Kdy dát Medniky?

Kdy přidat mezistěny

Pokud se rozhodneme pro přidání mezistěny, přidáváme ji zásadně za plodové hnízdo. Až je mezistěna vystavěná, přesuneme ji dopředu, před plodové hnízdo a dozadu za plod přidáme další mezistěnu. Podle situace (počasí, vegetace, rozvoj) – můžeme případně přidat i druhou mezistěnu před plodové hnízdo .

Kdy prohodit Nastavky

Jakmile včelstvo zesílí, přidá se další nástavek – nejlépe horní. Po skončení snůšky se ponechají dolní dva nástavky a trubčí rámky se nahradí světle hnědými soušemi a nástavky se prohodí. Je zapotřebí ihned zakrmit.
Archiv

Kdy Přemetat na mezistěny

Nejvhodnější denní dobou je pro přemetání na mezistěny podvečer, kdy je již většina včel zpět v úlu a včelstvo je celkově klidnější. V tuto dobu se včely po provedení metody tolik nerozlétnou a lépe se s nimi pracuje. Přemetat můžeme samozřejmě i během dne.

Kdy se chodí do včel

Kdy je ta nejvhodnější doba pro začátek včelaření Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě.

Kdy dělat Oddělek

Oddělek je ve skutečnosti malé včelstvo s mladou matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami. Nejčastěji jsou oddělky na 6 včelích rámkách. Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6.

Kdy dát mateří mřížku

V druhé polovině května vložíme mezi plodiště a medník mateří mřížku. Tím zajistíme, aby matka kladla v plodišti. Medobraní připadá na první polovinu června. Odstraníme medník(y) 1 (4).

Jak často krmit Oddělek

(03.11.2009 17:25)Adlef napsal(a): K tomu krmení – roztok 1:1 denně jsem dával cca 14 dní, počítáno 1 kg cukru na včelstvo, každý týden prohlídka, po 14 dnech 2kg cukru v poměru 1:1 ob den až 1x za 3 dny – tak aby měly dost zásob a zároveň matka kam klást.

Co Meduje v červnu

Červen představuje pro včely i včelaře měsíc hojnosti, protože nabídka pylu je opravdu velmi pestrá. Včely využívají pylu a nektaru z polního kvítí, například z chrp, svízele, jetele, kopretin, heřmánku nebo řebříčku. V Potštejně pěkně nakvete ptačí zob, který si též rády dávají, stejně jako maliníky a ostružiníky.

Jak dát rámky do Medometů

Jak vkládat rámky do medometu

Každá buňka je postavená mírně šikmo vzhůru. Proto, když vytváříme oddělek, stříkáme vodu do plástu, aby se tak vytvořila včelkám dostatečná zásoba vody na překonání kritického období. Odvíčkované plásty vkládáme tak, aby směr otáček byl spodní loučkou vpřed.

Kdy začít chovat včely

Stejně jako u většiny chovů i u včel je dobré začít na jaře nebo v létě, tedy v době, kdy včelky už budou moci konat svoji práci. Ze zkušenosti pokročilých včelařů je však nejvhodnější dobou jaro.

Jak včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Kdy pridat Matecnik do Oddelku

Pro zjednodušení práce včelaře doporučuji přidávat do oddělků matečníky ve stáří 11 dnů po přelarvení. Pokud včelař nemá zkušenosti s chovem matek, může si u chovatelů matek tzv. “zralé matečníky“ koupit a převést bezpečně i na vzdálenost 150 km.

Kdy nejpozději dělat Oddělky

Oddělek je ve skutečnosti malé včelstvo s mladou matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami. Nejčastěji jsou oddělky na 6 včelích rámkách. Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6.

Jak umístit mateří mřížku

Mezi nejnižší nástavek, kde už mají být zásoby, a nejvyšší, kde ještě může být plod, vložíme speciální mřížku. Mřížka je dimenzovaná tak, aby jejími otvory prolezly dělnice, ale už ne královna, která je o něco větší. Dělnice tedy nad mřížku mohou ukládat zásoby, ale jelikož matka se tam nedostane, nebude tam plodit.

Jak dát mateří mřížku

Použitá mřížka by měla být drátěná, s dráty podél rámků, včelař ji musí umístit do rámu, měl by však dát pozor, aby včelí mezera byla zachována. Její šířka by se měla pohybovat okolo 8+-2 mm mezi mřížkou a loučkami rámků.

Jak se starat o Oddelky

Vaším hlavním úkolem při péči o oddělky je připravit je na zimu a případně je začít chystat i na jaro. Oddělky musí dostatečně zesílit a vystavit co nejvíce mezistěn (ať již v plodišti, tak případně i pro medník). Oddělky staví mezistěny, pokud mají přísun sladiny a kladoucí matku.

Kdy naposledy krmit včely

V létě, kdy již není v přírodě dostatečná nabídka nektaru a pylu, se včelař musí postarat o zásoby sám. Začátkem srpna je nutné dodat včelám odpovídající množství potravy, což je asi 30 kg na jedno včelstvo, které jim stačí na přežití zimy.

Co kvete v červnu a červenci

Z dalších rostlin, které svými květy zdobí v červnu zahrady, jmenujme alespoň zvonky, kosatce, orlíčky, vrbiny, máky, dračíky, náprstníky, juku, třapatky, len vytrvalý a pupalku. Co se keřů a dřevin týče, v červnu se můžeme těšit na rozkvetlé pustoryly, černý bez, mochny nebo zpododěr čili latnatec.

Co kvete v půlce června

V první polovině června pozdní rododendrony, rané "čínské“ pivoňky, kulturní růže, rané lekníny. Ve druhé polovině června pnoucí růže, pivoňky, lekníny.

Kdy naposledy vytáčet med

Ideální pro včelaře je, když se med vytáčí s obsahem vody pod 18,5%. Platí, že čím hustější med je, tím je jeho kvalita lepší. K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit.

Co s medem po vytočení

Med je třeba z pláství vytočit včas

Zralý med je nutné z plástů co nejdříve vytočit medometem. Jedná se o technické zařízení, ve kterém se med odstředivou silou z buněk plástů „vymete“. Pokud bychom jej po vyzrání ponechali v úlu delší dobu, překrystalizoval by se a ztuhl by.

Kdy se můžou stěhovat včely

Přesun včelstev

Stěhování může proběhnout po ukončení letu včel, kdy uzavřeme a pevně svážeme úl, ve kterém ale také zajistíme větrání, a tento úl (nejlépe v noci) odvezeme na nové stanoviště.

Kdy založit včelstvo

Vhodný čas na včelaření

Ideálně je pak začít z jara hned jak bude možné zakoupit oddělek nebo matku. Důležité je právě to, že včelstvo bude muset zesílit, aby přežilo zimní období. Kdyby jste začali na podzim, včelstvo by mělo malou šanci na přežití.

Jak získat pyl od včel

Pokud chceme získat od včel pyl, tak umístíme do úlu pylochyt. Včelka se protáhne otvorem v pylochytu a tím dojte k odlepení pylového zrna z rousek a odpadnutí do připravené nádoby. Zhruba po dvou dne ovšem včely zjistí tuto lest a hledají jinou cestu do úlu.

Jak užívat včelí pyl

Doporučené užívání je jedna až tři čajové lžičky pylu denně – tj. celkem 15 gramů na den. Bez jakékoli další úpravy. Pro děti je vhodná poloviční dávka.