Kdy stříhat dřín obecný
Vzhledem k tomu, že se jedná o nenáročnou dřevinu, není nutné dřín často prořezávat. Na podzim byste ovšem měli odstranit poškozené, nemocné nebo mrtvé větve, aby se dřevině u vás na zahradě dobře dařilo.
Kdy začne plodit dřín
Raná odrůda, původem z Ukrajiny, dozrává již v průběhu srpna. Plody o váze 5,5g, mají tmavě červenou, až téměř černou barvu, po dozrání nemají tendence opadávat ze stromu. Dužnina je šťavnatá, mírně kyselá, jde dobře oddělit od pecky.
Kdy se sází dřín
Sázet můžete skoro kdykoli
Prostokořenné výpěstky se vysazují nejlépe na jaře nebo na podzim. Ty v kontejnerech lze vysazovat celoročně, samozřejmě kromě zimních měsíců, kdy je půda promrzlá. V přírodě roste dřín jako keř, může ale vytvořit i stromky vysoké asi tři metry.
Archiv
Na co je dřín
Využití Červené plody dřínu zvané dřínky jsou jedlé. Mají natrpklou sladkokyselou chuť a velký obsah vitamínu C. Jsou místně využívány jako ovoce, na výrobu zavařenin, sirupů, kompotů, džemů.
Kdy sbírat dřín
Náš původní divoký keř, pěstovaný a oblíbený pro své ovoce – dřínky (červené peckovice). Nenáročný, nádherně žlutě kvete, plody se sbírají koncem srpna. Konzumují se čerstvé, zavařené, výborné pro přípravu džemů, vín, likérů.
Kdy řezat dřeviny
Období vegetačního klidu
V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.
Kdy sklízet dřín
Sklizeň dřínek
Devín dozrává v září, Titus již koncem srpna. Plody sklízíme, když jsou vybarvené a tvrdé.
Jak chutná dřín
Plody dřínu jsou drobné peckovice tmavě červené barvy. Jsou extrémně bohaté na antioxidanty a vitamin C. Chutná sladkokysele a je vhodný na kompotování, nebo džemy, ale i na ujídání rovnou ze stromu.
Jak vypadá strom dřín
Jak poznáte dřín obecný Dřín obecný (také dřín jarní) je rozkladitý strom nebo keř, který dorůstá až do výšky 7 metrů. Jeho dřevo je velice tvrdé, má tmavě hnědou borku olupující se v plochých šupinách a lesklé, sytě zelené listy, které bývají vstřícné, eliptické, vejčité nebo kopinaté.
Jaké stromy se mohou kácet bez povolení
Aktuálně lze zcela bez povolení kácet všechny dřeviny, které nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí a mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene menší než 80 cm.
Jak omladit keře
Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.
Co udělat z dřínu
Plody lze konzumovat ještě syrové, ochucené medem či cukrem, nebo také sušené. Dřínky lze dále různě nakládat, či jinak konzervovat, vyrábí se z nich také chutné likéry, mošty, vína, destiláty, sirupy… Nakládané dřínky jsou skvělé k různě upraveným masům, především se hodí k tmavému masu, tedy ke zvěřině.
Jak tvarovat dříň
Dřín obecný – řez
Dřín je nenáročný, i co se týče lidského zásahu. Coby dřevina se dá dobře tvarovat. Pravidelný řez však není nutný. U živého plotu se odstraňují jen nežádoucí výhonky, které tvar plotu deformují.
Kdy se nesmí kácet stromy
V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.
Kdy můžu pokácet strom na svém pozemku
Kácení stromů lze provádět podle zákona číslo 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, 8. odstavce, pouze v období takzvaného vegetačního klidu (od začátku října do konce března), nejlépe pak v období zimním, kdy již stromy spí a jejich pokácení je vůči nim samým nejšetrnější (usmrcujeme život).
Co kdy na zahradě stříhat
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Kdy se stříhá hloh
Hloh můžete ořezat libovolně jak potřebujete a to nejlépe v únoru. Vše pro Vaši zahradu – profesionalita, originalita, nadstandardní řešení a záruky.
Jak velký strom lze kácet bez povolení
Ve vlastní zahradě můžete pokácet jakýkoliv ovocný strom zcela bez povolení. U ostatních stromů záleží, jestli mají ve 130 cm nad zemí obvod menší než 80 cm.
Co stříháme
Doma běžně používáme kancelářské nůžky na papír, používají se zde ale i mnohem masivnější a ostřejší nůžky krejčovské. Speciální nůžtičky stříhají nehty (součást manikúry), jiné speciální nůžky jsou nůžky kadeřnické resp. vlasové. Zahradnické nůžky zase slouží k oddělování větví a stonků rostlin.
Kdy porážet stromy
V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.
Kdy se může porazit ořech
Ořešák má poměrně měkké dřevo a tak jej silnější vítr může poškodit. Pokud se stal rizikem, tak je potřeba se ho zbavit a ideálně to udělat co nejdříve. V drtivé většině případů je jako správné období pro jakékoliv kácení určeno mimo takzvané vegetační období neboli především mimo měsíce intenzivního růstu a bujení.
Kdy stříhat trvalky na jaře
Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.
Jak omladit růže
Začněte ozdravným prořezem, kdy odstraníte staré, odumřelé či poškozené stonky. Tím velkokvěté růže celkově omladíte. Ponechejte 3-5 silných a zdravých stonků. Pokračujte řezem na podporu květenství, což znamená, že zbylé hlavní stonky ostříháte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí.
Kdy se kaci tresen
Kácení stromů lze provádět podle zákona číslo 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, 8. odstavce, pouze v období takzvaného vegetačního klidu (od začátku října do konce března), nejlépe pak v období zimním, kdy již stromy spí a jejich pokácení je vůči nim samým nejšetrnější (usmrcujeme život).
Kdy stříhat Bohyšku
Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.