Kdy dát lobelky ven?

Jak zalévat lobelky

Aby lobelky bohatě kvetly, potřebují pravidelnou závlahu. Nesmí jí ale být moc, protože by jim pak uhnily kořínky. Nejlepší je tedy zalévat v okamžiku, kdy hlína svrchu oschne. Kvůli poměrně vysoké citlivosti na přemokření se nebude lobelkám dařit v samozavlažovacích truhlících.
Archiv

Jak seříznout Lobelku

Po prvním odkvětu je seřízneme o třetinu. Vhodné do nádob i volných záhonů nejlépe v polostínu.

Kdy kvetou lobelky

Lobelky vyséváme v únoru jen na povrch substrátu, jelikož jejich semínka jsou velmi jemná. Později je přepichujeme v trsech po více rostlinách. Rostliny vyžadují slunce a živnou půdu a v horkých letních dnech zvýšenou zálivku. Kvetou od června do zámrazu.

Jak dlouho klíčí Lobelka

Vysévání lobelky

Semínka klíčí cca po týdnu. První dny udržujeme substrát vlhký pod mikrotenovým sáčkem nebo sklem. Po vzejití lobelky dvakrát přepichujeme – vždy trs několika rostlinek. Dobrou pomůckou je vysévat semínka lobelky do sadbovače po cca 10 kusech, čímž se vyhneme pracnému přepichování.

Jak množit Lobelku

Množení: Letničky množíme semeny. Vytrvalé druhy množíme na jaře dělením trsů nebo v létě řízkováním.

Jak šít lobelky

Výsev a výsadba

Musíme být trpěliví, protože semena klíčí dlouho. Až budeme rostlinky pikýrovat, sesadíme je do trsu po 5 rostlinkách do humózní lehčí půdy. V půlce května je vysadíme ven do sponu 25 x 15 cm. Lobelky mají rády slunečné stanoviště, na kterém bohatě kvetou.

Kam zasadit Lobelku

Lobelky můžete pohodlně pěstovat spolu s dalšími okrasnými květinami, jako jsou třeba surfinie, petunie anebo pelargonie či jiné známé letničky. Ven ji rozhodně dejte až tehdy, když už nehrozí mrazy. Stanoviště by měla mít slunečné, ale dostatečně chráněné před větrem. Optimální je jižní či jihovýchodní orientace.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Jaké letničky do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jak osadit venkovní květináče

Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.

Co dát do venkovního květináče

10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Co do truhlíků v létě

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co zasadit do venkovního květináče

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Kakost, denivka nebo ořechokřídlec rovněž patří k mrazuvzdorným druhům, které rostou v květináči a kvetou v létě. Rozchodník, hvězdnice vřesovcová a pampová tráva jsou pozdní rostliny, které rozkvétají až na podzim.

Co do květináče na zimu

Doma pak naplňte truhlík či květináč zeminou nebo pískem, napíchejte do něj větvičky jehličnanů, prázdná místa, kde prosvítá hlína, zakryjte mechem nebo nadrobno nalámanou kůrou.

Co se dá pěstovat v květináči

Brokolice, květák, ale i zelí by trpěly nedostatkem místa, vody a hnojení. Ze době stále více populárních bylinek můžeme v nádobách úspěšně pěstovat např. tymián, koriandr, kopr, saturejka, rozmarýn, majoránku a především bazalky. K dostání je osivo i odrůdy bazalky Kompakt, určené speciálně pro pěstování v květináči.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.