Kdy Dozrava mandloň?

Kdy kvetou mandloně 2023

Během příštího víkendu 24. až 26. března 2023 se uskuteční další ročník oblíbených Slavností mandloní a vína.

Jak se starat o mandloně

Stromy jsou vůči mrazu většinou dobře odolné, poškození však, jak už bylo řečeno, hrozí květům. Proto pro pěstování volíme chráněná stanoviště, vyhýbáme se zejména mrazovým kotlinám. Nejvhodnější jsou stanoviště s otevřenou polohou a s teplými, hlubokými, propustnými, středně těžkými půdami, dobře zásobenými živinami.
Archiv

Kdy a jak stříhat mandloň

Kdy stříhat mandloň

Ideální doba pro řez je od prosince do února, kdy strom ztrácí listy a je možné lépe vidět jednotlivé větve.
Archiv

Jak pěstovat mandloň na zahradě

Nejvhodnější polohy pro pěstování mandloní jsou do nadmořské výšky 250 m, na stanovištích s průměrnou roční teplotou 8–9 °C a s úhrnem celoročních srážek nad 400 mm. Pro kulturní odrůdy používáme podnož MN– VA–1. Stromky na této podnoži jsou vhodné do sušších půd i s vyšším obsahem vápna.

Kdy stříhat okrasnou mandloň

Nahoře pravokořenná mandloň nízká: řez ihned po odkvětu těsně nad zemí. Do podzimu narostou nové nerozvětvené výhony, které následující jaro bohatě pokvetou. Dole keř mandloně nízké naroubovaný na slivoňové podnoži, vyznačení řezu po odkvětu.

Jak dlouho kvetou mandloně v Hustopečích

Mandloně jsou totiž prvním kvetoucím stromem u nás a kvetou zpravidla koncem března. Někdy se ale může stát, že počasí přeje, a stromy začnou kvést už začátkem března. Naopak pokud se podmínky po zimě příliš nelepší, mandloně vyčkávají a rozkvetou třeba až v první polovině dubna.

Co je plod mandloně

Plodem mandloně je peckovice se zeleným chlupatým povrchem. Uvnitř se skrývá zploštělé semeno s dírkovaným povrchem. Rubina plodu je silná, s drobnými tečkami. V době zralosti se zbarvuje do hnědofialova a otevírá se.

Jak vypadá plod Mandlovníku

Plodem jsou peckovice vejčitého tvaru, ktré mají šedozelenou barvu. Tento obal je plstnatý, slabě dužnatý a při zralosti praská. Plody dozrávají v září. Uvnitř najdeme tvrdou světle hnědou, hladkou pecku, která je nestejnoměrně dírkovaná.

Jak stříhat mandloň

Řez mandloní provádíme v březnu. Základem je seříznutí plodných výhonů na 4-6 dvojic květních pupenů. Další výhony stromu zkraťte na 1-2 pupeny. To podpoří růst dalších plodných výhonů.

Kdy stříhat mandloň Trojlaločná

Velmi hluboce je potřeba zkrátit zejména letní šeřík, na 10 až 20cm od baze.Do této skupiny je nutno ještě přiřadit mandloň trojlaločnou (Prunus triloba), která vykvétá brzy na jaře i když na výhonech z minulého roku. Je také u ní potřebný hluboký jarní řez všech výhonů až k bazi korunky a to ihned po odkvětu.

Co plodí mandloň

Plodem mandloně je peckovice se zeleným chlupatým povrchem. Uvnitř se skrývá zploštělé semeno s dírkovaným povrchem. Rubina plodu je silná, s drobnými tečkami.

Kde rostou mandloně

Odkud mandloň vlastně pochází, kde je ona pravlast mandloní, je obestřeno tajemstvím. Nikdo ji nedokáže lokalizovat přesně, ale odborníci se domnívají, že by to mohla být oblast Přední Asie, Zakavkazska, jižního Íránu a Afghánistánu, kde dodnes rostou plané mandle.

Jak vysoká je mandloň

Mandloň obecná je strom, vzácněji keř, vysoký 2–10 metrů s korunou v mládí jehlancovitou, později kulovitou nebo široce vejčitou. Kmen má šedozelenou, později podélně rozbrázděnou borku.

Jaké plody mají mandloně

Plody. Plodem mandloně je peckovice se zeleným chlupatým povrchem. Uvnitř se skrývá zploštělé semeno s dírkovaným povrchem. Rubina plodu je silná, s drobnými tečkami.

Kdy plodí mandloň

Mandloňové sady obvykle plodí po dobu 25 let a první úrodu přinesou tři roky po výsadbě. Od listopadu do ledna procházejí mandloně obdobím klidu, kdy si střádají živiny a energii na úrodu v příštím roce.

Jak stříhat mandloně

Hlavní řez mandloní provádějte vždy březnu: plodné výhony je třeba seříznout na čtyři až šest dvojic květních pupenů a další výhony zkrátit na jeden až dva pupeny. Tím podpoříte růst dalších plodných výhonů. Mandloně jsou známé tím, že plodí obvykle ve dvouletých cyklech.

Kdy zasadit mandloň obecná

Nejvhodnější období, kdy zasadit mandloň, je březen nebo poté na podzim, v září nebo říjnu. Pokud se ptáte, kdy kvete mandloň, je to na jaře, během dubna.

Čím hnojit mandloň

Na mladé stromky používejte každých několik týdnů během sezóny růstu hnojivo s obsahem dusíku. Na dospělé stromy byste měli používat asi kilogram močoviny nebo 15 kilogramů hnoje (jedna aplikace). Bez ohledu na to, jaké hnojivo používáte, nezapomeňte aplikovaný přípravek důkladně zalít a dostat ho tak do země.