Kdy stříhat jedli
Nejvhodnější čas pro zaštipování jehličnanů totiž přichází ve chvíli, kdy se jim na jaře začnou prodlužovat výhonky (prýty). Způsobem, který předvádí Vlasimil Šindelář na videu můžete ošetřit nejen borovice, ale také smrky nebo jedle. Naopak tisy můžete seříznout bez obav i hlouběji. Velmi snadno a bohatě obrůstají.
Kdy přesazovat jedli
Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.
Jak poznat jedli od smrku
Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Jak řezat jedli
Smrk a jedle jsou jehličnany, které dobře snášejí prořezávání, stejně jako exotické druhy, jako je čínská Metasequoia. Obvykle není nutné řezat jedle, pokud není nutné řezat uschlé, zmrzlé nebo nemocné výhonky. Prořezávání jehličnanů se týká hlavně oříznutí vršku nebo odstranění jednoho z vrcholů.
Jak tvarovat jedli
Tvarování jedlí:
Protože většina jedlí dosahuje ve své přirozenosti výšek podstatně větších, má v sobě rostlina zakódováno, že tlačí svoji energii nahoru. Pokud takovouto rostlinu necháme, bude mít ve výšce 3 m silné větve. Při tvarování nám však jde o to, aby i třímetrová jedle měla přirozené rozvržení větví.
Jak zachránit usychající smrk
Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.
Kam zasadit jedli
Stanoviště Dávají přednost chladnějšímu a vlhkému klimatu a prostředí s čistším vzduchem. Ve městech se znečištěným ovzduším hůře rostou a jehličí nepůsobí svěže s výjimkou například jedle ojíněné, která snese i znečištěnější ovzduší.
Kde rostou jedle
Jedle bělokorá se vyskytuje v evropských pahorkatinách a horských polohách s optimem v Alpách, Českém masivu, Karpatech, méně také ve střední Francii, západním Německu a v jihoevropských Apeninách a na Balkáně. Jako horská dřevina se vyskytuje v Pyrenejích.
Kde najdu jedli
Jedle je krásný strom rostoucí přirozeně v podhůří, nejčastěji spolu s bukem, se kterým vytváří jedlo – buková společenstva – tzv. jedlobučiny. Najdeme ji také v údolích, převážně jí vyhovují vlhká a stinná místa. Je velmi citlivá na znečištění ovzduší způsobené člověkem.
Jak rostou šišky na jedli
Víte, že šišky jedlí nikdy nenajdete pod stromem Rostou totiž na větvích kolmo vzhůru, po dozrání se šupiny rozpadnou a zůstanou jen nahoru trčící vřetena. A není to jediná zajímavost těchto oblíbených stromů. Kultivar 'Kohout's Icebreaker' se roubuje na kmínek, aby vynikl.
Kdy se stříhají smrky
Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.
Proč usychá jedle
S největší pravděpodobností je to způsobeno Mšicí smrkovou, která se letos masivně přemnožila. Tato mšice napadá smrk pichlavý, smrk sitka, smrk sivý, smrk Engelmannův a jejich varianty. V případě sucha je vhodné stromy zalévat, opadaný strom není automaticky mrtvý.
Proč rezaví smrk
„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.
Jak se starat o jedli
Péče o vánoční stromek: chlad a voda
„Řezaný stromek uložte do nádoby s vodou, přidejte výživu pro stromky a nechejte v chladném prostředí až do doby, než ho budete zdobit. Před uložením stromku do vody ještě zkraťte spodek kmene o několik cm. Čerstvým řezem dokáže strom přijmout až 5 l vody, a vydrží tak déle svěží.
Jak poznat jedli
Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky. Pokud se rozhodnete pro vysazení jedle, rozvažujte. Má totiž několik výhod, ale i nevýhod.
Jak dlouho žije jedle
Jedle dorůstají zpravidla výšek 30–60 metrů, některé druhy výjimečně i přes 80 metrů a dožívají se stáří i 700–800 let.
Jaké jsou druhy jedli
Podívejte se na několik populárních druhů jedlí.Jedle korejská – Abies koreana. Oblíbená jedle korejská patří mezi nejmenší jedle, dorůstá do výšky 9-12 metrů.Jedle ojíněná – Abies concolor.Jedle kavkazská – Abies nordmanniana.Jedle španělská – Abies pinsapo.Jedle plstnatoplodá – Abies lasiocarpa.
Jak dlouho zije jedle
Jedle dorůstají zpravidla výšek 30–60 metrů, některé druhy výjimečně i přes 80 metrů a dožívají se stáří i 700–800 let.
Proč schne stříbrný smrk
Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného. Podle odborníků se nákaza šíří po celé republice, napadené stromy jsou i na Českobudějovicku.
Proč žloutne jehličí
Stejně jako lidé, i stromy potřebují ke svému životu a dobrému růstu kromě vody také dostatek důležitých prvků. Jedná se hlavně o draslík, vápník nebo fosfor. Nedostatek živin je jednou z příčin žloutnutí jehličnanů, hlavně smrků, které postihuje porosty napříč celou Českou republikou.
Jak dlouho vydrží jedle doma
Jedle vydrží skoro stejně dlouho a má ze všech stromků nejhustší větve, pravidelný tvar a charakteristickou, sytě zelenou barvu jehličí. To je polodlouhé, obrůstá větve ze tří stran a píchá nejméně, takže se s jedlí nejpohodlněji manipuluje.
Jak sázet jedli
Jedle vysazujeme nejlépe na jaře nebo brzy na podzim s kompaktním kořenovým balem, který nerozebíráme. Výsadbová jáma má být dostatečně velká a její dno zkypříme na hloubku rýče. Zasypeme kvalitním substrátem, který je určen pro pěstování jehličnanů.
Na co se používá jedle
Po dřevu dubovém je nejodolnější pro použití ve vodě, a tak se jedlové kmeny používaly k vodním stavbám, na výrobu vodovodních rour, k výrobě šindelů a sudů, ale také člunů a lodních stožárů. Další využití má jedle jako vánoční stromek a ozdobná vánoční klest.
Proč žloutne tis
Jehličnany žloutnou, když chybí hořčík, draslík
Tomuto žloutnutí lze rychle a účinně zabránit mimokořenovou výživou (na list) 3–5% roztokem hořké soli (60 % K2O), kterou několikrát opakujeme. Zde připomínáme, že jehličnany potřebují pro optimální růst zejména draslík a hořčík.
Která jedle voní
Jedle obrovská (Abies grandis)
Lidé ji milují zejména pro její aromatičnost – po rozemnutí voní jehličí opravdu opojně!