Kdy je nejlepší sázet ovocné stromky?

Kdy sázet sloupovité stromky

Sloupovité ovocné stromky můžeme sázet vedle sebe (0,5 až 1 m od sebe, mezi jednotlivými řadami pak 2 až 3 metry). Tyto stromky však nikdy nesázejte do záhonu s ostatní zeleninou, ta by totiž stromku brala tolik potřebnou vláhu. Jarní výsadba začíná hned po rozmrznutí půdy a trvá většinou do konce dubna.

Kdy je vhodné sázet stromy

Ideální dobou pro vysazování stromů a keřů je období vegetačního klidu. Stromy či keře tak mohou veškerou svou sílu soustředit na uchycení se na novém místě. Nejlepší je sázet na jaře (březen, duben) a na podzim (říjen, listopad).

Jak daleko od sebe sázet ovocné stromky

délka větví na každou stranu ovocného stromku je 75 cm. Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.

Jak hluboko sázet ovocné stromy

I v místech s dobrou půdou je potřeba připravit výkop o rozměrech 45 x 45 cm, hluboký rovněž 45 cm. V horších podmínkách vykopejte jámu o něco větší (55 x 55 cm). Tam, kde je špatné podloží, se doporučuje vyhloubit jámu až 100 x 100 cm při hloubce minimálně 50 cm. Když máte vykopanou jámu, prolijte ji pořádně vodou.
Archiv

Jak dlouho roste ovocný strom

Ovocný strom se v podmínkách ČR nejčastěji množí očkováním. Celková doba pěstování klasického stromu ve školce je tři roky. U vyšších tvarů 4 roky, vřetena dva roky. Při pěstování lze použít i slabší podnože.

Jak daleko od sebe sázet sloupovité stromky

V zahradě sloupovité stromky vysazujeme ve vzdálenosti 0,5 až 0,7 metru. Podle odrůdy a zvolené podnože. V dospělosti mohou dosáhnout výšky až 3 metry, jak upozorňuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář. Sloupovité jabloně mají nahuštěné pupeny jak na kmínku, tak i na postranních větvích.

Kdy sázet okrasné stromy

K výsadbě stromů můžete přistoupit na podzim, ale také na jaře. Jaro je optimální dobou pro sázení teplomilných ovocných stromů či choulostivějších jehličnanů. Stromy s obnaženými kořeny je možné sázet až do března. Během října a listopadu je nechte uložené v chladném sklepě nebo skladu.

Kdy je nejlepší sázet

Na sázení rostlin je nejlepší období vegetačního klidu. To je čas od pozdního podzimu až do časného jara. Je to období, kdy se růst zpomaluje či zastavuje a netvoří se příliš aktivně nová pletiva. Toto období je vhodné pro výsadbu prostokořenných sazenic, což jsou rostliny s nahými kořínky bez kořenového balu.

Jak správně zasadit ovocný stromek

Sama technika výsadby není nijak složitá. Do středu vyhloubené jámy zatlučte dostatečně pevný opěrný kolík, vyndejte dřevinu z vody a vložte ji na místo. Kořeny opatrně prosypávejte vykopanou zeminou; když jste zhruba v polovině, půdu pečlivě přišlápněte a důkladně zalijte, aby dobře přilnula ke kořenům.

Jak hluboko zasadit stromek

Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Jak správně zasadit nový stromek

Technika výsadby není nijak složitá. Do středu vyhloubené jámy zatlučte dostatečně pevný opěrný kolík, vložte stromek tak hluboko, jak byl pěstován ve školce, asi pět centimetrů nad místo, kde kmínek přechází v kořeny. Nezapomeňte, že místo štěpování vždy zůstává nad úrovní terénu.

Jak se starat o ovocné stromy

Aby měl strom dostatek vláhy, kterou pro dozrávání potřebuje, udělejte mu prostor okolo kmene. Odstraňte spadané plody a plevel, posekejte příliš vysokou trávu a půdu prokypřete. Pokud je potřeba, strom jednou týdně pořádně zalijte, aby se voda dostala i ke kořenům.

