Kdy dát muškáty do truhliku?

Kdy vysadit muškáty do truhlíku

Kdy vysazovat muškáty ven

U kupovaných rostlin je všeobecně možné začít s výsadbou do nádob už koncem dubna, ale optimální termín se pohybuje spíše okolo data, kdy už venku nehrozí žádné náhlé mrazíky, na které jsou muškáty velmi citlivé, tedy po 15. květnu.

Jak sázet muškáty do truhlíku

Při pěstování muškátů dodržte ideální vzdálenost

V ideálním případě by měly být sazenice od sebe vzdáleny alespoň 20 cm. To znamená, že v balkonovém truhlíku o rozměrech 60 cm na délku a 20 cm na šířku se vejdou maximálně tři rostliny, zatímco do truhlíku o rozměrech 100 cm bude dostatek místa pro čtyři až pět muškátů.
Archiv

Jakou nejnižší teplotu vydrží muškáty

Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.
Archiv

Kam umístit muškáty

Místo, kde budou, je třeba zvolit důmyslně, a to tak, aby byly chráněny před větrem. Určitě muškáty nevystavujte přímému slunečnímu záření, protože by substrát rychle vysychal a přišli byste o velkou záplavu květů. Dařit se jim bude v polostínu nebo tam, kde svítí slunce jen několik hodin, nikoli celý den.

Kdy dát na okno muškáty

Muškáty je možné dát ven až koncem dubna, protože by neměly přemrznout. Mráz je značně poškodí a jejich znovuobražení trvá velmi dlouho. Ideální denní teplota pro muškáty je přes 12 °C. Sazenice muškátů je po zakoupení nutné přesadit do truhlíků nebo nádob, ve kterých je budete pěstovat.

Co zasadit mezi muškáty

Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany). Dobré je také doplnit oblé rostliny muškátů jemnými plazivkami, které svými stonky vyplní prázdné prostory mezi nimi.

Jak mít krásné muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Jak hluboko sázet muškáty

Sázíme jen tak hluboko, jak byly rostliny zasazené v původních zakoupených sadbovačích. Zasazené rostliny zalijeme a truhlík umístíme na pár dní do stínu, aby nám rostliny nespálilo slunce.

Kdy probudit muškáty

Jak muškáty na jaře probudit

První přihnojení muškátů můžeme provést již na začátku března, do konce března je pak vyloženě nezbytné. Zároveň začneme zvyšovat zálivku a také zvýšíme rostlinám teplotu. Je také vhodné zastřihnout jednotlivé výhony a zasadit takto získané řízky.

Jaké hnojivo použít na muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Co k Muškátům do truhlíku

Truhlíky by měly být samozavlažovací. Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Co potřebují muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Jak stříhat muškáty

Odstraníme pouze suché a zažloutlé listy, uschlé výhonky a odkvetlé květy. Odřežeme rovněž zjevně nemocné, neduživé a zasychající konce. Na přezimování volíme prostory s dostatkem světla avšak s teplotou pouze okolo 10–12 °C. Přezimující muškáty seřízneme až koncem února, a to na 3 až 4 očka.

Jak probudit muškáty

Pokud rostliny přesazujete, zlehka zastřihněte kořeny a zasaďte do nádob s dostatkem odtokových děr. Tento bod je velmi důležitý. Zastřižené rostliny umístěte na světlo do chladnější místnosti. Tím je citlivě probudíte.

Čím zalévat muškáty

Zálivka na muškáty

Zálivku zkrátka vždy přizpůsobte aktuální teplotě a intenzitě slunečního svitu. Nejvhodnější dobou pro zalévání je ráno, nebo naopak večer, když už slunce nepálí. Vodu lijte přímo ke kořenům, nikdy ne na listy a květy. Jen v parných letních dnech můžete muškáty na noc rosit rozprašovačem.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jak často se zalévají muškáty

Pelargonie nezalévejte na listy, ale zálivku směřujte přímo ke kořenům. Málokdo tomu věnuje pozornost, ale díky tomu se muškátům bude lépe dařit. Muškáty zalévejte jednou denně. A to buď ráno, anebo večer.

Co dělat s Odkvetlými muškáty

Nezapomínejme ani na odstraňování odkvetlých květů (jsou neestetické a mohou být zdrojem plísní); květy nemusíme stříhat, stačí je opatrně vylomit. Ačkoliv muškáty netrpí příliš chorobami a škůdci, občas je třeba je prohlédnout a v případě výskytu nechtěných návštěvníků okamžitě zasáhnout.

Kdy Odzimovat muškáty

Zazimování začíná už na konci léta

jeho přípravou, je třeba začít již od půlky, nejpozději konce září. Začneme odstraněním suchých a schnoucích listů a omezením zálivky. Přestaneme též přihnojovat, prostřením stolu muškátům v tuto dobu neprospějeme. Omezováním dosáhneme vyzrání a zastavení růstu muškátů.

Co dělat s muškáty po zimě

Po vysazení do truhlíků rostliny pečlivě sledujte, podle potřeby zalévejte a nezapomeňte hnojit. Pěstujete-li přezimující muškáty několik let za sebou, uvidíte že po určité době vytvářejí stále méně květů. V tomto okamžiku je třeba pelargonie vyměnit a za okna vysadit zase čerstvé, nově namnožené!

Jak na muškáty aby kvetly

Během vegetačního období muškáty pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny – je podmínkou bohatého kvetení, ideální je zakomponovat zásobní hnojivo do substrátu už při výsadbě a po rozrostu rostliny ještě dodatečně přihnojovat.

Co do truhlíků v létě

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Co kombinovat s muškáty

Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Kdy přestat hnojit muškáty

První přihnojení a zároveň mírné zvýšení zálivky aplikujeme až na konci února, do konce března pak zálivku postupně zvyšujeme na jednou týdně. Od začátku dubna též jednou týdně přihnojujeme. Nové výhony zkrátíme, načež si z řízků vypěstujeme nové sazenice.