Kdy je DPČ malého rozsahu?

Kdy se jedná o zaměstnání malého rozsahu

Zaměstnání malého rozsahu je zaměstnáním, kde příjem od jednoho zaměstnavatele nepřevyšuje částku 4 000 Kč za měsíc a takový příjem nepodléhá odvodům sociálního a zdravotního pojištění. Pokud si zaměstnanec vydělá alespoň 4 000 Kč za měsíc, celá jeho mzda pak již podléhá odvodům.

Jak se dani DPP a DPČ

Výpočet čisté mzdy DPČ v roce 2023

Nově je nutné platit odvody pro mzdu z DPČ až od měsíčního příjmu na DPČ ve výši 4 000 Kč a vyšší. Tato hranice funguje tak, že při měsíční mzdě do 3 999 Kč včetně není nutné učinit prohlášení k dani. Z částky 4 000 Kč budou odvody vyřešeny srážkovou daní.
Archiv

Jak se dani DPČ

Sazba daně je 15 %. Zdaněný příjem z DPČ už nemusíte uvádět v přiznání k dani z příjmů. Pokud ale máte za celý rok malý příjem, mohli byste mít nárok na vrácení takto sražené daně a pak dává smysl ho v přiznání uvést.
Archiv

Jak se změní DPP

Novela zákoníku práce může mít významný vliv na DPP i DPČ

Co se týče dohody o provedení práce, v roce 2023 zatím nedošlo k žádným výraznějším změnám, kromě zvýšení minimální hrubé mzdy. Ta v roce 2023 vzrostla z původních 96,40 Kč na 103,80 Kč na hodinu, oproti roku 2022 došlo tedy k nárůstu o 7,40 Kč za hodinu.
Archiv

Co je to DPČ

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je forma pracovněprávního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, která je upravena v zákoníku práce, ale není pracovním poměrem. Dohoda o pracovní činnosti by měla být využívána pouze pro příležitostní práce (např. brigádníky).

Co je rozhodný příjem Osvč

rozhodné částky. Příjmem se rozumí dílčí základ daně z příjmů ze SVČ podle zákona o daních z příjmů, které jsou nebo by byly, pokud by podléhaly zdanění v ČR, předmětem daně z příjmu fyzických osob. Rozhodná částka je proměnlivá a v roce 2022 činila 93 387 Kč (viz níže), v roce 2023 činí 96 777 Kč.

Co je lepší DPČ nebo DPP

DPČ už však nemá žádnou výhodu spočívající v promíjení odvodů za zdravotní a sociální pojištění, proto zaměstnavatelé často přistupují nejprve k uzavření DPP, která je pro obě strany, pokud zaměstnanec nedosahuje výdělku přes 10.000 Kč výhodnější, a v momentě, kdy se její limit 300 hodin vyčerpá, uzavírají se …

Kdy použít DPP a kdy DPČ

OD DPP se liší rozsahem, na který je možné ji uzavřít. Na DPČ můžete pracovat v průměru až polovinu týdenní pracovní doby (tzn. poloviční pracovní úvazek – do 20 hodin/týdně). Dohoda o provedení práce se oproti tomu sjednává spíše na činnosti jednorázového charakteru.

Co se platí u DPČ

Podobný princip platí i pro dohodu o pracovní činnosti, jen limit je nižší. V tomto případě platí limit 4 000 Kč, přičemž při výdělku za 3 999 Kč sociální a zdravotní není strháváno, při výdělku 4 000 a více už sociální a zdravotní pojištění musí odvádět jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel.

Na co má nárok zaměstnanec na DPČ

Na základě DPČ může zaměstnanec odpracovat průměrně 20 hodin týdně (polovina klasického pracovního úvazku). DPČ zakládá povinnost platit sociální a zdravotní pojištění. Doba odpracovaná na základě DPČ se zaměstnancům počítá do odpracovaných roků. V případě nemoci, mají nárok na nemocenskou.

Co je to DPP a DPČ

Dohoda o provedení práce (DPP) nebo o pracovní činnosti (DPČ) upravuje vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Nejedná se ale o klasický pracovní poměr a lze je ukončit bez udání důvodu. Zaměstnavatel po dohodách o práci sahá obvykle v případě brigády a jednorázové nebo mimořádné činnosti.

Kdy danit vedlejší příjem

Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, kterou nemusejí lidé danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 30 tisíc korun za rok.

Kdy se jedná o vedlejší činnost

Nejčastěji je jako vedlejší činnost bráno podnikání při tom, kdy pracujete na plný úvazek. Jako vedlejší činnost se bere také například podnikání starobních důchodců nebo rodičů pobírajících peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek.

Kdy DPČ a kdy DPP

DPČ už však nemá žádnou výhodu spočívající v promíjení odvodů za zdravotní a sociální pojištění, proto zaměstnavatelé často přistupují nejprve k uzavření DPP, která je pro obě strany, pokud zaměstnanec nedosahuje výdělku přes 10.000 Kč výhodnější, a v momentě, kdy se její limit 300 hodin vyčerpá, uzavírají se …

Kdy se platí zdravotní a sociální pojištění u DPČ

Odvod sociálního pojištění se netýká pouze příjmu do 4.000 Kč hrubého / měsíc na DPČ, jedná se takzvaně o zaměstnání malého rozsahu § 7 zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění. V případě, že není naplněn rozhodný příjem (4.000 Kč) není v tomto měsíci zaměstnanec účasten na sociálním pojištění.

Co se odvádí u DPČ

odvádí se odvody na zdravotní a sociální pojištění již od 3 500 Kč, odvádí se záloha na daň, více administrativy.

Co je lepší DPP nebo DPČ

V případě, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti a chcete si přivydělat, úřad práce povoluje pouze zaměstnání na DPČ, a to v omezeném rozsahu do měsíčního výdělku maximálně 7.600 Kč. Při uzavření DPP o nárok na podporu v nezaměstnanosti přijdete. Tato dohoda se obvykle využívá při dlouhodobější spolupráci.

Jaká částka se nemusí danit

Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.

Co když jsem nepodal daňové přiznání

Co se stane, když přiznání nepodáte

Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.

Co potřebuji k založení vedlejší živnosti

Jak na založení živnosti vedlejší

Připravte si doklad totožnosti a 1 000 Kč. Protože budete podnikat při zaměstnání, vaše živnost bude vedlejším zdrojem příjmů. Z toho plynou výhody jako například nižší odvody na důchodové a zdravotní pojištění.

Jak funguje vedlejší činnost

Při vedlejší činnosti nemusíte platit v prvním roce platit žádné zálohy na sociální pojištění. V dalších letech potom budete platit zálohy vypočtené podle skutečného zisku minulého roku. Při nízkém zisku (hranice pro rok 2023 je 96.777 Kč) nemusíte sociální pojištění z podnikání platit vůbec, pokud jej platit nechcete.

Kdo platí zdravotní pojištění u DPČ

Kdo u DPP platí sociální a zdravotní pojištění Při výdělku do 10 000 Kč měsíčně neplatíte zálohy na zdravotní ani sociální pojištění vy ani zaměstnavatel. Limit 10 000 Kč se počítá pro každého zaměstnavatele zvlášť.

Co nepatří do příjmů

Do příjmů se naopak nepočítá rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky …

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně

Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.

Co musím platit jako živnostník

Týkat se vás budou 3 povinné platby: odvody na sociální pojištění, zdravotní pojištění formou záloh a daň z příjmu. Minimální záloha na sociální pojištění: 2 944 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 841 Kč). Minimální záloha na zdravotním pojištění: 2 722 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 627 Kč).