Kdy dát sazenice na balkon?

Kdy zasadit Balkonovky

Čas na výsadbu je ideální zrealizovat koncem března až v dubnu. Do té doby máte dostatek času věnovat se samotnému výběru a kombinacím. Samotnému výběru však podléhá i příprava nádob a výběr vhodného substrátu. Nádoby musí být dostatečně velké a hluboké.

Co si zasadit na balkon

Mezi nejoblíbenější zeleninu patří rajčata, pak papriky (i ty pálivé), ale zkusit můžete i ředkvičky, hrášek, fazolky, mrkve, kedlubny či tykvovité rostliny. Zapomenout nesmíme ani na stále plodící či měsíční jahody.
Archiv

Co pestovat v květináči na balkoně

Ve stínu se ale dobře daří například medvědímu česneku, mangoldu a rukole. Úspěšné může být i pěstování květáku, fazolí, brokolice, hrášku, jehněčího salátu a řezaného salátu, pokud se slunce dostane na balkon brzy ráno nebo večer na dvě až tři hodiny. Mohou být přidány bylinky jako kopr, pažitka, máta a petržel.

Co pestovat na balkoně na slunci

„Odvážnější mohou na jaře a na podzim vyzkoušet i listové saláty a ředkvičky, v létě pak popínavé fazole nebo hrášek. A místo bych určitě našla i pro keříková mini rajčátka, papriky a jahody,“ radí lektorka Kokozy.

Jaké květiny na západní balkon

Na východní nebo západní straně můžeme také pěstovat muškáty, pelargonie, petúnie a surfínie. Budou mít o něco méně slunce jak na jižní straně, tím pádem méně pokvetou. Z dalších květin jsou vhodné afrikány, lobelky, lichořeřišnice nebo fuchsie.

Jaké květiny pěstovat na balkoně

Jaké květiny na horký balkon

Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).

Kdy dát bylinky na balkon

Bylinky pěstujte doma a na terasu nebo balkon je dejte až po třech zmrzlých mužích, tedy po 15. květnu. Pozor ale na přízemní mrazíky.

Co pěstovat na balkoně ve stínu

Stinný balkón / stinná terasa

Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin jako je netýkavka, oměj, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná, begónie a dalších.

Jaké květiny na slunný balkon

Jaké květiny na horký balkon

Slunný jižní balkon preferuje rostliny, které jsou vystaveny celodennímu i přímému slunci. Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca).

Co do květináčů na balkon

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jak osadit balkon

Na větrný balkon je lepší používat nižší rostlinky a rostlinky se silnějšími stonky, například keře, které dokážou nejlépe odolat i silnému větru. Pokud máte rostliny vyšší, přivažte je k opoře. V prostornějších balkonech využijte zástěny či paraván a nádoby vždy zajistěte proti pádu.

Jak kombinovat balkonové květiny

Můžete vysadit rostliny s podobnými nároky na pěstování a nezáleží na tom, zda se jedná o typickou balkónovku nebo letničku či trvalku. Kombinujte rostliny, které dlouho nebo postupně kvetou, na podzim remontují (opakovaně po sestřižení, zaštipnutí kvetou), případně do pozadí doplňte rostliny, které budou stálozelené.

Kdy můžu dát bylinky ven

Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května.

Jaké bylinky jsou vhodné na balkon

Pokud není balkon orientován vyloženě na sever, dobrá zpráva je, že zde můžeme pěstovat široké spektrum bylinek. Z jednoletých jsou to například řeřicha, bazalka, koriandr, lichořeřišnice, měsíček a další. Z víceletých můžeme pěstovat na balkoně například šalvěj, meduňku, mátu, tymián, dobromysl, pažitku, petrželku.

Jak kombinovat Balkonovky

K balkónovkám můžete přidat i klasické pokojovky, jako je zelenec, zamiokulkas nebo africké kopřivy, jejichž listy hrají všemi barvami. Krásně truhlíky oživí a pobyt venku jim také udělá dobře.

Kdy zalévat balkonové květiny

Balkonové rostliny, na něž svítí sluníčko celý den, zalévejte až k večeru, když už paprsky nemají takovou sílu. Necháváte-li konev s vodou venku, zkontrolujte před zálivkou její teplotu. V létě bývá rychle ohřátá, a tak může rostlinám závažným způsobem poškodit kořeny.

Co do truhlíku na balkon

Vysaďte do nádob a truhlíků vřesy, vřesovce, macešky, chryzantémy nebo libavky s jejich mimořádně výraznými plody a doplňte je odolnými zelenými rostlinami, jako jsou břečťany, hebe nebo stříbrný starček. Rostliny do podzimních truhlíků můžete vysazovat i začátkem listopadu.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jaké rostliny se hodí na balkon

Balkonové rostliny milující slunce jsou např.:Balkonové rostliny: petúnie, pelargónie, kadidlovník, bakopa, kopretiny pařížskáSezonní rostliny: vřes, gazánie, dvouzubec zlatý, maceška, zimní astry.Bylinky: levandule, oregano, rozmarýn, šalvěj, tymián.

Kdy můžu dát bylinky na balkon

Bylinky pěstujte doma a na terasu nebo balkon je dejte až po třech zmrzlých mužích, tedy po 15. květnu. Pozor ale na přízemní mrazíky.

Jak správně zasadit bylinky

Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na pěstování. Sázet bylinky doporučujeme řídce, protože se následně rozrostou a pozor je také třeba dát na kombinaci jednotlivých druhů. Ne všechny druhy se totiž mezi sebou snášejí.

Kdy sázet bylinky doma

Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května.

Co do truhlíků v létě

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).