Kdy dát okurky do skleníku?

Jak pestovat okurky hadovky ve skleníku

Životní prostor okurek hadovek

Skleník je uzavřený prostor, který zaručí hadovkám omezený výkyv teplot, dostatečnou vlhkost půdy, vzduchu i dostatečný přísun živin. Výsadbu provádějte vzdušnější. Vhodné je sázet dvě sazenice na metr čtvereční. Ve slunečních dnech je nutné ve skleníku větrat.

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.
Archiv

Kdy zasadit okurky hadovky

Okurky lze předpěstovat, nebo jejich semena vysít přímo do záhonu. U výsevu je vhodné zvolit květen, a to buď v půlce či koncem měsíce. Jelikož okurky milují teplo, bude důležité, aby semena neměla dlouhodobě chladnou půdu. Pokud je vysejete do prohřáté půdy, mohou vyklíčit již za pět dní.

Kdy sklízet okurky hadovky

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.

Jaké okurky do skleníku

Ve skleníku bych doporučil k pěstování hadovky, které jsou geneticky nehořké, z krátkých typů Minisprint F1, Emilie F1, středně dlouhou Formule F1 nebo dlouhou Superstar F1. U ředkviček pro letní pěstování je podstatná volba vhodné odrůdy např. Tercie nebo Kvarta, které jsou odolnější k horkým dnům.

Jak zalévat okurky ve skleníku

Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy. Ztrátu vody proto pomůže omezit vysoká vlhkost vzduchu, optimálně kolem 90 %. Ale pozor, okurky nemají rády kropení – na jejich „chlupatých“ listech se totiž voda drží dlouho a může se na nich šířit plíseň. Zalévejte je proto pouze ke kořenům, nejlépe odstátou vlažnou vodou.

Jaká rajčata se hodí do skleníku

Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.

Jak daleko od sebe sázet okurky ve skleníku

Při pěstování ve skleníku se okurky hadovky vysazují do řádků asi 120 centimetrů od sebe, mezi rostlinami nechte prostor 40 centimetrů. Napněte k nim síť nebo jinou podporu tak, aby se mohly pnout. Stejný způsob, tedy takzvané vertiko pěstování, je dobré zvolit i pro venkovní záhony.

Kdy sklízet okurky ráno nebo večer

Ideální je ranní sběr. Jestliže je to možné, pokuste se nakladačky sbírat v ranních hodinách. Slunce totiž ještě nedokáže vystoupat na obloze nahoru a nepálí tak silně. Okurky nejsou zahřáté, tím pádem jsou tvrdší a samozřejmě delší dobu vydrží.

Kdy sladit okurky

Je-li možné v případě sucha vyseté okurky zalít, počkejte až na první polovinu května, kdy je půda už dost teplá a samozřejmě musí být i mokrá. Okurka zasetá do teplé a vlhké půdy vzejde za týden a často pak předběhne v růstu i vývoji i ty předpěstované.

Jak přesadit okurky do skleníku

Po 15. květnu je možné přesadit sazeničky okurek do skleníku, který je nevytápěný. Dejte jim rozestupy aspoň 30 cm, aby měly dostatek místa na růst i na plody – přece jen okurky jsou docela velké. Okurky ve skleníku můžete přihnojovat hnojivy na plod a zalévat, ale ne na listy, aby okurky nenapadly choroby, jako např.

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Jak správně sázet rajčata do skleníku

Při výsadbě rostliny nesázíme kolmo, ale pokládáme je, aby nad zeminou ležela jen vrcholová část. Stonek zeminou zahrneme. Tak se vytvoří další kořenový systém. Větší kořenový systém čerpá víc vody a živin, rostlina díky tomu víc vyroste a má větší násadu plodů.

Kdy dát do skleníku rajčata

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Kdy můžu dát rajčata do skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Kdy sít rajčata aby se dali do skleníku

Pěstování rajčat ve fóliovníku

Sazenice můžete do fóliovníku zasadit ve chvíli, kdy teplota v něm neklesá pod 15 °C (vhodné je umístit do fóliovníku teploměr), a stejně tak by neměla vystoupat nad 27 °C (v teplých dnech je třeba větrat). Pamatujte na to, že rajčata potřebují propustnou a dobře prohnojenou půdu.

Jak daleko od sebe sázet rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy.

Kdy Zaštipovat okurky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.

Jak pěstovat okurky ve skleníku

Okurky jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25–30 °C ve dne a 15–20 °C v noci. Semena okurky zasejte v posledních třech týdnech před datem mrazu, abyste je mohli přesadit jeden týden po odeznění mrazu. To je důležité, protože okurky jsou velmi citlivé na přemrznutí.

Jak mít silné sazenice rajčat

Vyšší teploty a nedostatek světla vedou k vytahování rostlin a nekvalitním sazenicím. Přestože je intenzivní osvětlení žádoucí, nemělo by být delší než 12-14 hodin, aby měly semenáčky čas růst i odpočívat a byly silné. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.

Jak Presadit okurky do skleníku

Po 15. květnu je možné přesadit sazeničky okurek do skleníku, který je nevytápěný. Dejte jim rozestupy aspoň 30 cm, aby měly dostatek místa na růst i na plody – přece jen okurky jsou docela velké. Okurky ve skleníku můžete přihnojovat hnojivy na plod a zalévat, ale ne na listy, aby okurky nenapadly choroby, jako např.

Proč žloutnou sazenice rajčat

Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou

Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo. Nadbytek vody způsobuje ztěžknutí půdy a nedostatek vzduchu kolem kořenového systému, který postupně zahnívá.