Kdy je nutná revize komínu?

Co je potřeba k revizi komínů

Pro kladnou revizi, například pro kolaudaci, je nutné od majitele stavby zajistit tyto dokumenty:Typ a označení výrobku (komínu) nejdůležitější u nového systémového komínu.CE prohlášení o shoděProjekt a jeho dodržení – technologický postup.Jméno stavaře (stavební firmy), která komín stavěla.
Archiv

Kdo platí revizi komínů

Čištění kotle a revize, ať už kotle, komínů či elektřiny spadá pod běžnou údržbu bytu a hradí ji nájemce.

Jak probíhá revize komínů

Průběh revize komína je velmi jednoduchý. Revizní technik na váš popud přijede a změří, zdali neuniká plyn u komína a také to, v jakém stavu se nachází spalinové cesty od kotle na tuhá paliva, krbu nebo krbových kamen. Pak štětkou promete komín a zjistí jeho fyzických stav.

Kdo může dělat revize komínů

Revizi komínů může provádět pouze specialista, kdy zpravidla jde o kominíka. Cena za revizi se pohybuje v rozmezí od 1000 do 2500 korun v závislosti na spalinové cestě a lokalitě. Kontroly je nutné provádět ve stanovených intervalech.
Archiv

Jak často se dělá revize komínu

U sezónního vytápění stačí kontrola 1× ročně. Jestliže se spalinová cesta (spotřebič, kouřovod, komín) využívá celoročně, je třeba provádět kontrolu 2× ročně.

Jak poznat špatný tah komína

V komíně je špatný tah, když:

teplotní rozdíl je moc malý, např. když je komín špatně izolovaný

Jak často se dělá revize

Pravidelná revize je vyžadována každé 3 roky. V soukromých prostorách nájemníků či vlastníků bytových jednotek (či rodinného domu) není revize vyžadována. Nájemník nebo vlastník bytu či rodinného domu by ji měl ale ve vlastním zájmu také provádět jednou za 3 roky.

Jak dlouho trvá vložkování komínu

Samotné vložkování trvá 1/2 – 1 den. Protože pro uvedené spotřebiče na pevná (tuhá) a jiná paliva musí být průměr vložky již větší, ve většině případů se musí provádět také frézování komínů.

Co obnáší práce kominíka

Kominictví je řemeslo, jehož náplní je čištění, kontrola a oprava komínů a zařízení pro odvod zplodin spalování, spalovacích zařízení a dalších souvisejících zařízení. Osoba vykonávající toto řemeslo se nazývá kominík (moravsky kominář). Živnost se zpravidla vykonává ve vyšších výškách (na střechách budov).

Jak často revize komína

Jak často se provádí kontrola komínu Komín je třeba nechat odborně zkontrolovat minimálně 1× ročně, nicméně četnost kontrol se odvíjí od druhu paliva, které používáte.

Jak si vyčistit komín

Komín čistíme tak, že provaz se strojkem a nebo tyč s kartáčem pomalu spouštíme dolů, při čištění zdola naopak vytlačujeme kartáč nahoru. Postupně přidáváme jednotlivé díly tyče, čímž ji postupně prodlužujeme. Čistíme-li z komínových dvířek, vymeteme nejprve horní a poté až dolní část komína.

Jak vyčistit komín zespodu

Komínovými dvířky – a to pokud nelze provést čištění žádným z předešlých způsobů, může se komínový průduch vyčistit zespodu komínovými dvířky vybíracího, revizního otvoru nebo přes sopouchy po demontáži kouřovodů spotřebičů napojených na komín. Tady je vhodné použít komínové štětky a kartáče.

Jak zvýšit komín

Jak zvýšit tah komínu Pokud komín z jakékoli příčiny ztratí tah, je možné jej účinně zvýšit instalací komínového ventilátoru. Komínové ventilátory se standardně instalují dvěma způsoby: komínový ventilátor je umístěn na spodním okraji komínu u sopouchu a v komínu tak vyvozuje přetlak.

Co dělat když netáhne komín

V případě, že kamna netáhnou pouze z důvodu zaneseného komínu, řešení je nasnadě. Stačí odstranit nánosy a můžeme topit dál. V dnešní době ale často kamna nebo krby netáhnou z mnoha jiných důvodů. Častou příčinou je například výměna starých oken za nová, která mnohem více těsní.

Jak často se provádí revize komínů

U sezónního vytápění stačí kontrola 1× ročně. Jestliže se spalinová cesta (spotřebič, kouřovod, komín) využívá celoročně, je třeba provádět kontrolu 2× ročně.

Na co je potřeba revize

Revize vyžadují v běžném rodinném domě především elektrické a plynové spotřebiče a rozvody, hromosvod a komíny (resp. spalinové cesty). Je však třeba rozlišovat pojmy revize a kontrola, což je nejvíce patrné u plynových zařízení a rozvodů a u spalinových cest.

Jak poznat Vyvložkovaný komín

Kdy je třeba komín vyvložkovat

Když je tah komína špatný. Když je v místnostech cítit zápach spalin. Když je komínový průduch ve špatném technickém stavu, který neodpovídá předpisům. Když je původní komínový průduch a nebo vložka na konci své životnosti.

Proč se frézuje komín

Ovšem i v případě zachování průměru komínu bývá potřeba frézovat − aby se do průduchu dala vložka stávajícího průměru zasunout. Stěny komínového průduchu se frézováním vyčistí − fréza je zbaví nánosu dehtu. Odborník může doporučit frézování i proto, aby se zvýšil tah příliš nízkého komínu.

Jak často se dělá revize komínů

U sezónního vytápění stačí kontrola 1× ročně. Jestliže se spalinová cesta (spotřebič, kouřovod, komín) využívá celoročně, je třeba provádět kontrolu 2× ročně.

Kdy pozvat kominíka

Kdy pozvat odborníka na kontrolu a čištění komínu Revizi a kontrolu a čištění komínů provádí pouze specialista, tedy kominík. Pozvat bychom si ho měli v každém případě po ukončení stavby nebo rekonstrukce, než poprvé zatopíme, aby provedl revizi.

Jak poznat ucpaný komín

Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu. Pak je s komínem něco špatně.

Jak často se čistí komín

Čištění komínu neboli spalinové cesty je podle zákona č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty povinné a mělo by se provádět alespoň jednou ročně. Čištěním máme na mysli odstranění pevných látek, různých usazenin a nečistot ze spalinové cesty.

Jak poznat správný tah komína

Tah se měří při připojeném spotřebiči (kotli). Zatopí se a po půl hodině provozu se měří tahoměrem – třeba se vyvrtá malá dírka do kouřovodu a sem se strčí trubička tahoměru. Tah komína je závislý na teplotě spalin ze spotřebiče, tedy pokud připojíte jiný kotel, tak může být tah jiný.

Proč se vrací kouř z komína

Pokud kamna kouří do místnosti, většinou bývá problém s příliš malým tahem komína. Pokud je malý tah komína, není schopen „vytáhnout“ nahromaděné spaliny ve spalovací komoře. Dalším problémem může být chybně prováděné přikládání.

Jak poznat zanesený komín

Komín netáhne. Topíte-li pevnými palivy, při přikládání cítíte kouř. Používáte-li plyn, zamlžují se okna a vzduch je plný typického zápachu. Pak je s komínem něco špatně.