Kdy je burčák?

Kdy se pije burčák

Jedná se o období od 1. srpna do 30. listopadu příslušného kalendářního roku. V srpnu se obvykle jedná o burčák z hroznů, které jsou dovážené ze Slovenska či Maďarska.
Archiv

Kdy je nejlepší burčák

Štáva z hroznů se nechá rozkvasit, je to tedy částečně zkvašený hroznový mošt, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Burčák se smí prodávat od 1. srpna do 30. listopadu, ale jeho hlavní sezóna je v září.

Kdy už Nepit burčák

Záleží, v jaké fázi kvašení si burčák přinesete domů a kde ho budete skladovat. Pokud je to spíše více mošt, který má cca dvě objemová procenta alkoholu, vydrží vám v ledničce asi dva až tři dny. Při pokojové teplotě vám vydrží asi den až dva.

Na co je dobrý burčák

Burčák má přímo léčivé účinky na zažívání (především ten ve druhé fázi), podporuje srdeční činnost a působí blahodárně třeba i na pokožku. Lidová moudrost praví, že bychom měli v sezóně vypít tolik burčáku, kolik máme krve.

Jak se pozná dobrý burčák

Burčák by měl mít okrovou barvu, může mít i mírně nahnědlé tóny. „Neměl by být ale příliš kalný, neboť větší množství kalu se v burčáku objevuje až v pozdějších fázích kvašení, kdy už bývá většina cukru prokvašená, burčák je alkoholičtější a už není tak sladký, svěží a chutný,“ vysvětluje Babisz.

Jak zastavit kvašení burčáku

Podchlazení je určitě zaručený způsob, jak kvašení zastavit. A navíc při malém množství vína je to způsob velmi jednoduchý. Jenže až se víno dostane zpět na běžnou teplotu, tak se fermetace zase rozběhne… Takže já chápu podchlazení vína jen jako prostředek k dočasnému pozastavení kvašení.

Jak dlouho vydrží burčák

Jak dlouho vydrží burčák v lednici Skladováním burčáku v lednici zpomalíme proces kvašení a vydrží tak déle sladký a v kondici. Čtyři dny v lednici by měl zvládnout, pokud dodržíte podmínku přístupu vzduchu.

Jak je zdravý burčák

Zdravý burčák

vrcholného kvašení obsahuje čtyři až šest procent alkoholu. Obsahuje také velké množství vitaminů a dalších složek a kvasinek, které mají v sobě komplex vitaminu B; například tiamin podporuje srdeční činnost. Díky kvasinkám v něm jsou i bílkovinné látky, takže je výživný.

Proč se s burčákem Netuka

Proč se burčákem neťuká Především proto, že by se tím zakřiklo všechno víno z dané sklizně. A také z mnohem prozaičtějšího důvodu – burčák prostě ještě není hotové víno. Abychom se ale vrátili zpět k původnímu tématu.

Jak silný je burčák

Výborně se tak pročistí celý organismus. Procento alkoholu obsažené v tomto nápoji je kolem 6%.

Jak Dosladit burčák

Jak přislazovat

Pokud budeme vyrábět jen burčák, můžeme dosladit rmut na cukernatost 20 °NM (normalizovaného moštoměru). Pro přípravu červeného vína by však toto množství cukru nestačilo. Dosáhli bychom zhruba 10,5 % alkoholu, což je na červené víno málo. K měření použijeme klasický moštoměr nebo refraktometr.

Jak urychlit burčák

Postupně, když kvašením alkohol dosáhne hodnoty asi 4 %, začíná nápoj "bouřit". Urychlit – zahřátím např. vystavením slunci nebo ponořením PET do teplé vody.

Jak udělat burčák z jablek

Mošt dejte do nádoby na kvašení, přidejte cukr a dobře promíchejte. Pokud už doma máte náš burčák, přidejte 1 dcl k moštu (jablíčka se rozkvasí i bez něj, ale je to jistota). Ochutnávejte. Jakmile jsou v moštu bublinky, začne vonět po kvasinkách a nádoba se začne zahřívat, máte prakticky hotovo.

Jak poznám že je burčák zkažený

3. Barva by měla být mléčně bílá až světle žlutá (u burčáku z bílých hroznů), narezlý až průhledný vzhled mohou být prvními ukazateli falšování, tedy ředění vodou. Naopak tmavý (nahnědlý) odstín může poukazovat na už příliš prokvašený nápoj nebo na přidání jablečného moštu.

Jaké vitamíny má burčák

Burčák, tedy zkvašená hroznová šťáva, je meziproduktem při výrobě vína. Obsah tiaminu, jednoho z vitamínů skupiny B, pozitivně působí na činnost srdce, kyselina nikotinová zabraňuje nervovým a kožním poruchám a kyselina pantotenová neboli vitamin B5 zase zažívací trakt.

Jak otevřít burčák

Někteří vinaři radí naplnit lahev jen do tří čtvrtin a zmáčknout ji tak, aby hladina stoupla až k hrdlu. Postupně se sice nafoukne do původního tvaru, ale nevybouchne. Při pokojové teplotě burčák příliš dlouho nevydrží, v lednici se ale kvašení zpomalí a budete si ho moci vychutnat klidně i druhý třetí den.

Jak nechat dojít burčák

Při pokojové teplotě burčák příliš dlouho nevydrží, v lednici se ale kvašení zpomalí a budete si ho moci vychutnat klidně i druhý třetí den. Pokud chcete docílit nejlepší chuti, nechte ho před konzumací chvíli ohřát na sluníčku.

Jak dlouho se dělá burčák

Burčák je kvasným meziproduktem při výrobě vína klasickou selskou technologií. Podle teploty a odrůdy trvá kvasný proces 7-15 dnů. Pravý burčák vzniká krátce po fázi bouřlivého kvašení, kdy dochází k optimálnímu vyvážení cukru a alkoholu. Tato očekávaná fáze trvá pouze několik desítek minut.

Jakou barvu má mít burčák

Burčák by měl mít okrovou barvu, může mít i mírně nahnědlé tóny. „Neměl by být ale příliš kalný, neboť větší množství kalu se v burčáku objevuje až v pozdějších fázích kvašení, kdy už bývá většina cukru prokvašená, burčák je alkoholičtější a už není tak sladký, svěží a chutný,“ vysvětluje Babisz.

Jak zacházet s burčákem

Při pokojové teplotě burčák příliš dlouho nevydrží, v lednici se ale kvašení zpomalí a budete si ho moci vychutnat klidně i druhý třetí den. Pokud chcete docílit nejlepší chuti, nechte ho před konzumací chvíli ohřát na sluníčku.