Kdy dát dýně na záhon?

Jak připravit záhon pro dýně

Dýně potřebují propustnou, středně těžkou půdu s dostatečným množstvím vláhy a živin. Ještě před výsevem je proto vhodné zapracovat na vybrané záhony kompost nebo rozleželý chlévský hnůj. Dýně se ovšem dají pěstovat i přímo na kompostu.
Archiv

Jak hluboko sázet dýně

Dýně vyséváme v květnu. Semínka umisťujeme do hloubky tří až pěti centimetrů ve sponu 2 x 0,5 – 1 metr od sebe – podle vzrůstnosti odrůdy. Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů.
Archiv

Kam zasadit dýně

Necháme je zaschnout a přibližně v půlce května je zasadíme do hojně kompostované půdy, nebo můžeme i přímo na kompost. Pro pěstování dýní jsou ideální středně těžké, na živiny bohaté půdy. Půdu musíme důsledně zalévat, odstraňovat plevel, přihnojovat a okopávat. Dýně mají rády slunce, ale vyrostou i v polostínu.

Jak pěstovat dýně v květináči

Jak na pěstování dýně na balkóněPotřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu.Dýně potřebuje dostatečnou zálivku.Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo.Půda v květináči by měla být propustná.Zalévání musí být vydatné a pravidelné.K dýni dejme do květináče oporu.
Archiv

Kdy zasít dýně

Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

Kdy se Sadi dýně

Dýňová semena můžeme vysévat přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe. Musíme počítat s tím, že se hokaidohodně rozroste a potřebuje dostatek místa. S předpěstováním sazenic začneme zhruba začátkem dubna.

Jak zalévat dýně

Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko dopůdy, avětšinou si potřebnou vláhu obstarají samy. Když je ale delší sucho, musíme je pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům. Pozor, abychom nekropili listy, a tak zbytečně nepodpořili šíření plísní.

Kdy dát ven dýně

Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

Kdy zasadit semena dýně

Dýně velmi dobře prosperují v teplých oblastech, kde se od poloviny května mohou vysévat přímo do volné půdy. V chladnějších místech využijte raději předpěstovaných sazenic a umisťujte je ven o něco později, v závislosti na aktuálním vývoji počasí (většinou koncem května).

Co s čím sázet tabulka

My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.

Jak daleko od sebe sázet dýně

Sazenice dýní vkládáme do půdy v řadách, vzdálených od sebe alespoň 2 m a stejně tak jednotlivé rostliny. Průběžně tykve obrůstají mohutnými listy a při jejich vysazování proto předem pamatujeme na dostatek místa mezi sazenicemi.

Jak se Zaštipují dýně

Po výsadbě je důležité rostlinu dostatečně zalévat. Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Jak se pěstuje dýně

Dýně je teplomilná rostlina

Pochází z teplých krajů a ke svému zdárnému růstu ocení především slunce a dobře vyživenou půdu (kompost, chlévský hnůj). Nejvhodnější půdou pro pěstování dýní jsou těžší a hlinité druhy, u lehčích půd doporučujeme před výsadbou doplnit humus.

Co sázet společně

My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Proč neplodí dýně

Pokud vaše tykev kvete, ale nenese skutečné plody, nebo nese takové, které přestanou růst, když jsou velmi malé, je to problém opylení. Většina tykví (mezi které patří i cuketa a dýně) má oddělené samičí a samčí květy. Samčí květy se rodí na rovném zeleném stonku, zatímco samičí květy sedí na vrcholu malé tykve.

Kdy sít dýně

Dýňová semena můžeme vysévat přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe. Musíme počítat s tím, že se hokaidohodně rozroste a potřebuje dostatek místa. S předpěstováním sazenic začneme zhruba začátkem dubna.

Jak se pozná že je dýně zralá

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Co zasadit k rajčatům

Co zasadit vedle rajčat: Paprika Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole MrkevPaprika.Kapusta.Kedlubny.Česnek.Cibule.Fazole.Mrkev.

Kdy zasít Dýně

Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.