Kdy na jaře hnojit
Okrasné keře a ovocné stromy
I když ovocné stromy využijí živiny hlavně na začátku až uprostřed června, s hnojením začínáme již v dubnu. Optimální dávka kombinovaného hnojiva je 150 až 170 g na metr čtvereční a rok. Pro jarní hnojení tedy počítejme s třetinou z celkového množství.
Archiv
Jak často hnojit jehličnany
Aby byly jehličnany krásné, je nutné pravidelné hnojení několikrát ročně. Jedná se o stálezelené rostliny, u kterých nesmíme zapomínat na živiny a vodu během všech ročních období.
Kdy se hnojí jehličnany
Jehličnany začneme hnojit na jaře , jakmile začne vegetace (březen, začátek dubna), pomocí hnojiv s vysokou dávkou dusíku (N) a mikroelementů. Dusík hraje velmi důležitou roli ve vývoji mladých jehel a šupin. K hnojení jehličnanů používáme hnojiva speciálně určená pro tyto rostliny .
Čím hnojit smrčky
Praktickým řešením je hnojení pomocí tablet, vyrobených jehličnanům na míru. Kompletní tabletované N-P-K hnojivo s obsahem hořčíku, ureaformu a stopových prvků poskytne okrasným jehličnanům všechny důležité živiny, které zajistí jejich zdraví, vitalitu a krásu.
Kdy hnojit keře
Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Kdy a čím hnojit třešně
Třešně se potřebují dobře vyvíjet a růst až do doby, kdy začnou plodit. V tomto období je nutné jim zajistit dostatečný přísun dusíku, který podporuje růst stromu a tvorbu nových větví. Hnojení dusíkatými hnojivy by mělo být provedeno v období od konce dubna do poloviny května.
Jak se starat o jehličnany
Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.
Čím hnojit dřeviny
Praktické je hnojení pomocí speciálních tablet pro jehličnany. Můžeme také použít speciální substrát kyselého charakteru s vyšším podílem rašelin, který je také speciálně určený pro jehličnany, ale může se doplňkově použít i jako hnojivo pro listnaté stromy a keře a díky kyselé reakci i pro azalky a rododendrony.
Kdy hnojit dřeviny
minerální hnojiva, jejichž výhodou je fakt, že živiny jsou půdě ihned k dispozici a působí jen po určitou omezenou dobu. Nejvhodnější dobou pro hnojení okrasných stromů je duben až srpen. Ideální je hnojit jednou v dubnu a podruhé v červnu. TIP: Lépe hnojit méně, než více.
Jak často používat hořkou sůl
Pro listové hnojení (postřikem na list) doporučujeme dávku 5 – 15 g na 1 litr vody. Zálivku nebo postřik provádíme v ranních nebo večerních hodinách, kdy sluneční záření není tak silné. Při silných příznacích nedostatku hořčíku může být uvedené dávkování až zdvojnásobeno. Doba aplikace: použití není časově omezeno.
Co hnojit na jaře
Pro jarní hnojení jsou z organických hnojiv ideální hnůj koňský, ovčí, králičí, ale i drůbeží a především pak kompost. Kompost je navíc vhodné smísit s hnojem prasečím, ovčím a nebo drůbežím trusem (záleží na tom, jaký hnůj máme k dispozici).
Co žere listy třešně
Pokud se vám po odkvětu třešní a násadě plodů začnou zničehonic kroutit listy, poohlédněte se po mšicích. Mšice láká sladká míza listů a hojně se v tuto dobu na třešňové stromy slétají.
Jak se starat o třešeň
Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.
Větve mají vyrůstat od hlavní osy pod úhlem alespoň 45°. Ostrý úhel nasazení větví podporuje výskyt klejotoku i vylamování větví. I udržovací řez omezujeme jen na nejnutnější míru – přírůstky zkracujeme jen pokud jsou delší než 60 cm.
Jak hnojit jehličnany
Během sezóny hnojíme okrasné jehličnany pravidelně, nejlépe jednou za měsíc. Vhodné jsou hnojiva s výraznějším obsahem dusíku (například s močovinou, ledkem, guanem). Nejčastěji se používají granulovaná a listová hnojiva. Granulovaná hnojiva jsou určena pro aplikaci do půdy.
Kdy Zaštipovat jehličnany
Jehličnaté stromy
Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května. Pokud ale chcete, aby se prořezáváním rozrostla starší borovice, musíme vás zklamat.
Na co se používá hnojivo hořká sůl
Hořká sůl je nejvhodněji působící a bezezytku rychle rospustné hnojivo, které odstraňuje nedostatek hořčíku u všech zahradních plodin, tj. zeleniny, ovoce i okrasných rostlin. Hořčíku často bývá nedostatek tam, kde se jim nehnojí, nebo kde se k vápnění nepoužívají dolomitické vápence.
Jak hnojit třešně
dobře uleželý, popř. zkompostovaný chlévský hnůj, který zaryjete do hloubky 10 – 15 cm. Místo hnoje můžete použít kompost. Množství hnojiva by mělo odpovídat stáří stromu a velikosti koruny.
Kdy se stříká třešeň
Od začátku května do konce června létají dospělé mušky kolem ovocných stromů a do žlutých dozrávajících plodů třešní ostrým kladélkem vpichují pod slupku vajíčka. Místo vpichu lze na plodu poznat tak, že v třešni je miniaturní dírka v sotva znatelné malé prohlubni. Z vajíčka se za týden až dva vylíhne larva.
Jak omladit třešeň
Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.
Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.
Jak zachránit usychající smrk
Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.
Kdy davat hořkou sůl
Hořká sůl je hnojivo, jehož použití není časově omezeno. Použití při hnědnutí tůjí, jehličnanů na podzim. Hořká sůl je nejvhodněji působící a bezezytku rychle rospustné hnojivo, které odstraňuje nedostatek hořčíku u všech zahradních plodin, tj. zeleniny, ovoce i okrasných rostlin.
Co proti červům v třešních
Je dobré okolí stromu zrýt, případně posypat páleným vápnem, výborné je též nechat operovat slepice okolo třešní, které si smlsnou na spadaných plodech i na červících. Důležité je odklizení veškeré popadané odrůdy ze země, čímž od stromu a vůbec ze zahrady odnášíme i larvy vrtule.
Kdy a jak stříhat třešeň
Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.
Kdy zkracovat jehličnany
Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv.
Kdy se stříhají smrky
Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.