Kdy fotit architekturu?

Kdy fotit

Vždy je důležité zvolit ten správný čas, kdy je to správně světlo, kdy je objekt dobře nasvícený. To znamená třeba brzy ráno nebo v podvečer. Určitě se nedoporučuje fotografovat v pravé poledne, když je ostré slunce bez mraků. Snímky jsou pak hodně přesvětlené.

Jaký objektiv na architekturu

Nejčastěji se na fotografování architektury používají objektivy s ohniskem někde mezi 16-40mm. To je dostatečně široký úhle záběru na to, abychom zachytili budovu nebo interiér v celé šíři a to i tehdy když nemáme možnost odstupu.
Archiv

Jak fotit architekturu Camp

Přednáška historiček umění Mariany Kubištové a Martiny Koukalové představí obor fotografování architektury, jeho různé podoby a typické znaky v časovém průřezu od 19. století do dneška. Tvorbu Iwana Baana zasadí do kontextu tvorby jeho kolegů z Česka i ze světa. Akce je tlumočena do českého znakového jazyka.

Jak fotit být

Snažte se fotit ve slunečné dny, kdy je nemovitost krásně nasvícená. Pokud fotíte ráno nebo více k večeru, nezapomeňte roztáhnout žaluzie a záclony v domě a rozsvítit všechna světla (jak v pokojích, tak i venkovní). Tím docílíte toho, že dům prokoukne i v horších světelných podmínkách.

Jak správně fotit měsíc

Důležité je, aby objektiv dosahoval ohniskové vzdálenosti alespoň 100mm (ekvivalentně k 35mm filmu). Ideální pak je ohnisko pohybující se kolem 500-600mm. Stativ sice není nutností, protože Měsíc je sám o sobě dostatečně jasný na to, aby expoziční časy byly udržitelné z ruky.

Kdy jít na foceni s novorozencem

Ideální je to kolem 7. -10. dne po narození, maximálně do 14 dnů od porodu. V tomto věku se s miminkem nejlépe pracuje, jelikož bývá ještě hodně spavé.

Jak fotit ve městě

Pokud máte dost času, vyberte si ve městě jedno místo, navštivte ho několikrát za den a zachyťte, jak se mění jeho návštěvníci a světlo. Abyste vystihli, jak se město mění, mnohdy stačí tři nebo čtyři snímky pořízené s rovnoměrným odstupem.

Jak fotit ve tmě bez blesku

Používejte světelné objektivy

Doporučujeme fotografovat s objektivy, které mají co nejnižší clonové číslo (alespoň 2,8 a méně, ideálně pod 1,8). Tím docílíte kratšího času závěrky a hrozí menší riziko rozmazaných snímků.

Jak fotit za slunečného počasí

Slunečné letní počasí

Po velkou část dne ale nebude světlo až tak zajímavé svým charakterem a je vhodné fotit spíše z rána či v podvečer, kdy se stíny prodlouží a intenzita světla poklesne. Fotit v létě za slunečného počasí během poledne samozřejmě lze, ale většinou nebudete z výsledku příliš nadšeni.

Jak nastavit fotoaparát na focení měsíce

Ostření nechte klidně automatické a vyberte bod mířící na měsíc. Vyvážení bílé nechte na slunce (nebo foťte do RAW a neřešte). Pokud bude záběr náhodou příliš světlý, dejte nižší ISO, Vyšší clonové číslo nebo kratší čas. Pokud tmavý, dejte vyšší ISO nebo menší clonové číslo nebo delší čas.

Jak fotit hvězdy

Nastavte si fotoaparát na stativu tak, aby směřoval k obloze. Nastavte clonu, tak aby byla co nejširší, jak jsme psali výše, nejlepší je něco mezi f/4 nebo lépe – f/2.8 až f/1.2 a také nezapomeňte na ISO – něco mezi 1600 a 6400 (záleží to na schopnostech vašeho fotoaparátu).

Jak fotit miminko doma

Foťte za denního světla, umělé osvětlení na fotkách nevypadá dobře. Hrajte si s hloubkou ostrosti. Miminko bude vypadat nádherně a rozmazané pozadí tak nebude rušit celkovou kompozici. Inspirujte se u profesionálních fotografů nebo fotografií maminek z řad vašich přátel nebo z rodiny.

Jak se fotí miminka na pas

(2) Dítě se musí na pas vyfotit.

