Kdy je levny tarif?

Kdy je elektřina nejlevnější

K účtování elektrické energie za sníženou cenu docházelo obvykle v čase 20.00 – 6.00. (odtud také pojmenování „noční proud“).
Archiv

Jak zjistit kdy je levný proud

nízký tarif. Pro zobrazení platnosti nízkého tarifu vašeho odběrného místa je třeba znát kód HDO, který je uveden na přijímači HDO. Přijímač najdete v elektroměrovém rozvaděči. Další možnost, jak se může měnit doba spínání mezi nízkým a vysokým tarifem je pomocí digitálních přepínacích hodin.
Archiv

Kdy mám nízký tarif

Nárok na nízký tarif máte v případě, že vlastníte jedno z těchto zařízení: bojler, elektrické topení (například elektrokotel, podlahová vytápění, přímotop, …), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, akumulační nebo hybridní vytápění. Dříve se nízkému tarifu říkalo noční proud.
Archiv

Kdy zacina noční proud

Doba platnosti nízkého tarifu je stanovena celoročně od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin.
Archiv

V kterou denní dobu je elektřina levnější

Jak získat nízký tarif elektřiny

Distribuční sazba Podmínka pro získání sazby Doba trvání nízkého tarifu
D27d dobíjení elektromobilu 8 hodin denně
D35d vytápění hybridními (smíšenými) elektrickými spotřebiči 16 hodin denně
D45d vytápění přímotopy 20 hodin denně
D56d vytápění tepelným čerpadlem 22 hodin denně

Jak zjistit časy HDO

Časy spínání HDO se liší

Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat. Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území: HDO E.

Co je vysoký tarif elektřiny

Během vysokého tarifu jsou z provozu vyřazeny spotřebiče s vysokou spotřebou elektrické energie. Odběratel, který má dvoutarifní sazbu, je povinen během vysokého tarifu blokovat spotřebiče s vysokou spotřebou. Jde například o zařízení pro ohřev vody nebo vytápění.

Jak zjistím jaký mám tarif elektřiny

Kde ji najdu Distribuční sazba je uvedená na smlouvě i na každém vyúčtování nebo ji najdete v Samoobsluze, kde je v detailu každého odběrného místa elektřiny. Najdete ji pod označením například D02d, C01d nebo D57d.

Jak poznat vysoky a nízký tarif

Jak správně odečíst stav elektroměru

Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji. Čtvereček vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí aktivní tarif (tarif, který právě registruje spotřebu el.

Co je nizky a vysoký tarif

Naopak vysoký tarif, kterému se dříve říkalo denní proud, je označení pro nesníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Nízký tarif mají odběratelé s tzv. dvoutarifní sazbou, což v praxi znamená střídání intervalů nízkého a vysokého tarifu, kdy v době nízkého tarifu platíte nižší cenu za elektřinu.

Jak zjistit časy nízkého tarifu ČEZ

Kdy přesně sepne vaše HDO, najdete na této webové stránce ČEZ Distribuce. Do příslušné kolonky je nutné napsat přidělený kód nebo povel. Potřebný kód najdete na přijímači HDO. Hned se vám zobrazí přesné časy, kdy se spíná noční proud.

Kdy je levny proud ČEZ

D61d – nízký tarif od pátku 12:00 do neděle 22:00. Ideální např. na chaty či chalupy.

Jaký je rozdíl mezi vysokým a nízkým tarifem

Co vlastně tyto pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl Nízký tarif (dříve pojmenován jako noční proud) je označení pro sníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Vysoký tarif (dříve označovaný jako denní proud) je označení pro elektrickou energii, za kterou platí spotřebitel plnou cenu.

Jak zjistím tarif ČEZ

Pokud potřebujete vědět, kolik volných jednotek vám zbývá ve vašem balíčku nebo tarifu, stačí poslat SMS zprávu ve tvaru STAV na telefonní číslo 999345.

Jak poznám nízký tarif

Jak poznat, že je elektroměr přepnutý do nízkého tarifu

Z elektroměru se odečítají pouze celá čísla bez desetinných míst. Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji.

Jaký zvolit tarif elektřiny

Ceny za 1 kWh elektřiny v jednotlivých sazbách

Sazba elektřiny Vysoký tarif cena za kWh Nízký tarif cena za kWh
D35d 3,61 Kč 2,60 Kč
D45d 3,50 Kč 2,69 Kč
D55d 3,50 Kč 2,69 Kč
D56d 3,50 Kč 2,69 Kč

Jak zjistit čas HDO

Časy spínání HDO se liší

Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat. Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území: HDO E. ON (jižní Čechy, jižní Morava)

Kdy se vyplatí Dvoutarif

Distribuční sazba s jedním, nebo se dvěma tarify

Při jednotarifové sazbě platíte za energii stejnou cenu po celý den. Při sjednání dvoutarifové sazby vás pak energie stojí v určitých hodinách méně peněz – to je obzvlášť výhodné pro vytápění elektřinou, elektrický ohřev vody či pro majitele elektromobilů.

Kdy bude nový ceník ČEZ

Vážení zákazníci, od 1.7.2022 dochází ke změně Ceníku pro registrované i neregistrované zákazníky.

Kdy klesne cena elektřiny

Situace se s největší pravděpodobností začne zlepšovat až v roce 2024, kdy obchodníci na velkoobchodním trhu očekávají pokles cen o 25 %. Tato sestupná tendence by mohla podle současných očekávání pokračovat i v roce 2025, kdy se předpokládá cenový pokles o dalších přibližně 20 %.

Jak se bude vyvíjet cena elektřiny v roce 2023

Ceny elektřiny v roce 2023 se pravděpodobně budou stále držet poměrně vysoko a jejich pokles se dá očekávat teprve v roce 2024. Ačkoliv cena elektřiny na burze již šla dolů, u maloobchodních cen to zatím neplatí a ještě hned tak nebude.

Jaká bude cena elektřiny 2024

Odborníci očekávají pokles cen až v roce 2024.

Obchodníci musí nakupovat energie dopředu. Takže i přesto, že na burze již cena klesla, budeme ještě letos čerpat energii nakoupenou za vysoké ceny. Maximální cena za 1 kWh elektřiny je 5 Kč/KWh bez DPH, s DPH to je 6,05 Kč/KWh.

Kdy je elektřina nejdražší

Na jaře a na podzim (konkrétně v dubnu, září a říjnu) je spotřeba elektřiny vyšší než v letních měsících.

Kdy je největší spotřeba elektřiny

Největší odběr elektřiny je v zimních měsících, naopak nejmenší v první polovině srpna. Rozdíly jsou to velké – v řádu vyšších desítek procent. Spotřeba elektrické energie se do značné míry odvíjí od denní doby. Obecně se dá říci, že v noci je nižší, minima dosáhne kolem 6.

Co má vliv na cenu elektřiny

Výši ceny silové elektřiny ovlivňuje několik hlavních faktorů: Poptávka a nabídka na trhu. Poměry na trhu pro domácnosti a pro maloodběratele. Hospodářský růst nebo naopak útlum.