Kdy dát ven jarní truhlíky?

Kdy udělat jarní Truhliky

Pokud chcete doplnit cibuloviny i dalšími jarními rostlinami, nechte výrobu truhlíku až na přelom března a dubna. Důležité je pěkné počasí – teploty kolem nuly zahubí například petrklíče. Pro bezcibulové rostliny platí totéž co pro cibuloviny: můžete je mít i doma na stole.
Archiv

Co zasadit do truhlíku na jaře

Rostliny pro jarní truhlíky

K výsadbě se hodí rostliny, které snesou chladnější teploty. Vhodné jsou jarní cibuloviny narcisy, hyacinty či modřence. Skvělou volbou jsou také petrklíče a macešky.

Co v březnu do truhlíku

Ideální rostliny do jarních truhlíkůPomněnky kvetou modře, bíle i růžově. Zdroj: Shutterstock.com / Mariola Anna S tulipán (Tulipa)modřenec (Muscari)ladoňka (Scilla)snědek (Ornithogalum balansae)sedmikráska plnokvětá (Bellis perennis)primule (Primula)hyacint (Hyacinthus)krokus (Crocus)

Kdy dát macešky do truhlíků

Rostliny se dají vypěstovat ze semínek. V červnu až červenci semínka vysejte do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený záhonek. Protože macešky při klíčení trpí vysokými teplotami, zasypte semínka jen jemně a pravidelně kropte.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co se sází na jaře květiny

Od března do dubna můžete na záhon přímo vysévat měsíček, sluncovku, černuchu nebo ostrožku. V dubnu nezapomeňte zasadit trvalkya hlíznaté a cibulnaté rostliny, vysévat můžete otužilé letničky. Letničky jsou na záhonech téměř nepostradatelné, protože zahradu pak zdobí postupně od června až do podzimních mrazů.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Co do truhlíku na okno

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Kdy začít sázet na jaře

Nejlépe, pokud to stihnete v období od března do května

Tedy na jaře. Jsou totiž optimální podmínky pro sázení. Venku je dostatečně vlhko, což je pro nově přesazenou rostlinu či strom to nejdůležitější, aby se stihla zaklimatizovat. Další důvod je, že přes zimu rostliny v podstatě „spí“.

Kdy začít sázet květiny

Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.

Co se dává do truhlíku

Základem je správná nádoba, substrát, hnojení, vysazení i volba květin. Většina rostlinek, které se vysazují do truhlíku, vyžaduje přímé sluneční paprsky. Ty nejvíce potřebují petúnie, surfínie, gazánie nebo pelargonie. Kromě nich i spousta dalších balkónových rostlinek.

Co zasadit do truhlíku

Petúnie, pelargonie a fuchsie zůstávají stále klasikou při osazování truhlíků, s níž se na balkonech setkáte nejčastěji. Jde o známé rostliny, se kterými mají zahrádkáři nejvíce zkušeností.

Co dát do truhliku na přímé slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co do truhlíků v létě

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Kdy začít s prací na zahradě

Březen a duben jsou měsíci, kdy by se měla probouzet nejen příroda, ale už i samotní zahradníci. Zimu nechte za zády a pusťte se do jarního zahradničení. Právě teď je ideální období pro přesazování, množení rostlin, nový výsev, ale třeba i pro první práce ve sklenících.

Co je potřeba udělat na jaře na zahradě

Po zimě se začíná zahrada pomalu probouzet, a to je ten nejvyšší čas začít s jarními pracemi. Březen a duben je období, kdy vysazujeme stromy a keře, sázíme zeleninu, bylinky i květiny, hnojíme, prořezáváme a odstraňujeme plevel. Sezona klepe na dveře, tak se dejte do práce.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Co dát do truhlíku na zimu

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody.

Co se dělá v březnu na zahradě

Co dělat na zahradě v březnuOdstraňte zimní ochranu rostlin.Zryjte záhony.Vytrhejte plevel, dokud je mladý a nerozmnožený.Mírně půdu přihnojte, ideálně organickým hnojivem nebo mrvou, abyste jí po zimě dodali potřebné živiny.Zkontrolujte kamenné zídky a chodníčky, zda neutrpěly mrazem a nepotřebují údržbu.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Co se stříhá na jaře

Co stříhat Typově jde o druhy jako tresť rákosovitá, ostřice, lalang válcovitý, ozdobnice, bezkolence, a prosa. Z exotičtějších kousků pak například Bouteloua gracilis, Hakonechloa macra, „mořská“ Spartina pectinata nebo Chasmanthium latifolium. Pozor, některé si žádají „vyšší“ účes, na dvacet centimetrů.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co nesnáší brambory

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí.