Kdy je možné sázet jabloně?

Kdy je nejvhodnější zasadit jabloň

Nejvhodnější termín pro výsadbu stromků je podzimní období. Při jarní výsadbě se ochuzujeme o zimní vláhu. V následujících letech během vegetace hnojíme dusíkatými hnojivy a to ve 3 dávkách – při rašení, po odkvětu, po červnovém propadu.

Kdy sázet sloupovité jabloně

Sloupovitá jabloň Polka je odrůda odolná vůči strupovitosti a padlí. Plodí druhým rokem, sklízí se koncem září a lze skladovat až do konce února. Obvod rostliny není větší než 80cm a výška 2-2, 5m. Při vysazení několika odrůd tohoto druhu se zvýší plodnost.

Jak správně zasadit jabloň

Štíhlá vřetena se sází ve sponu 3×0,8-1,5m, Vřetenovité zákrsky ve sponu asi 4×1,8-2,5m. Čtvrtkmeny se sází 6-8m od sebe, polokmeny a vysokokmeny 8-10m.
ArchivPodobné

Jak hluboko zasadit jabloň

Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.
Archiv

Jak hluboko sázet ovocné stromy

V případě, že stromek namočíte do vody déle, můžete poškodit kořeny. Stromek vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování/roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou.

Kde zasadit jablon

Kde zasadit jabloň Ideálním místem jeslunné, teplé stanoviště, které není vystaveno stálému větru. Půda by měla být lehká, propustná, bohatá na živiny a vlhká, ale ne příliš mokrá. Optimální je, pokud je neutrální nebo mírně kyselá.

Jak sázet Sloupové jabloně

Výsadbovou jámu vykopejte dostatečně hlubokou. Na dno dejte vrstvu kompostu, granulovaný nebo dobře uležený hnůj, zásobní hnojení a vrstvu půdy. Až do ní posaďte malý stromek, jehož kořeny by se neměly dotýkat hnojiva. Stromeček namísto upevněte a nakonec ho zasypejte kvalitním zahradním substrátem.

Kdy provádět řez jabloní

Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.

Jak daleko od sebe sázet sloupovité stromy

V zahradě sloupovité stromky vysazujeme ve vzdálenosti 0,5 až 0,7 metru. Podle odrůdy a zvolené podnože. V dospělosti mohou dosáhnout výšky až 3 metry, jak upozorňuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář. Sloupovité jabloně mají nahuštěné pupeny jak na kmínku, tak i na postranních větvích.

Jakou jabloň na Vysočinu

Doporučené odrůdy jabloní a peckovin pro Vysočinu

odolné registr. odolné ostatní tolerantní nebo málo citlivé
Blaník Ecolette Angold
Karneval Lotos Jonalord
Lipno Retina Zuzana
Otava Rewena Rubín

Kdy se sází ovocné stromy

Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.

Kdy sázet sloupovité ovocné stromy

Výsadba – listopad je ideální čas

Jáma musí být dostatečně hluboká a na její dno – pro dobrý start stromku – dáme kompost nebo kravský hnůj. Přidáme vrstvu hlíny a až poté vložíme samotný stromek – vrstva půdy slouží k ochraně kořenů před vysokou koncentrací a silou kompostu.

Jak se starat o jabloně

Již při sázení jabloně můžeme přidat do půdy draslík a fosfor. Tou nejjednodušší cestou je používání hnojiva NPK, které přidáváme do půdy na podzim a pak znovu na jaře. Důležité je také pravidelně přidávat do půdy humus, který obsahuje například koňský hnůj. O vysoce kvalitní hnojení se dobře postará i uleželý kompost.

Jak stříhat Sloupové jabloně

– Prvním rokem po výsadbě vyštipujte květní pupeny – ať se stromek nevysiluje. Není potřeba, aby hned první sezonu jabloň plodila. – Letorosty, které vyrůstají z hlavního kmínku a míří nahoru, odstřihněte. Tím dodržíte opravdu sloupcový tvar.

Jak omladit jabloň

Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.

Jak správně řezat ovocné stromy

Jak řezat ovocné stromy

Řez provádíme nad pupenem nebo ve větvení, vždy cca 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30–45 °. Pupen nesmíme poškodit. Řezy Ø 1 cm a větší zatřeme včelařským voskem, aby nedošlo k napadení stromu infekcí. Slabší větve odstraňujeme či zkracujeme zahradnickými nůžkami.

Jaká je nejlepší jabloň

Současný výběr nejlepších odrůd (2020) vypadá takto: Mantet, Mio, Mollies D., Chehalis, Desert, Witos, Lipno, Delikates, Beforest, Vanda, Selena, Elstar, Rozela, Rubín, Rubinola, Spalord, Rajka, Stella, Angold, Rosana, Sirius, Auralia, Topaz, Melrose, Idared, Admirál.

Kdy trhat Ontaria

Plody jsou citlivé na otlačení při sklizni a dopravě. Sklízí se co nejpozději po půlce října, konzumní zralosti dosahuje v lednu a vydrží až do května.

Kdy se mohou sázet stromy

Ideální dobou pro vysazování stromů a keřů je období vegetačního klidu. Stromy či keře tak mohou veškerou svou sílu soustředit na uchycení se na novém místě. Nejlepší je sázet na jaře (březen, duben) a na podzim (říjen, listopad).

Jak stříhat vlky na jabloni

Vlky odstraňujte v létě

Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.

Kdy se stříhají sloupovité jabloně

Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.

Co s vlky na jabloní

Vlky odřízneme v tzv. větevním kroužku. Použijeme řez na patku, což je přibližně 8 až 12 milimetrů dlouhá část se spícími pupeny. Ty pak u jabloní s pravděpodobností 20 až 40 % prorostou a posléze vytvoří plodonosný obrost.

Jak se Zastřihávají jabloně

Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.

Kdy stříhat vlky na jabloních

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jakou letni jablon

Discovery. Pochází z Anglie, má středně velké, atraktivní plody, ploše kulovitého tvaru, sladce navinulé, velmi dobré chuti. Plodí později, středně, sklizeň začíná začátkem srpna a jablka je možné skladovat asi dva týdny. Proti napadení strupovitostí a padlí jabloňovému má vysokou odolnost.