Kdy hnojit citroník?

Kdy začít hnojit citrusy

Při chladnějším přezimování je vhodný suchý vzduch. Během hlavního růstu, v období duben – srpen hnojit cca 2 – 3 krát měsíčně, pro lepší a zdravý růst. V srpnu přihnojovat přestáváme. Během zimních měsíců nehnojíme vůbec.

Jaké hnojivo na citrusy

Ve vegetačním období je dobré citrusy hnojit pravidelně vhodným hnojivem, v němž je NPK (dusík, fosfor, draslík) v poměru např. 8: 6: 8. Pokud se vám zdá, že speciální hnojiva na citrusy jsou drahá, můžete použít i hnojivo na zelené rostliny. Horší než nehnojit je hnojit nadměrně.
Archiv

Jak se starat o citrón

Citrusy vyžadují pravidelné a dostatečné zavlažování, nikdy však nesmí stát trvale ve vodě. Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, uvítají občasné rosení. Citrusům se daří při teplotě kolem 22°C. Většinou jim během roku stačí krátké období klidu.

Jak často zalévat citrón

Zálivku přizpůsobujte ročnímu období a počasí. V létě tedy zalévejte často (jednou až dvakrát denně), v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V zimě platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. Voda by měla být ideálně mírně teplá, tedy o něco teplejší než okolní vzduch.
Archiv

Kdy uklidit citrusy

Jakmile tedy klesne teplota na tři stupně pod nulou, na nic nečekejte. Dalším důvodem pro jejich přestěhování jsou dlouhodobé podzimní deště. Ty citrusům rozhodně nesvědčí, protože jsou náchylné na hnilobu kořenů. Obecně se dá říct, že poslední týden v listopadu už citrusy musejí být přemístěny do chladného zimoviště.

Jakou hlínu na citrusy

Vhodný substrát pro citrusy se skládá z rašeliny, kompostu a hrubšího písku nebo agroperlitu (příměs do substrátu určená k jeho provzdušnění). Nejlepší jsou hnojiva organického původu bez přídavku umělých složek. Vhodné je přihnojovat pravidelně v intervalu dvou tří týdnů. Přihnojování omezit v době vegetačního klidu.

Kdy zastřihnout citrusy

Doporučuje se stříhat citronovník během časného jara, nikdy s ním nehýbejte během zimních měsíců a jeho odpočinku. Při stříhání citronovníku odstraňte hlavně ty větve, které zasahují do středu koruny, ta musí být vzdušná.

Kdy zastřihnout citrón

Jako ideální období pro tvarování se uvádí jaro a znovu po růstové periodě, tedy na podzim, citrusy se ale dají tvarovat prakticky celoročně. První zastřižení proběhne v únoru před rašením. Tyto odřezané větvičky se pak dají použít pro roubování nebo řízkování.

Jak vyklíčit citrón

Rostlina vypěstovaná z pecky tedy poslouží jako podnož. Jakmile dosáhne tloušťky alespoň čtyř milimetrů, od zkušeného citrusáře koupíte vyšlechtěný roub. Když podnož začne rašit, můžete ji naroubovat. Když se roubování podaří, plody vyrostou za tři až pět let.

Proč nekvetou citrony

Citrusy potřebují ke svému životu především velké množství minerálních látek. Jsou to rostliny choulostivé na podnebí, nízké teploty a větrné počasí jim zrovna nesvědčí. Preferují stálejší tepelné podmínky, kolem 22-25°C, v nichž mohou s kratším obdobím vegetačního klidu kvést a plodit po větší část roku.

Jak zastřihávat citrusy

5 pravidel pěstování citrusů

Růst výhonů v jednotlivých růstových periodách usměrňujte ohýbáním a zaštipováním rostoucích výhonů tak, aby poslední očko směrovalo z koruny ven. Na jaře v době květu a po odkvětu udržujte teplotu 16 až 20 ˚C.

Jak stříhat citrusy

Na jaře může po přesazení následovat řez a tvarování koruny. Přebytečné a korunu zahušťující větve odstraňte, stejně jako zaschlé větvičky. Zakraťte také bezlisté nebo příliš bujné výhony. Brzy po přesazení a řezu citrusy většinou vstupují do nové vegetace.