Dříve bylo i možné fotit děti v autosedačce nebo na klínu, dnes ho ale budete držet ve výšce, aby za dítětem bylo neutrální pozadí. Dítě vám nesmí řvát, nemělo by ani spát, oči by měly být otevřené a pusa zavřená.

Jak na noční focení

Nejlepších výsledků při fotografování noční krajiny dosáhnete s objektivy s ohniskovou vzdáleností od 14mm po 300 mm a světelnosti f/1.4 – f/2.8. Ohniskové vzdálenosti jsou stejné jako u běžné krajinářské fotografie. Clonová čísla ale potřebujete co nejmenší, abyste získali co nejvíce světla.

Jak fotit za šera

Pokud vyrážíte fotit za šera nebo za tmy, využijte světelné podmínky k vyzkoušení dlouhé expozice. Populární jsou například fotografie nočního města, kde delší čas vytvoří efekt světelných čar z projíždějících aut. K zachycení takového efektu budete potřebovat především stativ.

Kdy fotit v létě

Silně nedoporučujeme fotit před 18:00, světlo je velmi silné a nebude se vám s ním dobře pracovat. Ostré stíny, přepálené fotky a horko vám budou nepřítelem, takže se sejděte klidně až na sedmou a do devíti máte světlo. Samozřejmě v lese se stmívá rychleji než na poli. Nedá se moc spoléhat na předpovědi.

Čím fotit Měsíc

Čím fotit Měsíc

V případě kompaktních fotoaparátů hovoříme o takzvaných ultrazoomech, u digitálních zrcadlovek lze doporučit teleobjektiv. Důležité je, aby objektiv dosahoval ohniskové vzdálenosti alespoň 100mm (ekvivalentně k 35mm filmu). Ideální pak je ohnisko pohybující se kolem 500-600mm.

Jak správně fotit Měsíc

Čím fotit Měsíc

V případě kompaktních fotoaparátů hovoříme o takzvaných ultrazoomech, u digitálních zrcadlovek lze doporučit teleobjektiv. Důležité je, aby objektiv dosahoval ohniskové vzdálenosti alespoň 100mm (ekvivalentně k 35mm filmu). Ideální pak je ohnisko pohybující se kolem 500-600mm.

Kdy a jak fotit nocni oblohu

Je potřeba, aby byl Měsíc alespoň hodinu pod obzorem (po západu nebo před východem). Z toho všeho vyplývá, že fotit noční oblohu má smysl, když: Je Slunce alespoň 12° pod obzorem, tedy je alespoň nautická noc. Je Měsíc schovaný pod obzorem (pokud zrovna není cílem fotit Měsíc samotný).

Kdy se fotit s miminkem

Velmi vhodnou dobou pro focení miminka je 5-6. měsíc. Už nemá sevřené pěstičky, hlavičku už drží pevně a hlavně rádo pase koníčky.

Kdy se dělá Newborn foceni

Ideální je to kolem 7. -10. dne po narození, maximálně do 14 dnů od porodu. V tomto věku se s miminkem nejlépe pracuje, jelikož bývá ještě hodně spavé.

Jak dlouho plati pas pro miminko

Dětské cestovní pasy mají jednoroční platnost a vystavují se pouze pro děti mladší 12 let.

Kdy musí mít dítě pas

Pro cesty do zahraničí musí mít každé dítě (i kojenec) svůj vlastní cestovní pas, případně občanský průkaz. I novorozenec musí mít svůj cestovní doklad – rodný list není cestovní doklad. Pasy vydávají úřady dětem do 15 let na pět let. POZOR – i podoba dítěte musí odpovídat fotografii, děti se rychle mění.

Jak fotit bez blesku

Bez blesku bude mít portrét atmosféru, ale zase se můžeme potýkat s neostrostí, šumem nebo podexpozicí. Při focení s bleskem doporučuji nastavit manuálně expozici tak, aby pozadí bylo lehce podexponované, expozici blesku nechat na automatice a rovněž mírně podexponovat a fotit časem podle situace 1/60 – 1/2 sekundy.

Jak fotit večer

Když potřebujete fotit večer s krátkými expozičními časy, které jste schopni udržet v ruce, tak je pevný objektiv s dobrou světelností skoro nutností. Pevné objektivy totiž nabízejí mnohem menší clonová čísla. Což zapříčiní, že do fotoaparátu jde mnohem více světla, a díky tomu můžete nastavit kratší expoziční čas.