Kdy je nejlepší jít do sauny?

Kdy se má chodit do sauny

Saunu je vhodné navštěvovat kdykoliv, dostupná je po celý rok. Od podzimu do jara pomáhá ohřívat tělo. Chodit do sauny ale můžete i v létě. V letních měsících má pobyt v sauně jednak preventivní účinek, což oceníte zejména při přechodech z klimatizovaných prostorů, ale pomůže vám i lépe zvládnout letní horka a pocení.

Co Nejist před saunou

Než půjdete do sauny

Saunování nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Pokud se ale přece jen chystáte za několik hodin navštívit wellness centrum či domácí saunu, pak vynechejte těžká, tučná a smažená jídla. Při saunování totiž dochází k velké změně tlaku a mohlo by se vám udělat v rozehřáté kabince nevolno.

Co nedělat po sauně

Pravidla saunování – jak se správně saunovat a obecný postup

Během saunování i po jeho skončení nedělejte prudké pohyby, aby se vám nezamotala hlava. Naslouchejte svému tělu a pokud máte pocit, že už je potřeba ze sauny odejít, neprodleně tak učiňte.

Jak dlouho po jídle do sauny

Pobyt v sauně je nejlepší, když už jsme alespoň hodinu po jídle. Najezení tak akorát, že nemáme hlad a ani necítíme, že se nám v žaludku převaluje jídlo ze strany na stranu. Mnozí milovníci sauny říkají, že nejlepší čas na saunu je: – v pozdním odpoledni, kdy už máte všechnu práci za sebou.
Archiv

Co vzít s sebou do sauny

Do sauny si s sebou vezměte vhodné obutí (žabky, nazouváky), mýdlo, případně šampon a hlavně osušku, ručník či speciální prostěradlo.

Co pít a jíst po sauně

Pít byste neměli ani po saunování.

Pijte vodu, minerálku nebo ovocné šťávy, ale nedávejte si alkohol. Tělo potřebuje čas na regeneraci po sauně, nezatěžujte ho sebekvalitnější lihovinou.

Co si dát po sauně

V tom případě hned po saunování pouze doplňte tekutiny. S větším jídlem počkejte 30–60 minut. Vaše porce by se měla skládat hlavně ze zeleniny a bílkovin. Skvělý je například zeleninový salát s drůbežím či rybím masem nebo vajíčkem.

Co si nebrat do sauny

Před tím, než vyrazíte do sauny, si tedy můžete dopřát menší porci lehkého jídla, třeba salátu s kouskem masa či sýrem. Po saunování si dejte kousek ovoce či zeleniny, jako třeba jablko, banán, broskev, mrkev či listový salát. Pomohou totiž doplnit do těla sodík a další minerály, které jste v sauně vypotili.

Co si vzít s sebou do sauny

Do sauny si s sebou vezměte vhodné obutí (žabky, nazouváky), mýdlo, případně šampon a hlavně osušku, ručník či speciální prostěradlo.

Jak správně chodit do sauny

Jak se správně saunovatPřed vstupem do sauny se osprchujte.Z hygienických důvodů si vždy sedejte na prostěradlo nebo ručník.V sauně nemluvte.Během saunování masírujte pokožku speciálními pomůckami.V sauně vydržte jen tak dlouho, jak vám to bude příjemné.Udržujte v sauně stálou teplotu a vlhkost.

Jak často je zdravé chodit do sauny

"Do sauny doporučuji chodit 2-3x týdně. I když je sauna relaxačním rájem, nedoporučuje se navštěvovat každý den, jelikož vyloučení velkého množství minerálů z těla může na organismus působit negativně," varuje Šípková.

Co se děje v těle v sauně

Po saunování je náš organismus tak nastartovaný, že spaluje kalorie ještě několik hodin poté. Je to skvělá detoxikace. Saunování dále pozitivně ovlivňuje naši pleť. Ta se díky intenzivnímu pocení dokonale vyčistí, odplaví se z ní bakterie a mikro, zlepší se její hydratace a vyživení.

Jak v sauně vydržet déle

Déle v sauně vydržíte, pokud budete dýchat ústy, nikoli nosem. A nezapomeňte na to, že teplota v sauně stoupá směrem vzhůru. Zatímco na spodních lavicích bývá okolo padesáti stupňů, pod stropem sauny teplota roste až ke stovce. Ze sauny by měl člověk vyrazit pod sprchu a studenou vodou ze sebe smýt pot.

Jak casto chodit do sauny

Jedna návštěva sauny vám rozhodně nepomůže. Do sauny byste měli chodit pravidelně, alespoň jedenkrát týdně. Doba, kterou v sauně strávíte, je závislá na tom, co vydržíte – vždy byste se v ní měli cítit komfortně a poslouchat své tělo.

Co si vzít na sebe do sauny

Do sauny si vezměte prostěradlo nebo ručník, na které si sednete nebo lehnete. Ve společné sauně se pak do osušky zabalíte. Změnou sezení nebo lehu na lavici regulujete teplotu těla. Při saunování je lepší si lehnout, horký vzduch se totiž drží nahoře.

Jak se správně saunovat

Jak se správně saunovatPřed vstupem do sauny se osprchujte.Z hygienických důvodů si vždy sedejte na prostěradlo nebo ručník.V sauně nemluvte.Během saunování masírujte pokožku speciálními pomůckami.V sauně vydržte jen tak dlouho, jak vám to bude příjemné.Udržujte v sauně stálou teplotu a vlhkost.

Čím se mazat v sauně

Nejlepší peeling do sauny je ten, který obsahuje vhodnou čisticí složku, jako je sůl, jíl nebo třtinový cukr. Peelingový krém nanášejte krouživými pohyby, nechte působit a smyjte při ochlazování po sauně nebo po parní lázni. Prokrvení kůže a účinky peelingu ještě podpoří použití masážních kartáčů do sauny nebo žínek.

Jak se připravit do sauny

Do sauny nechoďte hladoví ani příliš sytí Řešíte, jak se chovat v sauněStres odložte před dveřmi.Pravidelně doplňujte tekutiny.V sauně dbejte na hygienu.Do finské sauny si s sebou vezměte prostěradlo nebo ručník.Do sauny hoďte zásadně bez plavek.Poslouchejte signály těla.

Jak často se může chodit do sauny

Maximální frekvence saunování stanovená není, podle některých odborníků mohou zdraví a silní jedinci chodit do sauny každý den. My doporučujeme jako optimum 3× týdně, protože při saunování se z těla odpařuje sůl a minerální látky, což by vás při denním saunování mohlo vyčerpávat.

Co pít po sauně

Jde především o draslík, vitamín C, hořčík atd. Doplníte je, budete-li pít po saunování především ovocné šťávy, minerální vody, bylinné čaje atd. Vyhněte se však příliš slazeným nápojům. Pro doplnění tekutin jsou vhodné i polévky.

V čem je dobrá sauna

Pravidelné návštěvy v sauně napomáhají jak relaxaci, tak i zlepšují naše zdraví. Zvyšuje se odolnost proti nachlazení, rýmě, kašli a dalším virózám. Pokud vám tyto nemoci komplikují život, pak opravdu není nic jednoduššího než si na sebe udělat čas a vyrazit za odpočinkem do sauny.