Kdy přesazovat citrusy

Mladé citrusy přesazujeme jednou za 1–2 roky, starší rostliny jednou za 3–4 roky. Někdy také stačí odstranit z květináče co největší množství staré zeminy a nahradit ji čerstvým substrátem. Jednou za čas je ale přesazení nezbytné.

Jak dlouho zraje citrón

Od kvetení až do uzrání plodů je u nejranější – mandarinka Unschiu 5 – 6 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 – 7 měsíců, citrony za 7 – 8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11- 14 měsíců. U některých citrusů jsou na rostlině současně plody dozrávající, malé zelené, květy nebo poupata.

Na čem roste citrón

Citron (nebo citrón) je plod citronovníku (Citrus ×limon), hybridního druhu dřeviny z rodu citrusů. Plody citronů jsou tzv. hesperidia a jsou vejcovitého tvaru, velikosti slepičího vejce nebo větší.

Kdy zacne plodit citrón

Mnoho lidí si zasadí semeno citronu, mandaríny ,pomeranče nebo grapefruitu a těší se ,že budou mít pěknou rostlinu. Většinou se podaří vypěstovat pěkný keřík,ale marně roky čekáme,kdy už rostlina konečně zaplodí. Málo kdo ví ,že takový semenáč začne plodit v 10 roce,většinou však až mezi 15 a 30 rokem.

Kdy plodí citroník

Semenáče kvetou a plodí až po 15–20 letech. Zpravidla v únoru se rostliny probouzejí. Pučí nové listy, výhony, na vyzrálých větvích se objevují poupata. Až do doby, než budou tvořící se plůdky veliké asi centimetr, musíme držet teplotu na úrovni 16 °C.

Jak hnojit citrusy

Od konce května do srpna hnojíme v jedno až dvou týdenních intervalech vodou s roztokem vhodného hnojiva pro citrusy. V zimě se citrusy hnojí přibližně jednou za šest týdnů. Pokud rostliny přezimují v teplejším a světlejším prostředí, je třeba hnojit častěji.

Kdy dát citrusy ven

Jak jsme uvedli už výše, citrusy nesnášejí náhlé výkyvy teplot. To platí nejen přes zimu, ale i zjara, kdy nastane čas přenést je do tepla. Na vyšší teploty je uvykáme postupně, ven je vyneseme až po květnových zmrzlých mužích.

Kdy je zralý citrón

Stromy začínají kvést ve věku 3 až 5 let a mohou dožít i sta let. Citrus limonový má schopnost remontace a kvete a plodí průběžně po celý rok, (resp. vícekrát ročně), jedinec má současně květy a zároveň i zralé plody, jejich zrání trvá 9 až 12 měsíců, obvykle se sklízejí třikrát do roka.

Jak poznat dobrý citrón

Plody se světlými odstíny a nazelenalými částmi nejsou rozhodně sázkou na jistotu, i když mohou být jinak zcela v pořádku. Vyhýbáme se přezrálým plodům. Ty začínají po určitém čase vysychat, s čímž souvisí i úbytek šťávy v nich. Potřebujeme-li citronovou kůru, poptáváme v obchodě plody bez chemického ošetření.

Co je lepsi citrón nebo limetka

Limetka se řadí do skupiny citrusových plodů a velmi se podobá citronu. Její plod je však menší a na rozdíl od citronu má zelenou barvu a je méně kyselejší. Její čerstvá šťáva je velmi aromatická. V létě je vyhledávaným doplňkem mnoha zeleninových salátů, dresinků či osvěžujících míchaných nápojů.

Proč citrón plave a limetka ne

Jedním z těchto faktorů je hustota a hmotnost ovoce. Citrón má tendenci být těžší a hustší než limetka, což znamená, že má větší šanci potopit se. Limetka je na druhé straně lehčí a méně hustá, což znamená, že má tendenci zůstat na hladině.

Kdy dozrává limetka

dozrávají za 6–7 měsíců, citrony za 7–8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11–14 měsíců. plody dozrávající, malé zelené, květy nebo poupata.

Kdy pít vodu s citronem

Pijte ráno nalačno a pak večer před večeří. Pokud chcete pít více než 2 poháry denně, mějte mezi konzumací vždy 2-3 hodiny pauzu.