Kdy hnojit fíkus?

Jak se starat o fíkus

Základním doporučením tak zůstává prevence: Fíkus pravidelně zalévejte a hnojte tekutými hnojivy. V místnosti, kde ho pěstujete, udržujte konstantní teplotu a nestěhujte rostlinu z místa na místo. Dopřejte mu časté rosení a otírání listů. Pokud tyto nenáročné podmínky dodržíte, velmi pěkně vám poroste.
Archiv

Jak hnojit fíkus

Takže to s dusíkem nepřeháníme, a fíkusy přihnojujeme celoročně tzv. plnými hnojivy v intervalu 2 až 3 týdny. Vhodné je kapalné hnojivo Hortus Pokojové rostliny – List, které sým složením plně vyhovuje potřebám fíkusů i jiným nekvetoucím rostlinám.
Archiv

Jak casto se má Zalevat fíkus

Horší je vždy přelití ,než krátký přísušek a pokud si sice hlídáte ,aby v miskách nestála voda ale zaléváte často, tak můžete i takto rostliny přelévat. Takže idealní je zalévat 2-3 x týdně ,ale vždy jen to co rostlina potřebuje. U ficusů se také dělá velice často chyba,že jsou umístěny daleko od okna .

Čím hnojit fíkus Benjamín

Na hnojivo není ficus benjamina nějak náročný, stačí mu univerzální hnojivo pro pokojové rostliny v tekutém stavu.
Archiv

Jak omladit fíkus

Aby se vešel fíkus do bytu nebo kanceláře, musíme jeho růst pravidelně redukovat. Nové přírůstky zakracujeme střídavě, a nechceme-li přijít o rašení posledního pupene, necháme při řezu za posledním listem kousek větve. Vytékání mléčné šťávy zastavíme mlžením vodou.

Jak zachránit fíkus

Kupte si hnojivo na pokojovky nebo přímo fikusy a podle návodu mu přidejte do zálivky. Uvidíte, kde se budou tvořit nové lístečky, a co je nadobro suché. To se pak může vystříhat. Když se fikusek zotaví, tak ho můžete přesadit do většího květináče, ideálně z pálené hlíny a ten do obalu.

Jakou Hlinu na fíkus

Vhodný substrát pro fíkus

Fíkus je nenáročný, proto mu stačí běžný substrát na pokojové rostliny. Můžete ho namíchat s rašelinou a pískem, aby byl lépe propustný. Rašelinu přidejte přinejmenším do spodní části květináče.

Kdy přesazovat fíkovník

Zejména prvních 5 let je nutné každoroční přesazování, později stačí každé 3 – 4 roky. Nikdy nepřesazujeme v době vegetačního klidu. Takové rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a pravidelné přihnojování zejména v době vegetace. V zimě zaléváme mírně, aby substrát nikdy zcela nevyschl.

Kdy Řízkovat fíkus

Další důvod, proč nejlépe řízkovat na jaře, je ten, že mladá sazenice má pak dostatek času k nárustu a vyzrání výhonů.

Jak ozivit fíkus

Zeminu proto udržujeme vlhkou (nejlépe se přesvědčíme o jejím stavu tak, že si na ni sáhneme). Zaléváme vlažnou vodou, protože fíkus má rád „nohy v teple“. Množství potřebné vody závisí na světlosti místa, velikosti rostliny a vlhkosti vzduchu. Miluje rosení a otírání prachu vlhkým hadříkem.

Jak oživit fíkus Benjamín

Ficus Benjamina perfektně nastartujete přírodními enzymy příkladně typu Vitality komplex. Ten se dá přidat buďto do zálivky, nebo do postřikovače a aplikovat na listy. V druhém případě je účinek rychlejší. Použít jde i prostředek Lignohumát obsahující přírodní huminové látky.

Jak obnovit fíkus

Kdy ztrácí listy

Jednoduše stačí, že mu chcete dopřát víc místa a zkusíte přesadit do většího květináče. Nebo mu přidáte hnojivo. Pak už stačí jen malá chyba a je na starosti zaděláno. Například vrátíte rostlinu původní místo, ale pootočíte ji do jiné polohy ke světlu.

Jak hnojit fíkovník

Během jara a léta přihnojujte pravidelně jednou týdně univerzálním hnojivem. V září můžete přihnojit hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku. Fíkovník má vegetační klid 6-8 týdnů, v té době je bez listů a proto zaléváme málo, jenom aby zemina úplně nevyschla.

Kdy Zaštipovat fíkovník

Jak fíkovník stříhat a zajistit na zimu

S tvarováním keře vydržte až na podzim, po opadu listů. „Pak ho ostříhejte tak, aby byl co nejforemnější k zabalení na zimu,“ usmívá se zahradník. Pak už záleží jen na tom, jak je keř velký.

Jak rozmnožit fíkus

Fikusy se rozmnožují řízky. Provedeme šikmý řez a řízek necháme alespoň 2hod máčet ve vlažné vodě. Srolujeme listy odřízlé větvičky z důvodu zmírnění odparu vody. Řez ošetříme gelovým stimulátorem a zasadíme s opornou tyčkou.

Jak zachranit Suchy fíkus

Kupte si hnojivo na pokojovky nebo přímo fikusy a podle návodu mu přidejte do zálivky. Uvidíte, kde se budou tvořit nové lístečky, a co je nadobro suché. To se pak může vystříhat. Když se fikusek zotaví, tak ho můžete přesadit do většího květináče, ideálně z pálené hlíny a ten do obalu.

Co dělat když opadává fíkus

Méně častou zálivku dopřejte rostlině na světle, ale v chladnějším prostředí, a úplně nejmíň zalévejte ve stínu a v chladu. Na dostatek světla pro fíkus myslete i pravidelným roztahováním závěsů a vytahováním žaluzií. Budete-li chtít rostlinu přesadit, udělejte to v lednu – fíkus raší časně.

Jak zachranit uschly fíkus

Když se fikusek zotaví, tak ho můžete přesadit do většího květináče, ideálně z pálené hlíny a ten do obalu. A k tomuto zbytku fikusu zasadit něco, co vyplní ten prázdný prostor. Ideálně druhý fikusek benjamínek, třeba s bílými okraji, malý, ale hlavně více větvený.

Kdy řezat fíkus

Fíkus by se měl prořezávat poté, co se koncem léta a počátkem podzimu zastaví nový růst. Rostlina zažívá nový růst na jaře a na začátku letních měsíců. Ideální čas pro řez fíkusu je před přenesením do domu.

Jak se pozná zralý fík

Správně vyzrálé fíky voní tak intenzivně, že vám jejich aroma vystoupá až do hlavy, a lákají sladkou chutí lehce připomínající bobulové ovoce. Takto správně zralé fíky lze těžko převážet na dlouhé vzdálenosti. Pokud koupíte fíky ještě ne úplně dozrálé, jednoduše je nechte dozrát na teplém a sluncem ozářeném místě.

Kam umístit fíkus

1. Kam fíkus umístit. Fíkusům se nejlépe daří na světle, s trochou měkkého ranního či odpoledního slunce. Na jižní straně by slunce popálilo listy, jinak jim ale bude dobře téměř kdekoliv.

Kdy obráží fíkovník

Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Co s Nedozrálými fíky

Plody jsou zralé teprve tehdy, když se zbarví do čokoládově hnědé barvy. Pak jsou velmi sladké a dobře se dají i sušit. Pokud ho máte v nádobě( na fotu to není vidět),přemístěte jen na jižní závětrnou stranu,pokud fíkynedozrají,zachovejte je na fíkovníku do příští sezony, pak vám určitě stihnou dozrát.

Jak urychlit zrání fíků

Ale ani na jižní Moravě mnelze vysadit fíkovník úplně kamkoli, je potřeba vybrat speciální místo, nejlépe v krytém dvoře nebo alespoň u silné zdi směřující na jih či jihozápad. Rozdíl mezi takovým stanovištěm a volnou plochou někde v sadu je natolik výrazný, že dokáže urychlit zrání fíků o několik týdnů.

Jak vypadá zralý fík

Správně vyzrálé fíky voní tak intenzivně, že vám jejich aroma vystoupá až do hlavy, a lákají sladkou chutí lehce připomínající bobulové ovoce. Takto správně zralé fíky lze těžko převážet na dlouhé vzdálenosti. Pokud koupíte fíky ještě ne úplně dozrálé, jednoduše je nechte dozrát na teplém a sluncem ozářeném místě.