Kdy dávat okurky do skleníku?

Kdy sklízet okurky hadovky

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.
Archiv

Kdy dát hnůj do skleníku

Hnojení ve skleníku

Ideální je koňský hnůj, zahřívá půdu, aplikujeme ho tedy spíše na jaře, kdy půda potřebuje vyhřát, ale pokud ho máme k dispozici na podzim, použijeme ho. Ani prasečí hnůj skleníkovou půdu neurazí, ale jeho nevýhodou je, že půdu nezahřeje. Opravdu je ale důležité, aby hnůj byl proleželý a ne čerstvý.

Jak pestovat okurky hadovky ve skleníku

Životní prostor okurek hadovek

Skleník je uzavřený prostor, který zaručí hadovkám omezený výkyv teplot, dostatečnou vlhkost půdy, vzduchu i dostatečný přísun živin. Výsadbu provádějte vzdušnější. Vhodné je sázet dvě sazenice na metr čtvereční. Ve slunečních dnech je nutné ve skleníku větrat.

Kdy sladit okurky

Je-li možné v případě sucha vyseté okurky zalít, počkejte až na první polovinu května, kdy je půda už dost teplá a samozřejmě musí být i mokrá. Okurka zasetá do teplé a vlhké půdy vzejde za týden a často pak předběhne v růstu i vývoji i ty předpěstované.

Jak daleko od sebe sázet okurky ve skleníku

Při pěstování ve skleníku se okurky hadovky vysazují do řádků asi 120 centimetrů od sebe, mezi rostlinami nechte prostor 40 centimetrů. Napněte k nim síť nebo jinou podporu tak, aby se mohly pnout. Stejný způsob, tedy takzvané vertiko pěstování, je dobré zvolit i pro venkovní záhony.

Jaké okurky do skleníku

Ve skleníku bych doporučil k pěstování hadovky, které jsou geneticky nehořké, z krátkých typů Minisprint F1, Emilie F1, středně dlouhou Formule F1 nebo dlouhou Superstar F1. U ředkviček pro letní pěstování je podstatná volba vhodné odrůdy např. Tercie nebo Kvarta, které jsou odolnější k horkým dnům.

Jaká rajčata se hodí do skleníku

Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.

Jakou hlínu dát do skleníku

Pokud není moc kvalitní, je dobré vybrat zeminu do hloubky cca 40 cm, dolů navézt cca 10 cm kvalitního hnoje. Nejlepší samořejmě od koní, podobně však poslouží i od skotu či např. králíků. Na hnůj je dobré dát vrstvu shrabaného listí, případně slímy.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Jak zalévat okurky ve skleníku

Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy. Ztrátu vody proto pomůže omezit vysoká vlhkost vzduchu, optimálně kolem 90 %. Ale pozor, okurky nemají rády kropení – na jejich „chlupatých“ listech se totiž voda drží dlouho a může se na nich šířit plíseň. Zalévejte je proto pouze ke kořenům, nejlépe odstátou vlažnou vodou.

Kdy vyset okurky hadovky

Vždy dodržujte alespoň 2 týdny od data posledních jarních mrazíků. Teplota půdy pro výsadbu sazenic by měla být alespoň 15 °C. Pokud chcete dříve sklízet okurky, pak začněte jejich pěstování již 3 týdny před samotnou výsadbou, a to doma v květináčích nebo v pařeništi.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Jak přesadit okurky do skleníku

Po 15. květnu je možné přesadit sazeničky okurek do skleníku, který je nevytápěný. Dejte jim rozestupy aspoň 30 cm, aby měly dostatek místa na růst i na plody – přece jen okurky jsou docela velké. Okurky ve skleníku můžete přihnojovat hnojivy na plod a zalévat, ale ne na listy, aby okurky nenapadly choroby, jako např.

Kdy dát do skleníku rajčata

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jak daleko sázet rajčata ve skleníku

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm.

Kdy se sází rajčata do skleníku

Výsadba. Kdo vysel včas, může sazenice rajčat vysadit do netopeného skleníku ve druhé polovině dubna, na venkovní záhon pak po zmrzlých mužích, tedy po 15. květnu.

Jak zvýšit vlhkost ve skleníku

Nejlepším způsobem, jak zvýšit vlhkost kolem vašich rostlin, je použití zvlhčovačů vzduchuzvlhčovačů vzduchu. Můžeme použít jak klasické, keramické zvlhčovačezvlhčovače, které jsou zavěšeny na radiátorech, tak elektronické zvlhčovače.

Jak se starat o skleník

Půdu byste měli prohnojit před zimou a znovu pak před výsadbou na jaře. K hnojení můžete využít organické i anorganické prostředky. Mezi nejčastější patří hnůj, kompost a průmyslová hnojiva. Skleníkové rostliny byste měli pravidelně přihnojovat po celou sezónu, abyste zajistili dostatečný přísun živin.

Jakou hlínu do skleníku

Nejvhodnější je pro skleníkové rostliny středně těžká hlinitá půda. Dobře na sebe dokáže vázat živiny a vysychá pomaleji než půdy písčité. Stejně jako písčité půdy se do skleníků nehodí ani ty těžké jílovité, jelikož nejsou porézní a těžko je zpracováváme.

Jak poznat že je okurka zralá

Plod sice nemusí být zrovna hořký, ale je už mnohem hůř stravitelný. "Zralá čerstvá okurka je hladká, tuhá, s pevně napjatou slupkou. Barva záleží na druhu, pohybuje se od světle zelené až po temně mechovou. Bílé žíhání či skvrny nebývají na závadu.

Jak pěstovat okurky ve skleníku

Okurky jsou teplomilné, rostlinám v plném růstu vyhovuje 25–30 °C ve dne a 15–20 °C v noci. Semena okurky zasejte v posledních třech týdnech před datem mrazu, abyste je mohli přesadit jeden týden po odeznění mrazu. To je důležité, protože okurky jsou velmi citlivé na přemrznutí.

Jak se starat o okurky hadovky

Zeminu nenechávejte prosychat, ale zároveň ji ani nepřelévejte. Při výsadbě také myslete na oporu rostliny, aby se měla o co opřít a po čem šplhat. Určitě nenechávejte rostlinu, aby se rozrůstala po zemi. A co se týká odrůdy, velmi oblíbené jsou hadovky s dlouhými plody zvané Marta F1, Saturn F1 nebo Superstar F1.

Kdy zasít okurky

Vyséváme už kolem 10. dubna. Důležité je, aby sazenice měly v noci zřetelně nižší teplotu, než ve dne – a to je doma problém. Pokud je noční teplota skoro stejná, jako denní, pak se sazenice „vytahují“.