Kdy hnízdí čmeláci?

Kdy hnízdí čmelák

Když hnízdo na vybraném místě vadí

Ano jedná se jen o několik měsíců, protože čmeláci začínají hnízdit nejdříve koncem března, často i později a obvykle nejpozději koncem srpna (po vylétnutí nových královen) stará královna, dělnice i trubci hynou a hnízdo je poté prázdné a opuštěné.
Archiv

Kdy chytit čmeláka

Královnu chytáme pouze ve chvíli, kdy je zjevně vedena hledacím, hnízdícím pudem.

Jak hnízdí čmelák

Po zabydlení nového hnízda královna naklade první vajíčka (5-10) do misky z vosku a tu pak uzavře. Pak poletuje po okolí a sbírá pyl. Za 3-5 dnů se vylíhnou z vajíček larvy, které matka zahřívá na 30°C a krmí pylem (vlhkost v hnízdě je přibližně 65%). Čmeláci patří mezi hmyz s proměnou dokonalou, tzn.
Archiv

Jak přilákat čmeláka

Brzy na jaře je potěší cibuloviny, tedy narcisy, ladoňky a krokusy, pak tulipány, milují aromatické bylinky, jako je rozmarýn, levandule, tymián, šalvěj. Mají v oblibě i trvalky jako orlíčky, vlčí bob, kakosty, ostrožky i floxy nebo letničky jako cínie, hrachory, slunečnice či na podzim astry.

Jak vypadá kousnutí od čmeláka

Po včelím bodnutí zůstává v kůži zabodnuté žihadlo spolu s jedovým váčkem, po píchnutí vosou či sršněm žihadlo zpravidla nenajdete. Pokud se setkáte s čmelákem, kromě bodnutí se vás může překvapit i kousnutí od hmyzu. Místo bodnutí je svědivé až bolestivé, červené, nateklé a na dotek teplé.

Jak dlouho žijí čmeláci

4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.

Čím přikrmovat čmeláky

Květní nektar nahrazujeme 50% roztokem sacharózy. Pro vůni a aby jej čmeláci snáze lokalizovali můžeme přidat na 1 litr roztoku několik lžic medu. Roztok povaříme 10 minut ve vodní lázni a uchováváme v lednici.

Čím Vystlat čmelín

Okraje, strany, případně i dno můžeme vystlat sušeným mechem. Ten výborně pohlcuje vlhkost a pachy a zabraňuje tak vzniku plísní. Čmeláci k vývoji rodiny potřebují dostatek teplodržného materiálu, ve kterém si vybudují voskové hnízdo – komůrku. Tento materiál pomáhá čmelákům udržet optimální teplotu pro vývoj larev.

Co mají rádi čmeláci

Čmeláci nehledají v květech rostlin jen porci sladkého nektaru. Dávají přednost květům, které se více zahřívají. Dobře "vytopený" květ dovoluje čmelákovi pořádně si nahřát tělo.

Co dělat když kousne čmelák

Člověk, který dostal žihadlo, by si měl co nejdříve po bodnutí vzít protizánětlivý lék (například aspirin nebo ibuprofen). Také je možné přiložit na postižené studený obklad.

Proč čmelák bzučí

Pokud nebezpečí stále trvá a už nemají nohu, kterou by mohli zvednout, a zároveň stát, přichází varování druhé: čmelák leží na zádech, dělá jogínskou svíčku, bzučí a ukazuje své žihadlo. Ne vždy je ale na varování čas. Je-li v ohrožení čmeláčí potomstvo, nebudou váhat napadnout bez varování.

Co opyluje čmelák

Dbejte na výškové uložení, aby je nenapadli hraboši, kočky a mravenci, a hlavně jim dopřejte správné rostliny pro opylování s dostatkem pylu a nektaru. Čmeláci milují levandule, ovocné dřeviny jako jabloně a hrušně, jetel. Na porostu zůstávají dlouho a za minutu navštíví více květů než včely.

Jak rychle letí čmelák

Hmyz kmitá křídly až 500krát za sekundu a dlouho nebylo jasné, jak to dělá. Teď se ukázalo, že jeho svaly pracují na stejném principu, jako svaly obratlovců.

Jak se starat o čmeláky

Čmelín se umisťuje do stínu (může být ranní slunce do 9 hodiny), aby se na přímém slunci nepřehřál. Čmeláci totiž dokáží mnohem lépe zvládat chlad než přehřátí. Zejména v létě, kdy teploty ve stínu překračují 30°C může být nutné čmelín dokonce odvětrávat vložením rámečku se síťkou místo víka či ochlazovat např.

Proč si pořídit čmelín

Čmeláci opylovávají i v dešti a chladném počasí.

Na rozdíl od včel také usedají z květu na květ i za deště a chladného jarního počasí, kdy se včely z úlu ani nehnou.

Co dělat když mě kousne čmelák

Člověk, který dostal žihadlo, by si měl co nejdříve po bodnutí vzít protizánětlivý lék (například aspirin nebo ibuprofen). Také je možné přiložit na postižené studený obklad.

Jak je užitečný čmelák

Čmeláci jsou pro naši přírodu velmi důležití, opylují květy i při nižších teplotách, při kterých včelky ještě nelétají, a navíc mají i zvláštní techniky, jakými květiny opylují. Jednou z nich je opylování pomocí vibrací, čmelák se prostě na květu rozvibruje, dokud se neuvolní dost pylu.

Jak to že čmelák léta

„U letadla vzduch proudí hladce po křídle, nebo po listu rotoru. Čmeláci ale pohybují křídly pod vysokým úhlem náběhu k proudícímu vzduchu, který tak víří kolem křídel. To vytváří mnohem větší vztlak než plynulé proudění vzduchu. Současně je ale vztlak nestabilní, protože se vzduchové víry rychle rozpadají.

Jak kouše čmelák

Čmeláci žihadlo mají, stejně jako jim příbuzné včely, vosy nebo sršně. Na rozdíl od včel však bodnutí pro ně neznamená smrt, nemají na žihadle zpětné háčky jako ony, které vytrhnou celou jedovou žlázu. I čmelák použije žihadla jen v ohrožení, tedy je-li s ním nešetrně manipulováno.

Jak rychle létá čmelák

Hmyz kmitá křídly až 500krát za sekundu a dlouho nebylo jasné, jak to dělá. Teď se ukázalo, že jeho svaly pracují na stejném principu, jako svaly obratlovců.