Kdy dát Lobelku ven?

Kam zasadit Lobelku

Lobelku můžete vysadit do truhlíků a dalších nádob, které je potřeba umístit směrem ke slunci, tedy na okna orientovaná na jih, východ, jihovýchod nebo jihozápad. Pokud ji zasadíte do záhonu, vytvoří bohatý kobercový porost, ale potřebuje stanoviště, kde bude chráněna před silným větrem.
Archiv

Jak seříznout Lobelku

Po prvním odkvětu je seřízneme o třetinu. Vhodné do nádob i volných záhonů nejlépe v polostínu.

Jak dlouho kvetou lobelky

Tyto vysoké lobelky dorůstají výšky mezi 80 až 100 cm. Například Lobelia fulgens kvetoucí šarlatově červenými květy od června do září má velmi zajímavé nejen květy, ale i listy. Ty přecházejí z tmavě zelené barvy až do červené.

Jak šít lobelky

Výsev a výsadba

Musíme být trpěliví, protože semena klíčí dlouho. Až budeme rostlinky pikýrovat, sesadíme je do trsu po 5 rostlinkách do humózní lehčí půdy. V půlce května je vysadíme ven do sponu 25 x 15 cm. Lobelky mají rády slunečné stanoviště, na kterém bohatě kvetou.

Jak množit Lobelku

Množení: Letničky množíme semeny. Vytrvalé druhy množíme na jaře dělením trsů nebo v létě řízkováním.

Jak daleko od sebe sázet lobelky

Jak na pěstování lobelky

Sázíme je po asi pěti kusech 10-15 cm od sebe. Do venkovního prostředí je umisťujeme až, když už nehrozí mrazíky, zpravidla v druhé polovině května po "zmrzlých". Lobelky pravidelně zavlažujeme poté, co povrch zeminy lehce oschne.

Jak dlouho Klici Lobelka

Vysévání lobelky

Semínka klíčí cca po týdnu. První dny udržujeme substrát vlhký pod mikrotenovým sáčkem nebo sklem. Po vzejití lobelky dvakrát přepichujeme – vždy trs několika rostlinek. Dobrou pomůckou je vysévat semínka lobelky do sadbovače po cca 10 kusech, čímž se vyhneme pracnému přepichování.

Jak pěstovat Lobelii

Dobře roste na slunci, ale prospívá i v polostínu, vyžaduje lehčí humózní půdu, přiměřenou a pravidelnou zálivku. Jen opatrně s hnojením, po přehnojení dusíkem kvete pozdě a velmi málo. Rod Lobelek čítá na asi tři stovky odrůd, a vysoké mohou být od 10 cm do více než metru.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Kdy sázet semínka květin

Semínka ve velmi teplých podmínkách dokážou v brzkém čase vyklíčit. Tím, že je ještě málo světla, rychle se vytáhnou a rostlinky jsou pak slabé. Myslete na to, že pokud nemáte skleník, do volné půdy se budou vysazovat v polovině května.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jak hluboko sázet semínka

Sází se tedy do hloubky velikosti semene. Pokud je například semeno velké půl centimetru, sází se do hloubky půl centimetru pod povrch. V případě, že máte malá semena o velikosti jen půl milimetru (nebo dokonce ještě menší), můžete je jen rozsít po povrchu a mírně zatlačit do substrátu.

Co se vysévá v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Kdy dát ven truhlíky

Během dubna a května můžete sazeničky přesadit již do venkovních truhlíků. V případě, že by venku ještě hrozily mrazíky, muškáty raději schovejte nebo s jejich přemístěním ven vyčkejte, než se teplota ustálí. Pro truhlíky s muškáty volte světlé a slunné místo. Mají teplo velice rády.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Kdy začít sázet semínka

Během února a března je totiž ideální čas začít si předpěstovat určité plodiny. Nováček sice tuto dobu promeškal, ale může se připravit na příští rok, aby opět nezaspal. Na svém parapetu již od února můžete začít předpěstovat plodiny nebo zkusit klíčivost semínek. S předpěstováním či zaséváním začínáme již v únoru.

Jak nechat vyklíčit semínka

Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.

Co stříhat v únoru

Do prořezání se můžete pustit u jádrovin (jabloně, hrušně, jeřáb, kdoule) či lísky. Do konce měsíce byste měli také provést řez bobulovin (rybíz, angrešt atd.), které začínají rašit dříve než ostatní ovocné dřeviny. Hlubší zásah do starého dřeva je nutné provést dříve, než do větví začne proudit míza.

Co se sbírá v únoru

Se sníženou kvalitou (mimo obvyklé doby sběru) se v případě potřeby dají sbírat listy netřesku střešního, pupeny borovice lesní a kosodřeviny, stélky lišejníků pukléřka islandská a větvičník slívový a oddenek totenu většího. Pokud je mírná zima, můžeme sbírat i květy a listy sedmikrásky obecné a nať ptačince žabince.

Kdy nechat muškáty venku

Všechny druhy si můžeme zakoupit v jarních měsících, ven je však umístíme až začátkem května. Jako první můžeme vysadit ven (často už ke konci dubna) muškáty štítnaté, jimž chladné noci neublíží.

Kdy můžu dát kytky ven

Středomořské druhy se vyndávají ven, když noční teploty neklesají pod 3 °C. Neuděláte chybu, pokud s tím ještě pár dnů počkáte a přemístíte je po ledových mužích. Pak již tolik nehrozí přízemní mrazíky. Pokojovky byste měli vynést na balkon či zahradu v době, kdy noční teploty neklesají pod 10 °C.

Jak osadit venkovní květináče

Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn