínkami. Proto se rozhodně vyplatí si konec fixace pohlídat a nechat si vytvořit nabídku i od konkurence. Tip!

Jakou zvolit dobu fixace

Obecně platí:Krátkodobá fixace (1 rok): Jelikož snížení sazeb je zatím v nedohlednu, tak fixace na tak krátké období nebude ideální.Střednědobá fixace (3 roky): Z pohledu nabídky sazby nejsou stále to nejlepší, co na trhu najdete, ale z pohledu poměru délky fixace a nabídky je toto jedna z akceptovatelných variant.

Kdy klesnou ceny hypoték

Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme

Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.

Jaký bude vývoj úrokových sazeb hypoték

Další vývoj úrokových sazeb v roce 2023 bude záviset především na vývoji inflace. Podle analytiků a České národní banky dosáhla inflace na začátku roku 2023 svého vrcholu a v následujících měsících by měla pozvolna klesat. Z lednových 19,1 % by se měla inflace v průběhu roku propadnout pod 10 %.

Co se stane když se zvýší úrokové sazby

Při zvýšení úrokových sazeb dochází k nárůstu výše splátek úvěrů a roste riziko nesplácení úvěrů. Banky tedy zpřísňují hodnocení rizikovosti svých klientů a zvyšují svoji rizikovou přirážku, čímž snižují dostupnost nově poskytovaných úvěrů.

Kdo urcuje úrokovou sazbu

Základní úrokové sazby stanovuje v ČR Česká národní banka. Tyto základní úrokové sazby ovlivňují úroky komerčních úvěrů, tj. úvěrů, které banky poskytují občanům a firmám. Na základě těchto sazeb stanovují jednotlivé banky například hypoteční úrok nebo úroky k půjčkám.

Jak dlouho se plati uroky

Úrok – je odměna banky za to, že poskytnula peníze; je to cena půjčky; jsou to peníze, které klient platí za to, že si vzal u banky úvěr. Úrok se platí každý měsíc z aktuálního dluhu. Dluh postupně klesá (je umořován). Proto i úroky postupně klesají.

Kdy zacina fixace hypotéky

Období fixace se počítá ode dne ukončení čerpání hypotéky, nikoliv od doby podepsání smlouvy s bankou. Po skončení tohoto období si můžete zvolit novou fixaci, novou banku, umořit celou hypotéku nebo ji třeba i navýšit.

Co dělat když končí fixace

Když se přiblíží konec fixace hypotéky, domlouvá se nová výše úroku a úvěr lze rovněž splatit. Ovšem vůbec nejdůležitější je to, že můžete hypotéku refinancovat, tedy převést do jiné banky s lepšími podmínkami. Proto se rozhodně vyplatí si konec fixace pohlídat a nechat si vytvořit nabídku i od konkurence.

Kdy bude inflace klesat

Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle.

Kdy si vzít hypotéku

Ideální doba na sjednání první hypotéky je mezi 28 a 36 lety. V tomto vstupním věku si totiž stále můžete zvolit nejdelší možnou dobu splatnosti a snížit si tak výši měsíční splátky hypotéky,“ uvádí Veronika Hegrová z fintech startupu hyponamíru. O hypotéky má ovšem zájem i početná skupina starších žadatelů.

Co ovlivnuji úrokové sazby

Co ovlivňuje úrokovou sazbu

Hlavním aspektem, který se odráží ve výši úrokové sazby úvěrů, je výše základních úrokových sazeb. Ty stanovuje Česká národní banka a v poslední době slýcháme poměrně často o jejich zvýšení. V květnu 2022 došlo již k sedmému zvýšení v řadě.

Jak se počítá úroková sazba

Úrok = (jistina x sazba x čas) / 100

Pokud si půjčujete peníze na dobu kratší jednoho roku, pak je potřeba informovat se u vybraného poskytovatele půjčky na konkrétní postup výpočtu dnů v měsíci.

Jak zvolit fixaci

Jakou dobu fixace zvolit Délka fixace je přímo vázaná na výši úroku. Obecně platí, že čím nižší úrok, tím delší doba fixace. Určitě se však nejedná o dramatický rozdíl – mezi hypotékou s fixací na 5 let a hypotékou fixovanou na 7 či 10 let je rozdíl zhruba 0,2 – 0,3 %.

Jaká bude inflace za rok 2023

Dle prognózy bude celková inflace za rok 2023 11,2 %, přičemž ještě v únoru bylo predikována inflace 10,8 %. „Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle,“ uvádí ČNB.

Jaká je inflace v ČR 2023

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v květnu 2023 cenová hladina meziročně o 11,1 %. Inflace tak dále výrazně zpomalila, nadále se však nacházela vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly rovněž o 11,1 %.

Kdo dosáhne na hypotéku

Měsíční příjem – podle nových pravidel ČNB nesmí výše měsíční hypoteční splátky přesáhnout 50 % žadatelova čistého měsíčního příjmu. Ten je vždy potřeba doložit. Pokud jste zaměstnancem, bude vám stačit potvrzení o výši příjmů, pokud podnikáte, budete potřebovat daňové přiznání za poslední dva roky.

Jak na 100% hypotéku

V minulosti mohli žadatelé získat i 100% hypoteční úvěr a hypotéka bez hotovosti tedy nepředstavovala větší problém. To už v současné době není možné a zpravidla si půjčíte 80 % hodnoty nemovitosti. Česká národní banka (ČNB) stanovila v dubnu 2022 maximální výši hypotečních úvěru na hodnotu 80 %.