Kdy hlásit do IRZ?

Kdo má ohlašovací povinnost do IRZ

Povinnost ohlašovat úniky a přenosy do IRZ vzniká v případě překročení stanovených prahových hodnot všem provozovatelům, kteří jsou uvedeni v § 3 odst. 1 a § 3 odst. 2 zákona o IRZ a ISPOP : Provozovatelům provozujícím činnost (činnosti) uvedenou v příloze I nařízení o E-PRTR 151.85 KB, PDF .
Archiv

Kdo hlásí do IRZ

Do IRZ se ohlašují: úniky a přenosy znečišťujících látek podle přímo použitelného předpisu Evropských společenství (nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 ), úniky znečišťujících látek při překročení jejich prahových hodnot; na základě nařízení č.
Archiv

Jak se přihlásit do Ispop

Podmínkou pro plnění ohlašovací povinnosti do ISPOP* je předchozí registrace subjektu. Registrace probíhá nově prostřednictvím CRŽP. Registraci subjektu je možné realizovat po přihlášení uživatele do systému CRŽP v záložce Subjekt – Nová registrace subjektu.

Kdo má povinnost podat hlášení o odpadech

Každý živnostník, firma nebo obec, která vyprodukovala nebo nakládala s více než 600 kg nebezpečného nebo s více než 100 tunami ostatního odpadu za loňský rok, je povinna zpracovat a zaslat hlášení o produkci a nakládání s odpady do ISPOP, a to do 28. února následujícího roku.

Kdo je povinnost hlásit na Ispop

Prostřednictvím ISPOP hlásí všichni původci odpadů, kteří produkují nebo nakládají s více než 600 kg nebezpečných odpadů za kalendářní rok nebo s více než 100 t ostatních odpadů.

Kdy se podává hlášení o odpadech

Na základě nového zákona o odpadech se změnil okruh původců odpadu, kteří jsou povinni podávat roční hlášení. Tito původci mají povinnost podat roční hlášení již za rok 2022, tzn. do 28. února 2023.

Jak vyplnit hlášení o odpadech Ispop

Registrovaný uživatel na webové stránce www.ispop.cz vyplní přístupové údaje (přihlašovací jméno/login a heslo) a přes tlačítko „DO ISPOP“ vstoupí do systému ISPOP. Po přihlášení do aplikace klikněte v horní liště na sekci „Vyplnění formuláře“ -> a „Vyplnění hlášení“.

Jak podat hlášení o odpadech

Datovém standardu, který zveřejňuje Ministerstvo životního prostředí dle zákona č. 25/2008 Sb. Hlášení se zasílá na jedno centrální místo a tím je Integrovaný systém pro plnění ohlašovacích povinností (dále ISPOP). Tento systém je přístupný na internetových stránkách http://www.ispop.cz.

Koho se týká zákon o odpadech

(1) Odpad je každá movitá věc, které se osoba zbavuje, má úmysl nebo povinnost se jí zbavit. (2) Má se za to, že osoba má úmysl zbavit se movité věci, pokud tuto věc není možné používat k původnímu účelu.

Kdy vzniká subjektů povinnost podat hlášení o produkci a nakládání s odpady

Původci odpadů mají povinnost ohlašovat produkci a nakládání s odpady v případě, že produkují nebo nakládají s odpady v množství větším než 100 t ostatního odpadu nebo 600 kg nebezpečného odpadu v souhrnu za celou společnost za kalendářní rok (dle § 95 odst. 3 zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, v platném znění).

Kdo musí vést evidenci odpadu

Kdo má povinnost vést průběžnou evidenci Každý, kdo produkuje nebo nakládá s odpady s výjimkou fyzických nepodnikajících osob – občanů, musí podle zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. vést průběžnou evidenci odpadů.

Jak evidovat odpady

Jak evidovat

Odpad může předat pouze oprávněné osobě nebo jiné vlastní provozovně a ta jej po převzetí musí v průběžné evidenci zapsat pod stejným katalogovým číslem, kategorií a hmotností jako původce. Důležitá je i správná identifikace původce a oprávněné osoby pomocí IČP/IČZ/ORP.

Kdo musí vést evidenci odpadů

Kdo má povinnost vést průběžnou evidenci Každý, kdo produkuje nebo nakládá s odpady s výjimkou fyzických nepodnikajících osob – občanů, musí podle zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. vést průběžnou evidenci odpadů.

Kdo likviduje odpady

Likviduje se buď ve speciálních spalovnách nebezpečných odpadů (těch je na území ČR celkem 22), nebo ve specializovaných firmách, nebo se ukládá na zabezpečené skládky nebezpečných odpadů. Tematika nebezpečných odpadů se netěší takové publicitě jako recyklace.

Jak se zbavit odpadu

Nejlevnějším a nejjednodušším řešením, jak se zbavit objemného odpadu, je odvézt ho na sběrný dvůr. Nevíte, kde se sběrné středisko nachází ve vaší obci Nevadí. Všechny sběrné dvory včetně kontaktních informací najdete přehledně v aplikaci Kam s ním.

Kam patří pytle od cementu

Papírové pytle od stavebních hmot (cementu, vápna, stavebních lepidel apod.), použité kapesníky, ubrousky, dětské pleny, čajové pytlíky a kávové filtry také nepatří do kontejneru na papír, ale do nádoby („popelnice“) na směsný odpad!

Co nepatří do popelnice

Do popelnice nepatří:Plast.Nápojový karton.Papír.Sklo.Drobné kovy.Plechovky.Elektrospotřebiče.Stavební suť

Kam vyhodit obal od Domestosu

Máte doma zbytky kosmetiky, kterou již nevyužijete Vytřete jejich obsah či slijte obal do pytlíčku. Jeli ho menší množství, vyhoďte pytlík do směsného odpadu, ve větším množství jej odvezte na sběrný dvůr. Prázdné plastové obaly pak vytřiďte do plastů.

Kam patří Hlina

Do kontejnerů na biologický odpad, které obvykle poznáme podle hnědé barvy, patří například: popel ze dřeva, stará zemina, peří, jedlý olej a další.

Kam vyhodit starou hlínu

Většinu stavebního odpadu lze odvézt dosběrného dvora. POZOR! Je třeba si vždy zjistit podmínky konkrétního dvora.

Kam vyhodit deodorant

Kontejnery na kovy mají zpravidla šedou barvu. Patří do nich plechovky od nápojů, konzervy, hliníková víčka od jogurtů, alobal, běžné drobné kovové předměty (hřebíky, šroubky atp.). Lze vhazovat i zcela vyprázdněné kovové nádobky od deodorantů, pěny na holení a jiných tlakových nádob.

Kam se hází krabice od pizzy

Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.

Co nepatří do Bia

Co nepatří do popelnice na bioodpadmaso, masové omáčky, vývary, kosti, kůže.mléčné výrobky.vajíčka, včetně skořápek.zbytky z kuchyní rostlinného původu, které obsahují suroviny živočišného původu (pokrmy z masa, z vajec a mléka)zbytky z kuchyní jako prošlé pečivo, těstoviny, knedlíky.skořápky z ořechů, pecky z ovoce.

Co s hlínou po rajčatech

Pokud jde o hlínu, není rajče zase tak vybíravé. Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.

Jak Přesít hlínu

Jako základní možnost můžeme použít malé nebo velké prohazovací síto, které má u domu nebo chalupy každý z nás a používá jej pro nejrůznější sypké materiály. Pro prosítování hlíny bychom však měli vědět, jakou bonitu má přehazovaná hmota.