Jak ošetřit ovocné stromy před zimou

Ovocné stromy bychom měli již od poloviny října, ještě předtím, než listí úplně všechno opadá, přestříkat roztokem s močovinou. Močovina je preventivní opatření před strupovitostí. Později, když je listí už všechno opadané, je vhodné strom ošetřit přípravkem Kocide 2000 s obsahem mědi.

Jak se starat o sloupovité ovocné stromy

Jednotlivé stromky můžete vysadit i přímo do trávníku, je však lepší kolem každého stromku vytvořit kruh o průměru 1 metr a ten udržovat bez trávy a plevele. Ideálně pak při každém sečení můžete do tohoto prostoru vložit namulčovanou trávu, která zabrání odpařování vody, růstu plevele a ještě stromek přirozeně pohnojí.

Jak stříhat sloupovité ovocné stromy

U sloupovitých stromků se předpokládá plodonosný obrost po celém kmínku a také květ na krátkém dřevě,proto se snažíme jen zakracovat obrost tak,aby nevznikla možnost prodlužování přírůstků nahoru. takž střih končí pupenem dolů.Na jaře se řídíme květními pupeny,abychom je neustřihli.

Jak zasadit okrasný strom

Zasaďte strom

Strom chyťte za kořenový bal a postave do jámy tak, aby stál rovně. Podívejte se, kde je kořenový krček. Jedná se o část, kde se na konci kmene začínají větvit kořeny. Kořenový krček by měl být na úrovni zeminy.

Jak zasadit Listnaty strom

Široká jáma, kterou vyplníte kyprou hlínou, dává stromu šanci, aby se jeho kořeny zvládly protlačit měkkou půdou. Stromu můžete přilepšit kvalitní hlínou nebo kompostem, které nasypete na dno jámy. Nevhodné je ale přidávat čerstvý hnůj nebo chemické hnojivo, mohou popálit kořeny.

Co dát pod ovocné stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Jak se sází ovocný strom

Protože se zemina po výsadbě časem slehne, sází se tak, aby byl kořenový krček těsně nad úrovní položené latě, přičemž se půda nahrne asi o 5 cm výše. Až slehne, bude štěpované místo těsně nad povrchem půdy. Stromku před výsadbou trochu zastřihněte kořeny a namočte ho na pár hodin do vody.

Kdy a čím hnojit ovocné stromy

Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Jak správně řezat ovocné stromy

Jak řezat ovocné stromy

Řez provádíme nad pupenem nebo ve větvení, vždy cca 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30–45 °. Pupen nesmíme poškodit. Řezy Ø 1 cm a větší zatřeme včelařským voskem, aby nedošlo k napadení stromu infekcí. Slabší větve odstraňujeme či zkracujeme zahradnickými nůžkami.

Kdy stříhat Sloupovitou meruňku

V prvních dvou letech zakraťte postranní výhony. V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3-4 očka. Tím se podpoří větší plodnost a štíhlejší růst stromku. V případě staršího stromku už letní řez není zapotřebí.

Jak správně zasadit jabloň

Pokud sázíme stromků víc, měli bychom dodržet rozumné vzdálenosti a ty záleží na podnoži, odrůdě ale i kvalitě půdy. Zákrsek budeme pěstovat ve sponu např. 4x3m (první číslo znamená vzdálenost mezi řadami stromů, druhé vzdálenost mezi stromy. Zákrsky ale mohou být podle výše zmíněných okolností ve sponu 4-5×2-4 m.

Co vysadit pod ovocne keře

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský.

Co kolem stromů

nadrobno posečenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru.

Bohatě stačí 1 cm vysoká vrstva. Mulč udržuje půdu déle kyprou a stejnoměrně vlhkou. Nevýhodou mulčování je skutečnost, že kořeny stromů mají tendenci se rozrůstat blíže k povrchu půdy. Pak může v zimě strom snadněji namrznout.